رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گفت: بررسی سلامت روان در مدارس/کمبود مشاور را هشدار دادیم

اخبار

فرهاد کریمی در استودیو الفبای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش اظهار کرد: در نخستین روز از هفته پژوهش مصادف با ۲۴ آذر از دانش‌آموزان پژوهشگر برتر تقدیر می‌کنیم همچنین دانشجو معلمان و معلمان پژوهنده برگزیده کشوری نیز معرفی می‌شوند.

 

وی درباره انجام پژوهش پیرامون طرح‌ها و برنامه‌های مهم وزارت آموزش و پرورش گفت: پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به عنوان یک مرکز پژوهش‌های کاربردی به نیازهای آموزش و پرورش پاسخ می‌دهد و برای تعریف پروژه‌ها و پژوهش‌ها اولین گام ارتباط با بهره بردار است.

 

کریمی افزود: یک نمونه از فعالیت‌های ما این بود که ۱۳۱ راهکار سند تحول را بررسی و برای پشتیبانی پژوهشی از آن، پژوهش‌هایی را تعریف کردیم. مثلا در بحث حیات طیبه و مدرسه صالح پژوهش‌هایی را انجام دادیم تا بدانیم برای گسترش این مفاهیم چه خواهیم کرد و ۳۵ پژوهش پایان یافته داریم و برای هر راهکار سند حداقل یک پژوهش انجام شده است.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید به نیازهای اصلی آموزش و پرورش پاسخ دهیم و برخی موضوعات به نیازهای آنی مربوط است، ادامه داد: مثلا پژوهش‌هایی انجام شده درباره اینکه دانش آموزان در کف مدارس چه وضعیتی دارند.

 

کریمی بیان کرد: دربحث ارزشیابی مدارس نمونه دولتی، فرهنگ اشاعه نماز، مجتمع‌های شبانه روزی و حتی کتاب‌های درسی، پژوهش‌هایی را داریم و باید به دنبال آموزش و پرورش مطلوب باشیم. چرا باید اجازه دهیم در آموزش و پرورش موسسات به دنبال سود برای خود باشند درحالیکه مدارس باید در فرآیند تعلیم و تربیت قرار بگیرند.

 

وی با اشاره به اینکه حذف آزمون‌ها در دوره ابتدایی اقدام موثری بود که انجام شد، افزود: باید به دنبال منشأ ایجاد تقاضا برای استفاده از کتاب‌های کمک درسی باشیم، در کنار کتاب درسی به کتاب کار و راهنمای معلم و جزوه‌هایی که کتاب را بیشتر توضیح می‌دهد نیاز است. همچنین تا زمانی که معضلی به نام کنکور داریم نمی‌توانیم آموزش و پرورش را به خوبی هدایت کنیم.

 

کیف سنگین شوق یادگیری را کم می‌کند

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش درباره حذف مشق شب گفت: طبیعی است که مشق شب به عنوان یک تکلیف یادگیری دارای محدودیت‌هایی هست و حتما نباید در خانه انجام شود و در دوره ابتدایی مدارس با نشاط در کنار مدارس آموزنده مدنظر است و باید شوق یادگیری را در دانش آموز ایجاد کنیم. هم اکنون بچه ها به افرادی تبدیل شدند که محفوظات را فرا می‌گیرند و از سیستم آموزشی خارج می‌شوند.

 

کریمی تأکید کرد: کیف مدارس باید کوچک و کم حجم شود و هرچقدر کیف دانش آموزان را سنگین‌تر کنیم شوق یادگیری از بین می‌رود.

 

پژوهشی برای بررسی سلامت روان دانش‌آموزان و معلمان

 

وی با اشاره به مداخلات مربوط به سلامت روان عنوان کرد: در این رابطه پژوهشی از دانش‌آموزان دبیرستانی انجام شده که نتایج آن ارائه شد و برنامه‌ای را برای ارائه در سطح کشور آماده کردیم تا اگر بخواهیم در مدرسه پیشگیری سلامت روان را طراحی و اجرا کنیم چه مسائلی نیاز است.

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در حوزه آسیبهای اجتماعی همیشه دغدغه داشتیم و در این رابطه سلامت معلمان را سنجیدیم و هم اکنون پژوهشی برای سلامت روانی و جسمانی دانش آموزان داریم؛ حجم کارها در پژوهشگاه زیاد است و باید تبدیل به برنامه‌های عملیاتی و اجرایی شود و دنبال کارهای شعاری و تقلیدی نیستیم.

 

کریمی بیان کرد: در بحث آسیب‌های اجتماعی ورود جدی داریم و یکی از مشکلات ما این است درگیر پروژه‌های طولانی نمی‌شویم و باید پیمایش‌های چند ساله را انجام دهیم تا در دوره ۴ یا ۵ ساله میزان گسترش آسیب‌ها را بررسی کنیم و در این رابطه نیاز به تمرکز جدی داریم و بودجه‌های پژوهشی نیز کافی نیست.

 

وی با گلایه به اینکه آموزش و پرورش در رأس امور نیست و نسبت به نیازهای این دستگاه توجه کاهی نمی‌شود، ادامه داد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید مشاوران مدارس مهارت شناختی، عاطفی و ارتباطی داشته باشند از سوی دیگر یکی از مهمترین مشکلات ما خانواده‌ها هستند و با خانواده‌هایی مواجهیم که دانش آموز را با هزاران مشکل به مدرسه می‌فرستند.

 

نیاز به مشاور را به معاونت پژوهشی ابلاغ کردیم

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش افزود: به نظر می‌رسد در حوزه تأمین مشاوران مدارس نیازهایی داریم که باید به آنها توجه شود و در این رابطه پژوهشی انجام دادیم که نتایج آن را به معاونت پرورشی منعکس کردیم تا آن را در برنامه‌های خود لحاظ کنند اما در تأمین نیازها برای تأمین نیروی انسانی با مشکل مالی مواجهند.

 

کریمی افزود: شورای عالی آموزش و پرورش مسئول تصویب برنامه‌ها است و برای ارزشیابی در برنامه‌ها به ما سفارش می‌دهند به عنوان مثال هم اکنون ارزشیابی آیین نامه جامع اقامه نماز و مدارس ورزش که جزو مصوبات شوراست برای کار پژوهشی سفارش شده است.

 

وی عنوان کرد: سال ۹۴ شورای عالی آموزش و پرورش از ما درخواست کرد درباره سیاست‌های جذب و گزینش دانش آموز در مدارس سمپاد پژوهشی انجام دهیم که پژوهشی از مطالعه موردی و فراتحلیل‌ها در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت و تأکید شد به عنوان یک اصل نباید در آموزش و پرورش و مدارس طبقه بندی داشته باشیم و برای مدارس سمپادی که وجود دارد باید به گونه ای با آنها رفتار شود که اشکال مدیریتی پیش نیاید.

 

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *