پایش نفر به نفر برای جذب بازماندگان از تحصیل

اخبار

به گزارش سرمشق نیوز اسفندیار نظری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال تحصیلی جدید یک هزار و ۲۰۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل در مقطع متوسطه مازندران شناسایی شده که بیشترین علت ترک تحصیل آنان ازدواج زود هنگام دختران و دانش آموزان کار است.

وی بر ضرورت جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل تاکید کرد و افزود: به همه مناطق اعلام شده برای پیشگیری از بازماندگی از تحصیل دانش آموزان، معاونان آموزش و پرورش پایش نفر به نفر را در شهرها و روستاهای مازندران انجام دهند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ نفر بازمانده از تحصیل در مازندران شناسایی شده بودند، گفت: از این تعداد یک هزار و ۶۵۰ نفر در مدارس از راه دور و شبانه روزی استان جذب شدند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به تحصیل ۵۳۷ هزار دانش آموز در سال جاری گفت: اکنون پوشش تحصیلی مقطع ابتدایی در استان ۱۰۰ درصد، متوسطه اول ۹۸٫۵ درصد و متوسطه دوم ۹۱٫۵ درصد است.

وی به کمبود نیرو در سال تحصیلی جدید اشاره کرد و افزود: امسال افزایش دانش اموزان بالغ بر ۱۵ هزار نفر درپی اجرای نظام آموزشی ۳-۳-۶ و اضافه شدن دوره آموزشی هنرستان ها از ۲ سال به سه سال را تنها در حوزه فنی و حرفه ای شاهد بودیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر امسال با رشد حدود ۳ درصدی جمعیت دانش آموزی مواجه هستیم که تنها در حوزه ابتدایی با افزایش پنج هزار نفر به ۴۵ هزار دانش آموز رسید.

نظری همچنین با اشاره به بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان با اجرای سند تحول بنیادین گفت: امسال آموزش و پرورش مازندران با چالش کمبود نیروی انسانی یک هزار و ۴۰۰ نفری مواجه شد.

وی تصریح کرد: امسال با استخدام ۱۸۴ نفر نیروی انسانی براساس ماده ۲۸ و جذب ۵۰۰ نفر دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان، خرید خدمات و بسته حمایتی تا حدودی این مشکل رفع شد.

نظری خاطرنشان کرد: هم اکنون در حوزه فنی و حرفه ای نیز به ۷۱۰ نفر نیروی انسانی نیاز است که تا هفت روز آینده نیز تامین خواهد شد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران اظهار داشت: در حال حاضر با بکارگیری برخی از مدیران و معاونین برای تدریس بین ۶ تا ۸ ساعت، تمامی کلاس های مدارس استان معلم دارند.

نظری همچنین از فعالیت ۸۰۰ مشاور در ۲ مقطع متوسطه خبر داد و افزود: با توجه به ساختار جدید آموزشی ۳-۳-۶ تمامی مدارس متوسطه اول مشاور دارند ولی در متوسطه دوم به ویژه شاخه کار و دانش با ۸۰ درصد کمبود مشاور مواجه هستیم.

وی با اشاره به اجرای طرح ‘ ایران مهارت ‘ در ۸ استان کشور از جمله مازندران به صورت پایلوت گفت: ۵۰ درصد مدارس دوره متوسطه استان برای اجرای طرح ‘ ایران مهارت ‘ انتخاب شدند.

نظری ادامه داد: ۲۰ هزار دانش آموز متوسطه اول پایه هفتم در طرح ‘ایران مهارت’ در طول ۳ سال بین ۶۰ تا ۱۰۰ ساعت دوره آموزش مهارتی را به منظور ارتقای مهارت آموزی، هدایت تحصیلی و انتخاب شغل فرا خواهند گرفت.

استان مازندران بیش از ۵۳۷ هزار دانش آموز دارد که در چهار هزار مدرسه و ۲۱ هزار کلاس درس تحصیل می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *