بررسی تعامل مجلس و خیرین مدرسه‌ساز برای توسعه فضاهای آموزشی

اخبار

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، در حاشیه همایش تکریم خیرین مدرسه ساز کشور ذز مشهد، کارگروه مشترک کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات، عمران، اجتماعی و شوراهای مجلس شورای اسلامی با رؤسای مجامع و مدیران کل نوسازی مدارس و آموزش و پرورش سراسر کشور برگزار شد.

در این جلسه به ۳ موضوع توجه شده است که نخست، ساخت فضاهای آموزشی مطابق آنچه در برنامه ششم توسعه آمده است، دوم چگونگی جذب بیشتر خیرین و سومین موضوع لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ است.

در این جلسه نمایندگان استان‌های کشور دیدگاه های خود را مطرح کردند و در خصوص مسائل مختلف مطرح شده تبادل نظر شد.

تأکید بر جذب حداکثری خیرین در استان‌ها

محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور  در این جلسه گفت: امروز طلیعه مبارکی است و حرکت خیرین مدرسه ساز در کشور باید بیشتر شود.

وی افزود: رؤسای مجامع خیرین مدرسه ساز کشور هنگامی که به استان‌های خود باز می‌گردند، اهتمام جدی نسبت به جذب حداکثری خیرین در حوزه مدرسه‌سازی داشته باشند.

حافظی با اشاره به اهمیت دانش‌آموزانی که در مدارس خیرساز تحصیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: در یکی از مجالس متوجه شدم دختری دانش آموز، ۱۲ اختراع را به ثبت رسانده و وقتی از او جویا شدم متوجه شدم در یکی از مدارس خیرساز تحصیل کرده بود و سیزدهمین اختراع خود را نیز در حال انجام داشت؛ این اهمیت فعالیت را نشان می‌دهد.

معافیت مدارس از پرداخت هزینه انشعابات کاری مهم بود/ کارکرد صندوق ذخیره ارزی تغییر کرده است

 بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: موضوع آموزش و پرورش از موضوعات مهمی است که در مجلس همواره پیگیر مسائل آنی بوده و هستیم و در بودجه‌های سنواتی نیز گنجانده شد.

وی افزود: یکی از موارد مهم که مجلس به شدت پیگیر آن بود، معافیت مدارس از پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز بود که می تواند در حوزه سرانه مدارس کمک کند.

بهادری با اشاره به اینکه کارکرد صندوق ذخیره ارزی تغییر کرده است، گفت: منابع فروش نفت به معنای اینکه اضافه فروش نفت وارد صندوق ذخیره ارزی می‌شود و به دلیل قیمت نفت کنونی، خیلی وضعیت صندوق ذخیره ارزی خوب نیست.

بهادری با بیان اینکه باید به مقاوم سازی ساختمان های مدارس موجود توجه شود، افزود: دولت با کمک خیرین می‌توانند در حوزه مقاوم سازی و بهسازی مداری موجود نیز اهتمام داشته باشند.

وی ادامه داد: در استان آذربایجان غربی ۶ هزار کلاس درس کمبود داریم و استان بیست و نهم در رده نیازمندی به فضاهای آموزشی هستیم. سرانه دانش آموزی استان آذربایجان غربی حدود ۱.۱۷ مترمربع است که باید به موضوع عدالت آموزشی توجه کنیم؛ البته استان سیستان و بلوچستان قطعاً قبل از استان آذربایجان غربی است.

آمادگی مجلس برای تحقق کامل ماده ۶۳ قانون برای نوسازی مدارس

پروانه مافی عضو کمیسیون شوراها مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: مجلس در برنامه ششم توسعه، نهایت همکاری را در حوزه مدرسه‌سازی با خیرین داشته است.

وی افزود: در ماده ۶۳ و بند ت و ج مفصل در حوزه ساخت مدارس بحث شده تا اگر خیرین به هر اندازه آورده در ساخت مدارس داشته‌اند، دولت نیز به همان اندازه باید مشارکت داشته باشد.

مافی ضمن تقدیر از دولت و نوسازی مدارس در حوزه مدرسه سازی ادامه داد: اینکه در سال ۹۷ موضوع ماده ۶۳ در خصوص آورده دولت به میزان آورده خیرین به صورت کامل محقق شده است، جای مباهات و تشکر است.

وی گفت: براساس ماده مربوطه در برنامه ششم توسعه این آمادگی از سوی مجلس وجود دارد تا پیگیری و نظارت لازم را انجام دهد زیرا از این طریق منابع زیادی آورده خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *