نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس:آمار پوشش تحصیلی در حال پایین آمدن است

اخبار

قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر با موضوع «سوادآموزی» با اشاره به اینکه آمارهای ما در زمینه سوادآموزی متنوع است و باعث می‌شود نتوانیم تصمیم صحیحی بگیریم، اظهار کرد: بهتر است آمار باسوادی از سن لازم التعلیمی یعنی ۶ سالگی شروع شود؛ متأسفانه آمار پوشش تحصیلی در حال پایین آمدن است و در برخی استان‌های محروم، افرادی شناسنامه ندارند.

 

وی افزود: رابطه بین اقتصاد و پوشش تحصیلی مستقیم است و وقتی وضع اقتصادی افت می‌کند، پوشش متفاوت می‌شود؛ از سوی دیگر تازمانی که مدارس کپری داریم، تمام هم و غم ما باید بر حل این موضوع باشد.

 

احمدی لاشکی ادامه داد: اعلام آمار بیسوادی ۶۰۰ هزار اتباع خارجی، چندان خوب و خوشایند نیست و نمی‌توانیم بگوییم باسوادترها و متخصص‌ها وارد کشور می‌شوند.

 

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با گلایه از عدم پوشش افراد بالای ۵۰ سال در نهضت سوادآموزی، گفت: به ما یاد داده‌اند که زگهواره تا گور، دانش بجوی؛ آن وقت نهضت سوادآموزی اعلام می‌کند جمعیت بالای ۵۰ سال هدف کاری ما نیست؟

 

وی با اشاره به عدم وجود تقاضای اجتماعی و ضرورت افزایش انگیزه‌های سوادآموزی، درباره الزامی شدن سوادآموزی که رئیس کمیسیون اجتماعی وعده داد تا آذرماه آن را به عنوان طرح در مجلس مطرح و مصوب کند، اظهار کرد: بحث اول منابع است؛ یقین دارم دولت به علت بارمالی با این طرح مخالفت می‌کند و شورای نگهبان آن را مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی می‌داند.

 

احمدی لاشکی افزود: بودجه دولت سالانه باید ۱۵ آذر به محلس ارائه شود و آموزش و پرورش هم وضع بودجه مناسبی ندارد؛ ما سال قبل ۴۲ هزار میلیارد تومان برای آن گذاشتیم که ۹۹ درصد مربوط به هزینه‌های جاری بود و هنوز نقصان هست؛ دولت باید ردیف جداگانه برای ریشه‌کنی بیسوادی منظور کند و البته اکنون ۳۷ طرح دوفوریتی در نوبت مانده‌اند و باید سریع‌تر رسیدگی شوند.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *