رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس: خصوصی‌سازی آموزش و پرورش خیانت به کشور است

اخبار

حمیدرضا حاجی بابایی ظهر امروز در مجمع سالیانه بسیج فرهنگیان استان همدان با اشاره به اینکه آموزش و پرورش چند سند مهم دارد و در چند سند مهم هم جایگاه دارد، اظهار داشت: در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین، سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه و در قوانین عادی و دائمی کشور آموزش و پرورش جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

وی با بیان اینکه ترسیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از اوایل سال ۸۱ زمزمه می‌شد و نوشتن این سند از سال ۸۳ شروع آغاز شد، افزود: در سال ۸۸ به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شدم و زمانی که وارد وزارت خانه آموزش و پرورش شدم پنج شش سال بود در مورد این سند پژوهش می‌شد.

 

 

حاجی بابایی با تأکید بر اینکه اگر بنده به عنوان وزیر در راستای ترسیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اقدام نمی‌کردم امروز هم سند آماده نشده بود، گفت: در برخی مواقع شبهاتی نیز در این راستا ایجاد می‌شود ضمن اینکه آموزش و پرورش را آن‌قدر بزرگ میدانم که وقتی سیاست را در آن وارد کنیم ملبس شده و چهره آموزش و پرورش را مخدوش می‌کند.

 

رئیس فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه پس از وارد شدن به وزارت آموزش و پرورش جلسه سند تحول بنیادین را برگزار کردیم، بیان کرد: در مدت ۸ ماه جلساتی باکسانی که مدعی اجرای سند بودند تشکیل و مفاد این سند موردبررسی قرار گرفت و تمامی رأی‌گیری‌ها به اجماع بود که در عرض ۸ ماه این سند مصوب شد.

 

حاجی بابایی با بیان اینکه سند تحول بنیادین هشت ماه نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی موردبررسی قرار گرفت و آرای این شورا نیز به اجماع بود، عنوان کرد: به اذعان اکثر حاضران در شورای عالی انقلاب فرهنگی سندی به استحکام سند تحول بنیادین مصوب نشده بود.

 

وی با تأکید بر اینکه سند تحویل بنیادین آموزش و پرورش هیچ‌چیز برای معلم کم نداشته و ندارد، تصریح کرد: اگر این سند اجرا شود هیچ معلمی آسیب نمی‌بیند بلکه تمام آرمان و آرزوهای معلمان در این سند نهفته شده است که مقام معظم رهبری نیز فرمودند” تمام راهکارهای این سند باید اجرایی شود و این شفابخش است”.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین شش زیر نظام دارد، ابراز کرد: در زمانی که بنده وزیر آموزش و پرورش بودم دو زیر نظام این سند اجرایی شد که ۹۰ درصد سند تحول همین دو زیر نظام است که ۷۰ درصد از آن برنامه درسی ملی نقشه راه معلم دانش‌آموز و دانش‌آموز که در یک کتاب چاپ شد و ۲۰ درصد نیز سندی تحت عنوان سند تربیت معلم است.

 

حاجی بابایی با بیان اینکه بر این اساس یک سال زمان برای تصویب و اجرای اساس‌نامه دانشگاه فرهنگیان صرف کردیم، مطرح کرد: پس‌ازآن نیز نظام رتبه‌بندی معلمان را تعیین کردیم که هنوز اجرایی نشده است.

 

وی با تأکید بر اینکه با تصویب اساس‌نامه دانشگاه فرهنگیان۶۴ پردیس دانشگاهی راه‌اندازی شد، اعلام کرد: ۲۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو در سال اول راه‌اندازی این پردیس‌ها مشغول به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان شدند و اگر این کار انجام شده در آموزش و پرورش ادامه داشت از ۹۱ تا ۱۴۰۱ یک معلم غیرتخصصی در آموزش و پرورش وجود نداشت.

 

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به اینکه نظام رتبه‌بندی معلمان سکه‌ای دارای دو است، اظهار داشت: در یک روی آن دانشگاه فرهنگیان و روی دیگرش مهندسی نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان است.

 

 

وی با تأکید بر اینکه در آموزش و پرورش ۷۰ درصد روش‌های تدریس و ۳۰ درصد علم اما در دانشگاه‌های ۷۰ درصد علم و ۳۰ درصد روش تدریس است، گفت: هنرمندی در آموزش و پرورش هنرمندی در روش تدریس است.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین شبهاتی در اذهان ایجاد کرد، عنوان کرد: در سال ۹۱ نظام ۶٫۳٫۳ بر اساس سند تحول بنیادین اجرا کردیم.

 

حاجی بابایی با بیان اینکه نظام ۶٫۳٫۳ در مرحله اول است و مرحله دوم نظام ۳٫۳٫۳٫۳ است، تصریح کرد: نظام ۶٫۳٫۳ در سال ۶۷ زمانی که مقام معظم رهبری رئیس شورای انقلاب فرهنگی بودند مصوب شد اما اجرا نشده بود در آن زمان آقای اکرمی وزیر آموزش و پرورش بودند بعد از ایشان آقای نجفی شدند وزیر که ایشان این سند مصوب شده را برداشتند و کنار گذاشتند و به جای آن پیش‌دانشگاهی را آوردند که تمام آن نظام‌ها به دلیل باطل بودند تا به امروز چیزی از آن‌ها باقی نمانده است

 

وی با تأکید بر اینکه در سال ۹۱ با اجرای نظام ۶٫۳٫۳ در ابتدای مهرماه در کشور به‌ندرت کلاس خالی پیدا نمی‌شد، ابراز کرد: ظرفیت تمام کلاس‌ها در آن سال تکمیل بود و اگر نظام ۶٫۳٫۳ در سال ۹۱ اجرا نمی‌شد هیچ‌وقت اجرای نمی‌شد.

 

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به اینکه در طول سال‌های اخیر با مشکل جدی نیروی انسانی برخورده‌ایم، اعلام کرد: عده‌ای معتقد بودند که این کمبود نیرو به دلیل اجرای سند ۶٫۳٫۳ بوده است درحالی‌که در سال ۹۱ با اجرای این سند هیچ کمبود نیروی نداشتیم.

 

حاجی بابایی با بیان اینکه از سال ۹۱ تا امسال هر سال میانگین ۳۰ هزار نفر فرهنگی بازنشسته شده‌اند درحالی‌که جایگزین نداشته‌اند، عنوان کرد: اخیراً در برخی از مواقع معلمان دبیرستان را اجبار می‌کنند که به تدریس در مدارس ابتدایی بپردازند.

 

وی اظهار داشت: در سال ۹۱ با اجرای سند ۶٫۳٫۳ و اضافه شدن کلاس ششم به مقطع ابتدایی ۵۰ هزار معلم به مقاطع ابتدایی اضافه شدند.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در مورد زمان آغاز مشکلان نیروی انسانی آموزش و پرورش تأکید کرد: بعدازاینکه بنده از وزارت آمورش و پرورش خارج شدم علی‌اصغر فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش و آقای عسگری به عنوان معاون سازمان برنامه و بودجه انتخاب شدند که گزارشی آماده و به مجلس ارائه کردند.

 

حاجی بابایی با تأکید بر اینکه گزارش معاون سازمان برنامه و بودجه به مجلس مبنی بر این بود که در مجلس ۲۰۰ هزار نیروی مازاد وجود دارد، ابراز کرد: گزارشی نیز از سوی علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه در آموزش و پرورش ۱۰۰ هزار نیروی مازاد وجود دارد به آقای نوبخت ارائه شد.

 

وی با اشاره به اینکه از آن پس مجلس و دولت تصمیم گرفتند که برای آموزش و پرورش معلم جذب نکنند، بیان کرد: ۵ سال است که دولت به هیچ‌وجه به آموزش و پرورش نیرو نداده است.

 

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس تأکید کرد: در کنار تصمیم دولت برای عدم جذب نیرو برای آموزش و پرورش، در طول پنج سال گذشته سال به سال تعداد دانشجویان جذب‌شده در دانشگاه فرهنگیان کاهش و از ۲۳ هزار دانشجو به ۴۰۰ هزار دانشجو رسید تا جایی به دنبال تعطیلی دانشگاه فرهنگیان بودند.

 

حاجی بابایی در مورد اهمیت وجود دانشگاه فرهنگیان و تحصیل در این دانشگاه اعلام کرد: مقام معظم رهبری امسال برای اولین بار بعد از ۴۰ سال هفته معلم را شخصاً به دانشگاه فرهنگیان رفته و سخنرانی کردند.

 

وی با بیان اینکه وجود دانشگاه فرهنگیان یعنی تحقق سند تحول بنیادین و تعطیلی دانشگاه فرهنگیان به منزله تحقق سند ۲۰۳۰ است، مطرح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که در سال ۱۴۰۰ با کمبود ۳۰۰ هزارنفری معلم مواجه می‌شویم.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در حال حاضر در آموزش و پرورش با کمبود ۱۹۴ هزار معلم مواجه هستیم، افزود: باوجوداین کمبود نیرو ۴۰ هزار معاون پرورشی، معاون بهداشتی و غیره برای تدریس به کلاس‌ها می‌روند و این مشکلات را باید وزیر آموزش و پرورش سابق پاسخ‌گو باشد.

 

حاجی بابایی با اشاره به اینکه در بسیاری از روستا مقاطع متوسطه اول تعطیل شده است،عنوان کرد: برای ۱۳ میلیون دانش‌آموز در سطح کشور در حال حاضر ۶۴۰ هزار معلم در خدمت آموزش و پرورش و تعدادی از آن‌ها نیز حق‌التدریس هستند.

 

وی با تأکید بر اینکه وخامت وضعیت نیروی انسانی آموزش و پرورش نتیجه کارشناسی‌های غلط و ارائه گزارشات فانی و عسگری آزاد به مجلس و دولت است، تأکید کرد: امروز دیگر کسی مقصر کمبود نیروی انسانی را اجرای نظام ۶٫۳٫۳ نمی‌داند.

 

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به اینکه نظام آموزش و پرورش یک نظام پویا است، ابراز کرد: برنامه ششم توسعه که دولت به مجلس ابلاغ کرده بود حتی یک‌بند مرتبط به آموزش و پرورش داشت و آن هم این بود که ۱۰ درصد از آموزش و پرورش به بخش خصوصی واگذار شود.

 

حاجی بابایی با بیان اینکه در کشور تا امروز ۱۱ برنامه نوشته‌شده است که ۵ برنامه مربوط به قبل از انقلاب و ۶ برنامه بعد از انقلاب است، گفت: هنگام ترسیم برنامه ششم دولت اعتقاد داشت که اصلاً نباید برنامه داشته باشیم و همان احکامی که داریم کافی است.

 

وی با تأکید بر اینکه برای ترسیم برنامه ششم نامه‌ای برای مقام معظم رهبری ارسال کردیم که آیا برنامه ششم نیاز یا خیر، افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند برنامه ششم نیاز است و این برنامه را اول باید دولت و در غیر این صورت مجلس بنویسد.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نوبخت نماینده دولت اعلام کرد که این برنامه توسط مجلس نوشته شود، گفت: برای نوشتن این برنامه ۸ ماه تمام در مجلس مستقر شدم.

 

حاجی بابایی با بیان اینکه در برنامه ششم ۲۲ اولویت تعیین‌شده است، گفت: در ماده ۶۳ آمده است که دولت موظف است نظام رتبه‌بندی معلمان را در برنامه ششم لایحه بیاورد و اجرایی کند.

 

وی با تأکید بر اینکه برنامه ششم مصوبه مجلس، مورد تأیید شورای نگهبان و مجلس تشخیص مصلحت نظام یعنی قانون است، تصریح کرد: کسی نمی‌تواند بگوید این قانون قابل‌اجرا نیست.

 

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: در سال ۹۱ که بودجه عملیاتی دولت ۱۰۴ هزار میلیارد تومان بود و هیچ سالی به مانند آن سال تحریم‌ها شدت نداشت بودجه‌ای که در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و ۱۵٫۵ درصد از بودجه عملیاتی کشور بود.

 

حاجی بابایی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ بودجه عملیاتی دولت ۲۸۳ هزار میلیارد تومان بود و که ۱۰ درصد از آن معادل ۲۸ هزار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان صرف آموزش و پرورش شده بود، بیان کرد: متأسفانه به جای اینکه بگوییم بودجه آموزش و پرورش کاهش‌یافته است عده‌ای چندین بار تأکید کردند که بودجه آموزش و پرورش دو برابر شده است.

 

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ بودجه عملیاتی مصوب دولت ۴۲۰ هزار میلیارد تومان است که ۸ درصد از آن معادل ۳۳ هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش اختصاص‌یافته است، گفت: یکی از مشکلات این است که در دولت جدید نظر و اعتقاد مسئولان بر خصوصی‌سازی آموزش و پرورش است.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه خصوصی‌سازی، ضربه مهلک بر آموزش و پرورش است، اعلام کرد: اکثر این افراد قول داده‌اند که اگر وارد وزارت آموزش و پرورش شوند خصوصی‌سازی کرده و تعداد مدارس را کم می‌کنند.

 

حاجی بابایی با اشاره به اینکه در کشور خصوصی‌سازی آموزش و پرورش خیانت است، ابراز کرد: تبدیل معلمان به معلم حق‌التدریس و شرکتی خیانت است و معلمان بایستی باعزت زندگی کنند.

 

وی با بیان اینکه سند تحول بنیادین زیباترین جلوه‌ای است که برای آموزش و پرورش در کشور به وجود آمده است، تصریح کرد: مقطع ششم ابتدایی فنداسیون یک انسان متدین، دین‌دار و انقلابی است و مخالفان اجرای سند ۶٫۳٫۳ مخالف با قانون نیستند بلکه با دین‌داری مخالف هستند.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه پیش‌دانشگاهی لکه نچسبی به آموزش و پرورش بود که برداشته و جای آن ششم ابتدایی جاگذاری شد، اظهار داشت: هنگام اجرای نظام ۶٫۳٫۳ فشارهای سنگینی بر ما وارد بود و کسانی به ما می‌گفتند که اجرای این سند را یک سال به تأخیر بی اندازیم.

 

حاجی بابایی با اشاره به اینکه دو نوع تفکر در آموزش و پرورش وجود دارد، اظهار داشت: تفکر اول این است که معلم باید باقدرت در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کند و با تخصص وارد کلاس شود و تفکر دیگر معتقد است معلم باید روزمزد و مدارس خصوصی‌سازی شود.

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری به‌شدت مخالف خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و طرفدار تقویت مدارس دولتی هستند، تأکید کرد: مدارس خصوصی برای کمک به مدارس دولتی راه‌اندازی شده‌اند اما نباید دبیران ممتاز برای تدریس در این مدارس انتخاب شوند.

 

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس با تأکید بر اینکه در چهار جای برنامه ششم خصوصی‌سازی مدارس ممنوع شده است، اعلام کرد: مشکل این است کسانی می‌خواهند وزیر آموزش و پرورش را استیضاح کنند که معتقدند وزیر آموزش و پرورش باید سیاسی‌تر اقدام کند.

 

حاجی بابایی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش جان سیاسی بازی ندارد، تأکید کرد: امروز دولت درحالی‌که اعلام می‌کند دولت اعتدال است، ۴ وزیر به مجلس معرفی کرده است که قابل‌قبول نیست و در شهرستان‌ها یا روستاها تندترین افراد سیاسی را مسئول آموزش و پرورش می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه بنده به روحانی رأی نداده و قبول هم ندارم و به دولت ایراد هم می‌گیرم اما همه توانم را به کار می‌گیرم تا موفق شود، اظهار داشت: نباید آموزش و پرورش را سیاسی کرد این بازی‌های سیاسی مشکل ما را حل نمی‌کند.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت بسیار لطیف است، تأکید کرد: اولویت اول دولت آموزش و پرورش نیست و این تفکر اشتباه است و درنهایت باید نظام تعلیم و تربیت اولویت در رتبه اول اولویت‌ها قرار گیرد.

 

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *