معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش:آغاز نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی از فردا/ اعضای هیأت رئیسه مجلس دانش‌آموزی مشاوران وزیر می‌شوند

اخبار

علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری درباره نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی که در سالن اجتماعات سازمان دانش‌آموزی برگزار شد، اظهار کرد: طرح مجلس دانش‌آموزی ۲۰ مرداد ۷۹ در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شد و فعالیت خود را در سال ۱۳۸۰ آغاز کرد.

 

وی ادامه داد: مجلس دانش‌آموزی در حقیقت فضای تمرین مهارت‌های اجتماعی و سیاسی و دوموکراسی در بستری هدفمند ایجاد می‌‌شود‌.

 

کاظمی با بیان اینکه خاستگاه اولیه مجلس دانش‌آموزی، شوراهای دانش‌آموزی است، گفت: انتخابات شوراهای دانش‌آموزی اول آبان ماه برگزار می‌شود و برگزیدگان مدارس، مجامع مشورتی مناطق را تشکیل می‌دهند؛ منتخبان مجامع مشورتی مناطق، مجامع مشورتی استان را تشکیل می‌دهند.

 

وی اضافه کرد: منتخبان اعضای مجامع مشورتی استان، اعضای مجلس دانش‌آموزی را تشکیل می‌دهند که در هر دوره دو ساله فعالیت خود را دنبال می‌کنند.

 

رئیس سازمان دانش‌آموزی با بیان اینکه مجلس دانش‌آموزی دارای ۱۵۰ نماینده دختر و پسر به تعداد مساوی از  دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم است، گفت: ۱۴۲ نماینده از تمام استان‌ها، ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی، ۲ نماینده از بین دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و ۲ نماینده از مدارس ایرانی خارج از کشور در مجلس دانش‌آموزی حضور دارند.

 

وی با اشاره به اینکه نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی از فردا در محل مجلس سابق دانش‌آموزی برگزار می‌شود، ادامه داد: فردا هیأت رئیسه سنی مجلس دانش‌آموزی، انتخاب هیأت رئیسه را برگزار کرده و انتخابات کمیسیون‌های مجلس شامل «فرهنگی و هنری»،  «علمی و آموزشی»، «اجتماعی و تربیتی»،  «ورزش و سلامت» و «ارتباطات و فناوری» برگزار می‌شود ‌

 

کاظمی با بیان اینکه در هر دوره مجلس دانش‌آموزی، یک سند رسمی و مهم از مسائلی مبتلابه دانش‌آموزی در دستور کار قرار می‌گیرد، افزود: ۱۱ میلیون دانش‌آموز در انتخابات شوراهای دانش‌آموزی در یک فرایند تمرین دموکراسی شرکت می‌کنند و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز عضو شوراهای دانش‌آموزی می‌شوند که اثرگذاری در بخش‌های مختلف مدرسه از نظر علمی، آموزشی و فرهنگی دارند.

 

وی اضافه کرد: ایجاد روحیه خودباوری و اعتماد به نفس، ترویج ارزش‌های انقلاب، مسؤولیت پذیری، حساسیت به مسائل آموزش و پرورش، تمرین گفت‌وگو و تعامل بر اساس منطق و عقلانیت، قدرت نقد مسائل، مهارت آموزی و کادر سازی برای تربیت مدیران کارآمد از مهم‌ترین کارکردهای مجلس دانش‌آموزی است.

 

رئیس سازمان دانش‌آموزی گفت: مجلس دانش‌آموزی نهاد صنفی و مشورتی است و اختیاراتی را دارد که می‌تواند زبان گویای دانش‌آموزان سراسر کشور باشد و مهمترین چالش‌ها را از زبان خود دانش‌آموزان به اطلاع مدیران نهاد تعلیم و تربیت برساند؛ از سوی دیگر مجلس دانش آموزی به بلوغ اجتماعی رسیده است که پشتوانه‌ای برای تصمیم‌گیران کشور باشد‌.

 

وی به فعالیت‌های مجلس دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: سندهای متعددی از جمله سند جایگاه دانش‌آموزان تراز انقلاب اسلامی و سند حقوق دانش‌آموزان در اختیار شورای عالی آموزش و پرورش قرار گرفته است؛ سندهای بحران کنکور، عدالت آموزشی، مهندسی فرهنگی و مقابله با جنگ نرم، استرس زدایی از آموزش و پرورش از جمله اسناد مجلس دانش‌آموزی است.

 

کاظمی با بیان اینکه منشور حقوق دانش‌آموز که آماده می‌شود از سند حقوق دانش‌آموزان که مجلس دانش‌آموزی تصویب کرده است، بهره گرفته می‌شود، افزود: منتخبان مجامع دانش‌آموزی استان، بازوان مسئولان آموزش و پرورش استان هستند و مشاور مدیرکل آموزش و استان می‌شوند و همچنین اعضای هیئت رئیسه، مشاور وزیر آموزش و پرورش می‌شوند.

 

وی در خصوص انتخابات هیأت رئیسه مجلس دانش‌آموزی گفت: ۸ نفر کاندیدای ریاست، ۱۲ نفر کاندیدای نایب رئیسی، ۱۰ نفر کاندید منشی و ۱۱ نفر کاندیدای کارپردازی شدند.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *