معاون آموزش ابتدایی کشور: نسبت به اکران فیلم ها بدون اعمال رده سنی کودکان نگرانیم

اخبار

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در آئین پایانی دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی که در وزارت ارشاد برگزار شد، در سخنانی گفت: شاید اولین مبانی سواد رسانه ای را بتوان در قرآن کریم یافت که در آیه ۶ سوره حجرات می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید، اگر فاسقی برای شما خبری آورد، بررسی کنید مبادا از عملکرد خود پشیمان و به گروهی، از روی نادانی، آسیب برسانید». در این آیه به چند مبحث سواد رسانه ای از جمله دعوت به شناسایی منبع خبر و پیامدهای عدم بررسی اخبار، اشاره شده است.

 

حکیم زاده افزود: نقشی که ما برای رسانه ها قائل هستیم، از منظری است که رسانه ها به بحث تعلیم و تربیت ورود پیدا می کنند؛ ما ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور داریم که اگر به این جمعیت، والدینشان را هم اضافه کنیم یک جمعیت ۲۸ میلیونی داریم و در مجموع می توان گفت همه آنها در معرض پیامهای رسانه ای قرار دارند. امروز ما متولیان تعلیم و تربیت معتقدیم که رسانه به عنوان عاملی موثر در تربیت فرزندان، نقش ایفا می کند.

 

وی اضافه کرد: رسانه ها می توانند نگرش های کودکان و نوجوانان ما را شکل دهند. چه ما آنها را به رسمیت بشناسیم و چه نشناسیم. رسانه ها می توانند ابزار مناسبی در یادگیری به شمار بیایند. همانطور که می توانند نقش آسیب رسان را در تربیت فرزندان ایفا کنند.

 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امروزه نوجوانان ۶.۵ تا ۷ ساعت از وقت خودشان را با رسانه ها سپری می کنند و تنها ۲.۵ ساعت را تنها با خانواده هایشان می گذرانند، بر لزوم توجه بیشتر به پیام های رسانه ای تاکید کرد و یادآور شد: متاسفانه در کشور ما فضای مجازی به عرصه ای برای آسیب رسانی به کودکان بویژه در مقاطع پیش دبستانی و دبستانی تبدیل شده است.

 

حکیم زاده ضمن اشاره به گنجانده شدن درس سواد رسانه ای در مقطع متوسطه (پایه دهم) تاکید کرد: این در حالی است که برنامه درسی سواد رسانه ای در کشورهای توسعه یافته حتی از مقطع پیش دبستانی آغاز می‌شود. ضمن اینکه سواد رسانه ای باید از تکست محوری و کتاب محوری به سمت مهارت محوری حرکت کند.

 

وی با بیان اینکه باید نگاهی جامع به ظرفیت های رسانه در زمینه آموزش و همچنین تربیت فرزندان نگریسته شود و نه صرفا نگاههای خوشبینانه و یا تهدیدآمیز، گفت: در کشورهایی که ممکن است اینگونه به نظر بیاید که مثل کشور ما چندان مقید به مسائل دینی نیستند، دیده می‌شود که قوانین بسیار سختگیرانه و همچنین آموزش های بسیار گسترده ای در زمینه نحوه استفاده کودکان از رسانه دارند.

 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش که در حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی می کرد، گفت: ما از وزارت ارشاد انتظار داریم که در زمینه ممیزی و صدور مجوز محصولات فرهنگی و هنری بویژه فیلم ها حتما نگاههای تربیتی را لحاظ کند و رده بندی های سنی را در اکران و نمایش فیلم ها و سریالها اعمال کند.

 

در پایان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی از مقالات برتر این دوره تقدیر شد.

 

مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *