عباس سلطانیان: ۳۶۴ پژوهشسرا توسط دولت تدبیر و امید ایجاد شد

اخبار

به گزارش سرمشق نیوز عباس سلطانیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در کرج با اشاره به ضرورت ارتباط مدارس با این پژوهشسراها، اظهارداشت: ارتباط مستمر مدارس با پژوهشسراها موجب تقویت روحیه پژوهش گری در بین دانش آموزان می شود.

وی بیان داشت: امروزه آموزش و پرورش به واسطه فعالیت های پژوهشی به خصوص در پژوهشسراها از یک نهاد آموزشی به نهاد تحقیقاتی و علمی – پژوهشی تبدیل شده است.

سلطانیان به ارتقای کیفی فعالیت های آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید پرداخت و یادآورشد: در این رویکرد، کیفیت یاددهی و یادگیری و تربیت دانش آموزان پژوهنده مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان شد: در راستای آشنایی دانش آموزان با روش های پژوهشی، درس تفکر و پژوهش به مجموعه دروس دانش آموزان اضافه شد تا زمینه دیدگاه فلسفی، چگونه فکرکردن، پرسش کردن و به دنبال پاسخ بودن در سطح مدارس برای آنان فراهم شود.

سلطانیان با اشاره به همکاری پارک‌های علمی فناوری و دانشگاه‌ها برای کمک به توسعه پژوهش دانش آموزی یادآورشد: این نهادها نسبت به ظرفیت پژوهشی دانش آموزان باور پیدا کردند و امروزه شاهد برگزاری تعداد قابل توجهی از نمایشگاه ها و جشنواره ها در این حوزه هستیم و حتی طرح‌های دانش آموزی در مواردی قابلیت تجاری سازی پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه در مواردی ایده‌های برتر دانش آموزی مانند ایده‌های دانشجویی مورد حمایت مادی و علمی قرار می‌گیرند، گفت: نباید خلاقیت و کارآفرینی را به تحصیلات دانشگاهی موکول کنیم بلکه باید زمینه ایجاد فکرهای نو را در دوران ابتدایی آغاز کرده و برای پیشبرد مسیر علمی تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: افتخار می کنیم که امروز پژوهش در دورن مدارس در حال رشد است و سالانه بیش از۳۰ هزار دانش آموز در جشنواره های پژوهشی شرکت می کنند.

وی تاکید کرد: اشاعه فرهنگ پژوهش محوری در مدارس اولین گام برای رشد و توسعه علمی کشور است که معاونت توسعه و فناوری ریاست جمهوری به این مهم توجه ویژه ای دارد لذا دانش آموزان ، خانواده ها و بخش حصوص باید از این فرصت مناسب استفاده کنند.

در مدارس کشور بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز تحصیل می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *