مقاومت در برابر تغییر علت بسیاری از مشکلات آموزشی است

اخبار

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش تغییر را لازمه توسعه و پیشرفت دانست و تاکید کرد: مقاومت در برابر تغییر علت بسیاری از مشکلات بخش آموزش در کشور است.
مقاومت در برابر تغییر علت بسیاری از مشکلات آموزشی است
حیدر تورانی روز چهارشنبه در کنفرانس رویکردهای نوین در آموزش و پژوهش در محمودآباد افزود: ما تسلیم و مجبور به تغییر هستیم زیرا در چند دهه گذشته تغییرات به همه سرزمین ها و در همه حوزه ها هجوم آورد و گریزی جز همراهی با آن نیست، اما باید از تغییرات با مدیریت صحیح در جهت منافع و توسعه خود بهره بگیریم.
وی گفت: در چند دهه اخیر در بسیاری از مسائل تغییر مدیریت ندادیم و به همین دلیل است که در بسیاری از مسائل آموزشی امروز لنگ می زنیم.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: امروز لنگیدن چرخ توسعه و پیشرفت در بسیاری از حوزه ها مانند صنعت ، کشاورزی ، آموزش و خدمات، به دلیل عدم تناسب سرعت تغییرات مدیریتی همراه با تغییرات جهانی بوده است و در این مسیر موفق عمل نکردیم.
وی توضیح داد: وقتی همه ویژگی ها و شاخص های عصر فرا صنعتی را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که در بسیاری از حوزه ها همچنان در عصر صنعتی و حتی کشاورزی قرار داریم.

** گوش به زنگ باشیم
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش استفاده از تجارب کشورهای دیگر در زمینه تغییرات آموزشی را ضروری دانست و گفت: برای توسعه فرآیند آموزشی باید از تجربیات و ابزار کشور های پیشرو بهره ببریم و این مساله نباید موجب دلسردی و خجالت ما شود.
وی هشدار داد: باید گوش به زنگ باشیم که بر اساس تازه ترین گزارش ها و تحقیقات تا سال ۲۰۴۵ فقط چهار درصد از فعالیت های دنیا در بخش کشاورزی و سه درصد در بخش صنعتی خواهد بود و ۹۳ درصد به حوزه خدمات فکری و اطلاعاتی و تجهیزاتی اختصاص می یابد.
تورانی افزود: در حال حاضر در هر ۱۲ ماه حجم دانش ۲ برابر می شود و در آینده هر ۱۲ ساعت حجم دانش ۲ برابر خواهد شد که سرعتی بی سابقه است و این زنگ هشداری برای ماست که نه تنها باید عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم بلکه باید با سرعتی بیشتر پیش برویم تا از تحولات حال جا نمانیم و بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم.
وی ادامه داد: یکی از الزامات افزایش سرعت پیشرفت در کشور و رسیدن به نقطه مطلوب، بهره مندی از نیروهای متخصص و خلاق و مغزهای جامعه در فرایند های تصمیم گیری و تصمیم سازی و اجرایی است.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: باید متخصصان و دانش آموختگان نظری و عملی وارد میدان تحولات در کشور شوند و با حمایت آنها و حمایت سیستم از آنها نظام توسعه در همه ابعاد سرعت بگیرد.

** فردامحوری به جای حفظ وضع موجود
تورانی همچنین بر ضرورت تحول در تغییر در سیاستگذاری و برنامه ریزی های وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: آموزش و پرورش ، برنامه ها و سیاست های آن باید مبتنی بر رویکرد فردا محور باشد نه رویکرد مبتنی و حفظ وضع موجود.
وی افزود: آموزش و پرورش باید بر مبنای توسعه و فرآیند حرکت کند، نه این که با اجرای برنامه ها به صورت جهشی، داشته های گذشته را نادیده گرفته و یا پاکسازی کند، زیرا معیار موفقیت همه برنامه ها بهره مندی از تجربیات گذشته است.
تورانی گفت: اگر نارسایی های خود را سامان ندهیم به ناتوانی خود ما باز می گردد و نباید ناتوانی خود را بر گردن تهدیدات دشمن بیندازیم، ولی باید بدانیم که تهدیدات دشمنان زمانی کارساز است که ما از انجام وظایف حود ناتوان باشیم.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: به اندازه کافی منابع و استعداد در کشور وجود دارد که بهتر از این اداره شود و آنچه جایش خالی است نگاه مثبت و مدیریت مناسب است.

 

ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *