۴۰ هزار مشاور نیاز داریم / معلمان آزمون توانمندسازی روانی و اجتماعی را طی خواهند کرد

اخبار

علیرضا کاظمی  در همایش طرح توانمندسازی روانی و اجتماعی دانش‌آموزان اظهار کرد: از افراد گمنامی که زحماتی در کف مدارس می‌کشند یعنی مشاوران که مجری اصلی برنامه‌ها هستند و طلایه‌داران سلامت روانی دانش‌آموزان، تشکر می‌کنم.

 

وی افزود: برای موفقیت طرح‌ها انتظار داریم به ابعاد کار توجه شود و در کنار آن نیز به نیازهای آموزش و پرورش توجه اندکی داشته باشیم.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سامانه جدید نماد که با همکاری بخش‌های مختلف آموزش و پرورش ارتقاء یافته است پرونده الکترونیک دانش‌آموزان که شامل سوابق تحصیلی و تربیتی است، ملحق شده است و معلم می‌تواند به تمام اطلاعات دانش‌آموز دست یابد.

 

کاظمی ادامه داد: تمام آزمون‌های استعدادیابی در سامانه وجود دارد، همچنین نظام غربالگری و آزمون سلامت روان و نتایج آن به عنوان نقشه خطر پذیری و نیمرخ دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف ثبت شده است و به برنامه‌ریزان اطلاعات دقیق را می‌دهد.

 

وی گفت: اپلیکیشنی طراحی شده و در اختیار مشاوران و والدین قرار می‌گیرد که در قالب آن خدمات مشاوران برای سلامت روان دانش‌آموزان به صورت شبانه‌روزی در اختیار والدین و مشاوران است و هنگامی که والدین پدیده‌ای را دیدند در اپلیکیشن ثبت می‌کنند که به اطلاع مشاور مدرسه می‌رسد.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: توسعه مدارس ارتباطی و فضیلت‌های اخلاقی دانش‌آموزان مد نظر است که براساس آن طرح توانمندسازی روانی و اجتماعی دانش‌آموزان طراحی شد که در ۲۳ هزار مدرسه متوسطه اول کارگاه آموزشی برگزار می‌کنیم که شامل ۶ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای است.

 

* ارائه ۶ فضیلت اخلاقی و روانشناختی به مشاوران و دانش‌آموزان

 

کاظمی ادامه داد: در کارگاه توانمندسازی ۶ فضیلت محوری و روانشناختی را در قالب ۲۴ مهارت برای مشاوران و دانش‌آموزان ارائه خواهیم داد.

 

* ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای برگزاری آزمون سلامت روان نیاز است

 

وی بیان کرد: این آموزش‌ها برای یک میلیون دانش‌آموز ارائه می‌شود که به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. همچنین اگر بخواهیم آزمون سلامت روان را برای یکصد هزار مدرسه برگزار کنیم و برای هر مدرسه ۲۰۰ هزار تومان نیاز باشد به ۲۰ میلیارد اعتبار نیاز داریم.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: برای کل معلمان کشور آزمون توانمندسازی روانی و اجتماعی را مد نظر داریم و ۶۵۰ هزار معلم سراسر کشور به صورت غیرحضوری در آن شرکت می‌کنند.

 

* کارگاه مهارت ازدواج برای دانش‌آموزان دختر

 

کاظمی با اشاره به طرح مهارت سواد زندگی یا خوب زیستن در زندگی مشترک برای دانش‌آموزان دختر پایه یازدهم بیان کرد: این طرح در ۱۶ ساعت مهارت خوب زیستن را با عناوین چرایی ازدواج، چگونگی ازدواج، پیش‌نیازها ازدواج و مهارت‌های مورد نیاز در زندگی مشترک ارائه می‌دهد.

 

* رصد آسیب‌های اجتماعی با همراهی دانش‌آموزان

 

وی افزود: ۲۱ هزار کارگاه پیش‌بینی کرده‌ایم که برای آنها ۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. همچنین طرح همیار مشاور در مدارس متوسطه اول با شعار هر کلاس یک مشاور آغاز شده است و پیش‌بینی ما ۱۰۰ هزار همیار مشاور است که آموزش دیده و آسیب‌های اجتماعی را در مدرسه رصد و اطلاع خواهند داد. همچنین به دانش‌آموزان آسیب دیده کمک می‌کنند.

 

کاظمی با تاکید بر این که بدون نیروی انسانی متخصص هیچ اتفاقی نمی‌افتد، ادامه داد: ۴۰ هزار مشاور برای اجرای نظام جامع مشاوره نیاز داریم که طراحی شده است و یکی از اساسی‌ترین اتفاقات این است که گستره نیروی انسانی متخصص را تامین کنیم و نیروهای مشاور متخصص مدارس را که در خط اجرای برنامه‌ها هستند حمایت کنیم وگرنه طرح‌ها روی کاغذ خواهند ماند.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت: اگر نیروهای مشاور را تامین کنیم، حتی اگر اعتبار هم نباشد با استفاده از نیروی انسانی می‌توان کار را پیش برد اما اعتبار هم معجزه می‌کند و اثرگذاری طرح را دوصد چندان خواهد کرد.

 

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *