وزیر آموزش و پرورش در آئین افتتاحیه نهمین دوره مجلس دانش آموزی؛ مجلس دانش آموزی نمونه ای از مردم سالاری دینی و از افتخارات آموزش و پرورش است.

اخبار

سید محمد بطحایی در آئین افتتاحیه نهمین دوره مجلس دانش آموزی که با حضور ۱۵۰ دانش آموز نماینده این مجلس در ساختمان  قدیم مجلس شورای اسلامی برگزارشد، با یاد و نام امام راحل، شهدای معلم و دانش آموز، با خیر مقدم به دانش آموزان نماینده مجلس دانش آموزی، اظهار کرد: امروز رخداد بزرگی در مردم سالاری دینی اتفاق می افتد و این مجلس با نمایندگی ۱۴ میلیون دانش آموز یکبار دیگر نشان می دهد که آموزش و پرورش اصلی ترین مسیولیت تمدن سازی را بر عهده دارد و

 

مجلس دانش آموزی نمونه ای از مردم سالاری دینی و از افتخارات آموزش و پرورش است.

 

وی افزود: یکی از مهمترین ماموریت های  اصلی مجلس دانش آموزی آماده کردن نوجوانان برای آینده و فراگیری مهارت های اجتماعی و ارتباطی است که جامعه امروز ما به این مهارت ها نیاز ویژه ای دارد.

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به عدم انطباق برنامه های درسی با نیاز دانش آموزان گفت: باید همسویی و همگرایی بین دروس با نیازهای اجتماعی وجود داشته باشد و باید درصدد افزایش این همگرایی باشیم ، این کار به معنای تحول در نظام آموزش و پرورش است.

 

سید محمد بطحایی تصریح کرد: سند تحول تاکید دارد که شش ساحت تربیتی و آموزشی به دانش آموزان به طور متوازن فرا داده شود و فقط به آموزش یک بعدی توجه نشود و به سایر ساحت های تربیتی نیز توجه شود و این چکیده اصلی سند تحول است.

 

وی با اشاره به نیاز به ساحت هنری و زیبایی شناسی در دانش آموزان اظهار کرد: دانش آموزان ما نیاز به داشتن درک هنری و زیبایی شناسی دارند که ساحت هایی مانند ساحت اقتصادی و حرفه ای باید توجه ویژه شود.

 

عضو کابینه دوازدهم اظهار کرد: ارتباط نظام آموزش و پرورش با دانش آموزان باید افزایش یابد چرا که اصلی ترین مخاطب آموزش و پرورش دانش آموزان هستند و در فرایند برنامه ریزی باید به این مساله توجه جدی شود.

 

وی با اشاره به طرح پرسش مهر توسط رییس جمهور گفت: در سخنان رییس جمهور در مراسم بازگشایی مدارس، از دانش آموزان خواستند تا کتاب های دوران تحصیلی خود را نقد کنند و این حقی برای کسانی است که از کتاب استفاده می کنند و یکی از بسترهای نقد کتاب های درسی در مجلس دانش آموزی است.

 

سید محمد بطحایی تاکید کرد که به حقوق دانش آموزان باید توجه شود و اگر به این مساله توجه نشود به دانش آموزان به طور غیر مستقیم یاد خواهیم داد که  به حقوق دیگران توجه نکنند.

 

وی تاکید کرد:  رعایت حرمت کادر آموزشی مدرسه؛ رعایت حریم تعلیم و تربیت است و دانش آموزان باید در رفتار و گفتار با معلمان و سایر کادر آموزشی رعایت ادب و احترام را داشته باشند و  معلمان هم باید احترام و شخصیت دانش آموزان را در رفتارهای خود در نظر بگیرند و اگر به این موارد توجه نشود از موانع اصلی یادگیری است که منجر به تغییر نگرش و دیدگاه نمی شود.

 

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: مدرسه پادگان نیست و مدرسه را با قوانین خشک و غیر قابل تغییر نمی توان اداره کرد ، برای شکوفایی خلاقیت  و نوآوری باید در درجه اول احساس رضایت بخش در مدرسه به وجود آورد تا مدرسه به محلی برای زندگی تبدیل شود.

 

وی با اشاره به گسترش بی رویه کتاب های کمک آموزشی در مدارس گفت: مجلس دانش آموزی به عنوان هئیت های اندیشه ورز باید به بحث آزمون های غیر ضرورری، کتاب های کمک آموزشی و کنکور که سال ها است تکرار می شود و روح و روان دانش آموزان و خانواده ها را تحت تاثیر قرار داده ،  ورود  کند و مواردی که باعث ناکارا شدن فعالیت های مدرسه می شود و یا آن ها را از مسیر اصلی تعلیم و تربیت خارج می کند بررسی کند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار کرد: همزمانی آغاز به کار نهمین دوره مجلس دانش آموزی، با ۴۰سالگی انقلاب اسلامی را به فال نیک می گیریم.

 

وی اظهار کرد: دانش آموزان  قشر اساسی جامعه هستند که در پیروزی انقلاب اسلامی  نقش موثر ی داشتند با دانش آموزان انقلاب  رشد کرد، اوج گرفت و تناور شد.

 

صالحی تصریح کرد: مجلس دانش آموزی از جهات مختلفی می تواند در جامعه موثر باشد، این مجلس فرا دینی وفرا مذهبی است و نهادی است که از پایین به بالا حرکت می کند و دانش آموزان به این نقطه می رسند.

 

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر نقش تاثیر گذار مجلس دانش آموزی خاطرنشان کرد: این نهاد را با تعابیر مختلف می شود شناخت،

 

اینکه مجلس دانش آموزی، نهادی پویا ورو به جلو است، در نگاه دیگر ، مجلس دانش آموزی؛ نهادی تمرین ورز است که دانش آموزان طی آن مدیریت، دموکراسی و مسئولیت را تمرین می کنند، از  نگاه سوم ، چنین نهادی، مشابه نهاد تصمیم سازی است  که باید آن را جدی بگیریم که باید  به این نگاه نزدیکتر باشیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  اذعان کرد: جامعه امروز ما مدنی تر و مشارکت گرایانه تر شده است،آمارها نشان می دهد قبل از انقلاب اسلامی حدود ۷۲ درصد تصمیم ها در یک خانواده توسط پدر، ۱۱ درصد توسط مادر خانواده تنها ۱۷ درصد تصمیمات با مشارکت فکری اعضای خانواده اتخاذ می شد اما امروزه به برکت انقلاب اسلامی  تنها ۳۲ درصد  از تصمیمات خانواده توسط پدر اتخاذ می شود وبخش زیادی از تصمیمات جمعی است، بنابراین خانواده ها در مسیر مدنی شدن حرکت می کنند.

 

وی یکی از اتفاقات خوب را دغدغه این مجلس برای مشکلات دانش آموزان دانست و اظهار کرد: این حرکت به نفع تعلیم و تربیت خواهد بود،لذا از آنجا که یکی از محورهای مهم آموزش وپرورش  کشور اجرای سند تحول است و این سند مبتنی بر مهارت محوری است لذا مجلس دانش آموزی می تواند نقش اساسی در این خصوص ایفا کند.

 

عضو کابینه تدبیر وامید با اشاره به انواع  ساحت های تربیتی در سند تحول گفت: یکی از  انواع تربیت ها، تربیت هنری است، این تربیت به تقویت خلاقیت، توازن، مهارت ها و… می انجامد پس باید این تربیت را جدی گرفت.

 

وی اضافه کرد: تربیت هنری در قالب های مختلف مطرح است لذا از طریق هنر، خلاقیت های هنری باابعاد مختلف که دانش آموزان به آن نیازمندند ظهور و بروز می کند.

 

صالحی تصریح کرد: نوع نگاه خانواده ها به آموزش هنر متفاوت است ،

 

جایگاه معلمان  هنر باید تقویت شود معلمان هنر باید آموزش های هنری را فراگیرند.

 

وی ادامه داد: اولیا توجه کمتری به هنر دارند این موضوع موجب وجود نقص هایی در حوزه هنر می شود، با بررسی پیشینه هنری متوجه می شویم در گذشته جامعه ایران جامعه ای هنری بوده است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد:  یادگیری می تواند از طریق هنر صورت گیرد، هنر به فهم بهتر مطالب و ایجاد خلاقیت کمک می کند.

 

وی با اشاره به آمار ۱۳ میلیونی جمعیت دانش آموزی گفت:  هرچند مسابقات هنری در آموزش وپرورش هر ساله برگزار می شود اما به طور کلی ما کمتر صدای نوجوانان را در جامعه می شنویم لذا خلاقیت های دانش آموزان همراه با آثاری که ارائه می کنند باعث شنیده شدن صدای آنها می شود.

 

صالحی یاد آور شد؛ جامعه زنده  جامعه ای است که صدای نسل آینده اش را بشنود جامعه ای که صدای فرزندانش را نشنود دچار گسست نسلی می شود.

 

وی اضافه کرد:  خلاقیت ها ی هنری اعتماد به نفس را تقویت می کند، هنرهای بالقوه و بالفعلی در کشور وجود دارد که باید تلاش کنیم آنها را به فضای آموزشی وصل کنیم.

 

عضو کابینه تدبیر وامید اظهار کرد: سالی۱۵ هزار کتاب کودک چاپ و نمایش هایی ویژه کودکان  در جامعه ارائه می شود، لذا تربیت هنری را بیش از پیش جدی بگیریم، مجلس دانش آموزی می توان  حلقه اتصالی بین دو وزارت آموزش و پرورش  و فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

 

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *