درهای آموزش و پرورش به روی ناشران آموزشی باز است

اخبار

حیدر تورانی امروز دوشنبه در آئین اختتامیه شانزدهمین جشنواره کتاب رشد افزود : اما سوال این است که کدام بخش خصوصی شرایط و تعامل با آموزش و پرورش را دارد و چه خلاءهای آشکار و پنهانی دارد؛ آیا آموزش و پرورش می تواند به تولیدات آنها اعتماد کند که باید گفت البته آموزش و پرورش باید بستر لازم را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کند.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد : بارها شنیده اید که آموزش و پرورش باید محور توسعه باشد اکنون باید پرسید محور توسعه کدام است؟
تورانی افزود : سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی دستگاهی است که برای حسن اجرای سند تلاش می کند تا بتواند آرزوها و آرمان های سند را جاری کند زیرا سند تحول مبناها را تولید می کند که اگر درست انجام نشود راه به جایی نمی بریم.
وی افزود : وقتی تشخیص درست نباشد درمان درست هم جواب نمی دهد چه بسیار پروژه های اشتباهی که تلاش داریم درست کار کنیم اما امکان پذیر نیست.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه سند تحول مبنایی است که ما در زمین دیگران بازی نکنیم، گفت : اگر گفته می شود سازمان پژوهش مغز متفکر آموزش و پرورش است منظور سازمان کنونی نیست بلکه باید یک سری تحولات در خود ایجاد کند تا مغز متفکر شود.
تورانی بیان داشت : سازمانی مغز متفکر است که مغز گستر باشد و محوریت تحول را به برنامه درسی بدهد و بر شایستگی محوری و چند تالیفی تاکید کند و اجرای سند را آرمان خود قرار داده و برای این منظور فرصت های درون و برون سازمان و بخش های غیردولتی و دولتی را از جمله ذینفعان این مرز گستری بداند.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد : امروز آموزش و پرورش فیل در تاریکی نیست چون هدف و آرمان ها و برنامه های مشخص دارد؛ امروز ما مردانی کارآمد برای مدیریت درست داریم و اگر بخواهیم چند تالیفی و برون سپاری کنیم باید به سراغ ناشران برویم و هر کس توانایی دارد وارد تالیف کتاب های درسی شود تا به آموزش و پرورش محور توسعه تبدیل شویم.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزو : ناشران که کارهای آموزشی انجام می دهند و محصولات آنها در کتابخانه مدارس هویدا است و بیش از هزار ناشر اکنون با ما همکاری می کنند که با اهداف آموزش و پرورش همسان هستند.
وی ادامه داد : آیا حقوق تربیتی این است که از دوره ابتدایی با کتاب های کمک درسی را پر کنیم و از آن طرف مطالبه خانواده ها را به سمت نمره محوری سوق دهیم که باید این رویکردها تغییر یابد.
وی اظهار داشت : دانش آموزان برای یادگیری باید در مسیر پیشرفت قرار گیرد و برگزاری آزمون های متعدد منجر به یادگیری نمی شود کاری که صدا و سیما انجام می دهد درست نیست که به خاطر ۳۶۰ میلیارد تومانی که می گیرد به تبلیغ کتاب های غیر استاندارد و کمک درسی می پردازد.
تورانی گفت: ما از ظرفیت تبصره ۸۲۸ استفاده می کنیم و باب استقبال از ناشران آموزشی باز است و می توانیم از فرصت های سیاست مرز گستری استفاده کرده و در را به روی ناشران آموزشی باز بگذاریم.
آئین اختتامیه شانزدهمین جشنواره کتاب رشد امروز دوشنبه ۱۲ آذرماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار و از ۳۸ کتاب برتر تجلیل شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *