در برنامه معلمانه استودیو الفبا بررسی شد؛ موانع ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس

اخبار

در ادامه برنامه‌های معلمانه استودیو الفبا با حضور حمید احمدی هدایت دبیر کار و فناوری و ژینوس آروند دبیر جامع شناسی و علوم اجتماعی از آموزش ‌و پرورش منطقه ۱۸ تهران، در خصوص موانع ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس بحث و بررسی قرار گرفت.

 

در این برنامه احمدی هدایت با اشاره به اینکه مقوله‌ی کیفیت کلی است و از صنعت وارد ‌آموزش‌وپرورش شده است، اظهار کرد: در آموزش‌وپرورش کیفیت با مسائل و اهداف آموزشی و پرورشی همراه شده است و در حقیقت کیفیت در به نتیجه رسیدن اهداف تعلیم و تربیت در دانش آموزان پیگیری می‌شود.

 

وی با برشمردن برخی از موانع ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس، گفت: به دلیل کمبود نیروی انسانی، گاهی معلمان در کلاس‌های درسی حضور دارند که در آن تخصصی ندارند و این باعث تنزل کیفیت آموزشی می‌شود.

 

دبیر کاروفناوری تصریح کرد: طرح تدبیر و تعالی مدیریت ازجمله برنامه‌های شاخص وزارت آموزش‌وپرورش است که ظرفیت مطلوبی برای کیفیت‌بخشی به امور در مدارس دارد اما متأسفانه به‌خوبی برای معلمان توجیه و تبیین نشده است.

 

دبیر و کاروفناوری اضافه کرد: ما بادانش آموزانی روبه‌رو هستیم که انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل  ندارند چراکه می ببیند افراد تحصیل‌کرده  دانشگاهی شغلی ندارند، بنابراین طبیعتاً دچار تناقض شده‌اند.

 

در ادامه گفت‌وگو آروند بابیان اینکه امروز یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها باید کیفیت‌بخشی آموزشی باشد، خاطرنشان کرد:  دبیران در دوره  متوسطه۲۴ساعت تدریس آموزشی دارند و وقت این را ندارند که به شکل مشاوره‌ای زمانی برای دانش آموزان خود داشته باشند  و حجم کتب درسی بسیار زیاد است و  یک معلم در تمام طول سال فقط تلاش می‌کند که با توجه به بودجه‌بندی موجود، کتاب را کاملاً تدریس کند و فرصت این را ندارد  که آن طوری که می‌خواهد بر اساس شیوه‌های خوب  آموزش بدهد.

 

وی افزود: تعداد دانش آموزان در کلاس زیاد است و معلم نمی‌تواند با توجه به تراکم دانش‌آموزی و ساعت کم آموزشی و حجم زیاد کتب درسی،  آموزش باکیفیتی را  که در نظر دارد  اجرا کند.

 

دبیر جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی   بابیان اینکه حاشیه کار معلمی زیاد شده است، تصریح کرد: معلم از وظیفه اصلی خود که تدریس محتوا، افزایش کیفیت یادگیری  و همچنین ارتقای راندمان سطح کلاس است، دور شده و متأسفانه کلاس‌های ضمن خدمت آن‌طور که باید دارای ظرفیت آموزشی و کاربردی برای معلمان نیست.

 

گفتنی است؛ در پایان گفت‌وگو  احمدی و آروند ضمن بیان مطالبات خود از وزیر آموزش‌وپرورش به مواردی همچون  اهمیت حضور و نقش معلمان در سیاست‌گذاری‌های آموزش‌وپرورش، ارتقای جایگاه و منزلت معلمان، استفاده از ظرفیت  استودیو الفبا در تبیین برنامه‌های وزارت آموزش‌وپرورش ، تمرکززدایی و مدرسه محوری، کمک به ارتقای مراتب  تحصیلی معلمان، درآمدزایی و… اشاره کردند.

 

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *