مدیرکل دفتر انتشارات و فنّاوری آموزشی؛ برگزاری جشنواره کتاب رشد با حضور ۱۰۲۷ ناشر در دوازدهم آذرماه / عدم هماهنگی صداوسیما در تبلیغ کتاب‌های مناسب

اخبار

به گزارش سرمشق نیوز به نقل از  مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، پیش از ظهر امروز، محمدناصری در نشست خبری شانزدهمین جشنواره کتاب با اصحاب رسانه، سابقه تأسیس و فعالیت دفتر انتشارات و فنّاوری را بیش از۵۰سال اعلام و اظهار کرد: موضوع خواندن و کتابت، فلسفه تشکیل دفتر پژوهش و انتشارات در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

 

وی تصریح کرد: استانداردسازی معطوف به منابع مادی نیست، پیشینه فرهنگی  ما برای خواندن و کتابت، شأن قائل است و این شأن بی‌بدیل و بی‌نظیر  است، لذا نباید شأن خواندن و کتابت را به کتاب‌های کمک‌درسی تنزل ندهیم متأسفانه در جامعه وقتی سخن از کتاب می‌شود همه فکر می‌کنند منظور کتاب‌های کمک‌درسی است درصورتی‌که چنین نیست.

 

ناصری با اشاره به دستور وزیر مبنی بر ممنوعیت کتاب‌های کمک‌درسی در دوره ابتدایی اظهار کرد: این کار مهم و جسورانه وزیر آموزش‌وپرورش به خاطر تأثیرات منفی این کتاب‌ها در فرآیند یاددهی و یادگیری و اخلال در آموزش و فشار اقتصادی بر خانواده بود.

 

وی ادامه داد: البته در دوره‌های متوسطه اول و دوم کتاب‌های کمک‌درسی جزو برنامه درسی نیست اما می‌تواند به تقویت دانش آموزان کمک کند و این در صورتی است که خارج از ساعات آموزشی و غیراجباری باشد، لذا با این شرایط اقتصادی انصاف نیست با صرف کاغذ و موازی کاری، وقت رسمی آموزش گرفته شود.

 

مدیرکل دفتر انتشارات و فنّاوری آموزشی از برپایی شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد در روز ۱۲آذرماه در سالن حجاب تهران خبر داد و اظهار کرد: در سال‌های ابتدایی برپایی جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد، دوسالانه برگزار می‌شد، اما باهدف رسمیت بخشیدن به خواندن کتاب مناسب و فرهنگ‌سازی در این زمینه، این جشنواره هرسال برگزار می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره مربوط به کتاب‌های درسی است نه کتاب‌های کمک‌درسی لذا برای  اینکه آموزش‌وپرورش  به تجهیزات   و منابع درسی رسمیت ببخشد  دبیرخانه‌ای در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ایجاد کرده است.

 

ناصری گفت: استانداردسازی منابع درسی مرتبط با اهداف تربیتی  را سازمان پژوهش بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش  دنبال می‌کند.

 

وی ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مؤلفین و ناشرین کتاب‌های درسی در سال‌های اخیر یکی از سیاست‌های سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است.

 

دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب رشد از به‌روز شده و راهنما و پشتیبان کتاب‌های درسی خبر داد و گفت: جلسات شورای سیاست‌گذاری را سالانه دو بار با حضور معاونین آموزش‌وپرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تشکیل می‌دهیم.

 

وی ادامه داد: کتاب‌های مناسب همواره در سایت این دفترمعرفی می‌شوند، لذا کتاب مناسب باید حداقل از ۱۰۰امتیاز ۶۰امتیاز را کسب کند تا ما آن را در جزوه فهرستگان کتاب مناسب منتشر می‌کنیم، کتب درجه‌یک امتیاز بالای ۹۵را کسب می‌کنند و معمولاً آمارشان را که به ۱۰تا ۲۰مورد می‌رسد را در انتهای کتب جدیدالتألیف درج می‌کنیم، البته استفاده از آن اختیاری است

 

ناصری خاطرنشان کرد: در این جشنواره۱۰۲۷ناشر کتاب شرکت دارند و ۴هزار و۹۰۲عنوان کتاب چاپ اول دست ما رسیده ارائه‌شده است، از این تعداد، هزار و ۱۳۶کتاب درجه‌یک و دو بودند و در ۳۰گروه داوری ۳ نفرِ موردبررسی قرار گرفتند، ۳۱عنوان از ۳۰گروه داوری به‌عنوان کتب برگزیده انتخاب و در این جشنواره از آنان تجلیل می‌شود، زبان انگلیسی، شیمی، ادبیات فارسی و ریاضی ازجمله کتاب‌های راهنماهایی هستند که در این جشنواره معرفی می‌شوند.

 

وی افزود: البته کمیته ملی کار و فرآیند داوران را بررسی می‌کنند و ۳نفر از مدیران کل سازمان که کار تألیف کتاب‌ها را بر عهده‌دارند عضو این کمیته ملی هستند.

 

مدیرکل دفتر انتشارات و فنّاوری آموزشی تصریح کرد: صداوسیما باید قبل از تبلیغ یک کتاب آن را به ما معرفی کند تا ما آن را تائید کنیم اما صداوسیما این کار را انجام نمی‌دهد.

 

وی اضافه کرد در این جشنواره که در دوازدهم آذر در مرکز آفرینش های کانون فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود: از ۳۱ عنوان کتاب برگزیده و ۷ عنوان کتاب تقدیری، تجلیل می‌شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *