حضور روحانی مستقر در ۳۵ هزار مدرسه کشور

اخبار

حجهالاسلام سیدمجتبی ملکی صبح امروز در دوازدهمین نشست سالانه ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش که در مجتمع فرهنگی رفاهی نیایش مشهد برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین اقدامی که توسط ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در طول یک سال گذشته انجام گرفت و امروز می تواند به عنوان راهگشای آینده باشد، پرداختن به اسناد بالادستی آموزش و پرورش بود.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کاملا اجرایی شود و امروز هر ۶ زیرنظام سند تحول آموزش و پرورش تصویب شده و در واقع نقشه راه آینده آموزش و پرورش برای تحقق تعلیم و تربیت ایرانی و اسلامی اکنون در اختیار است.

 

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بر اساس این ۶زیرنظام مجموعه‌ای از ۱۴۸ راهکار و ۳۳۲ برنامه تصویب شده که ۵۵ برنامه آن مربوط به همکاری آموزش و پرورش با حوزه‌های علمیه است بنابراین اکنون در سند بالادستی آموزش و پرورش درمورد راهبری و مدیریت، برنامه درسی، تجهیزات و فناوری، تربیت معلم و غیره ۵۵برنامه برای همکاری دیده و تصویب شده که فرصت و بستر مناسبی است.

 

ملکی با بیان اینکه در سال گذشته ۵ کارگروه موضوعاتی که مورد نیاز کمیته‌های همکاری حوزه و آموزش و پرورش بود مورد بررسی قرار دادند، گفت: این کارگروه‌ها مصوباتی داشتند که از تعداد ۳۵مصوبه ۱۷مصوبه به طور قطعی اجرای شده،۱۴ مصوبه درحال اجرا و تنها ۴مصوبه بلاتکلیف است همچنین حمایت‌ها و پشتیبانی مالی خوبی ازبرنامه‌های ستاد همکاری توسط وزارت آموزش وپرورش و مدیریت حوزه‌های کشور انجام شده به طوری که ۶۳ میلیارد ریال در طی ۳مرحله به استان‌ها برای اجرای برنامه‌ها از طرف وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات ارزشمند در این عرصه برنامه‌محور شدن همکاری‌ها است و امسال برای سومین سال به عنوان ستاد همکاری عقد توافقنامه با استان‌ها داشتیم و شاهد انجام تعهدات استان‌ها باتوجه به ظرفیت‌ها و امکانات بوده‌ایم که بخش عمده‌ای از آن به طرح روحانی مستقر باعنوان طرح امین مربوط است که در این راستا در ۳ هزار و ۲۸۱ مدرسه در سال ۹۶-۹۵ در سطح کشور روحانی مستقر حضور داشت اما در سال تحصیلی جاری با توافقنامه با استان‌ها ۳۵ هزار و ۵۲۲ مدرسه از این نعمت برخوردار هستند.

 

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دیدار با علما، نشست‌های تخصصی، طرح‌های پژوهشی آشنایی دانش‌آموزان با نظام آموزشی حوزه از دیگر برنامه‌های است، به طوری که بازدید دانش آموزان از حوزه علمیه از ۲۵۹ هزار نفر در سطح کشور امسال به ۳۲۶ هزار نفر می‌رسد.

 

ملکی با اشاره به طرح نظام وظیفه طلاب در آموزش و پرورش گفت: با موافقت مقام معظم رهبری امسال سهمیه ۵۰۰ نفری برای این امر در نظر گرفته شد که جذب کامل شده‌اند. در سال اول این طرح کمتر از ۴۰ نفر اما در سال دوم ۳۳۸ نفر و در سال جاری جذب کامل ۵۰۰ سهمیه را داشتیم و حتی استان‌ها تقاضای سهمیه بیشتر دارند که امیدواریم بتوانیم به هزار نفر سهمیه افزایش داد.

 

وی با اشاره به اهمیت توانمندسازی طلاب شاغل در آموزش و پرورش افزود: ما بالغ بر ۳۲۰۰نفر روحانی شاغل در آموزش و پرورش داریم که سالیان سال از ظرفیت‌های آنان استفاده لازم نمی‌شد و به لطف خدا دو هزار و ۷۹۷ نفر پیش‌بینی شده که دوره‌های آموزشی انجام شود علاوه بر آن دوره‌های آموزشی برای سرباز طلبه‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

 

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *