معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش‌ و پرورش:سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزان ۳۳ صدم متر مربع است

اخبار

مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش‌ و پرورش در همایش دبیران تربیت‌بدنی آموزش و پرورش، اظهار کرد: شخصیت کودکان با بازی‌ها شکل می‌گیرد از این رو نباید به مقوله بازی کردن آنها بی‌توجه بود.

 

وی تصریح کرد: بازی در تربیت افراد جامعه اهمیت بالایی دارد به طوری که در آموزه‌های اسلامی نیز کودک برای دوره هفت سال اول زندگی آزاد گذاشته می‌شود تا بازی کند زیرا با تکاپوی بدنی کودکان و نوجوانان، افسردگی‌ها، آسیب‌های اجتماعی، دل‌زدگی‌ها و انزواها درمان می‌شود.

 

حمیدی تأکید کرد: اکنون ۲۱ درصد کودکان کشور چاق هستند یا اضافه وزن دارند که اگر هوشیار نباشیم، نسل آینده با سونامی بیماری‌های غیرواگیر روبه‌رو خواهد شد و نمی‌توانیم تنها با درس تربیت‌بدنی کمبودهای حرکتی دانش آموزان کشور را از بین ببریم زیرا زندگی ماشینی، تلفن همراه و تبلت، کودکان را به یکجانشینی و چاقی مبتلا می‌کند.

 

وی با اشاره به ضرورت افزایش سواد حرکتی شهروندان جامعه گفت: نباید نسل آینده را به فراموشی سپرد و همه توان و اعتبار در ورزش قهرمانی هزینه شود، زیرا این شرایط جامعه آینده را کم تحرک و غیر پویا خواهد کرد.

 

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش، تصریح کرد: کودکان روزانه ۶ ساعت در اختیار مدرسه و پس از آن در خانه هستند، اما باید پرسید، سهم محله برای ورزش کودکان و نوجوانان چیست؟

 

حمیدی افزود: تا پایان سال جاری ۲۵۰ زمین چمن مصنوعی در مدرسه‌های کشور آماده بهره‌برداری می‌شود که اعتبار ساخت ۱۵۰ زمین توسط آموزش و پرورش و بقیه از سوی بخش خصوصی و نیکوکاران تأمین خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزان در مکان های سرپوشیده و باز بدون احتساب حیاط مدرسه،  ۳۳ صدم متر مربع است که رقم ناچیزی است و باید از ظرفیت ورزشی سایر دستگاه‌ها برای افزایش فعالیت‌های حرکتی دانش‌آموزان استفاده کنیم.

 

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: نزدیک به ۲۷۰هزار نفر آموزگار پایه در وزارت آموزش و پرورش فعالیت دارند که باید همه آنها برای توسعه ورزش‌های پایه در مدارس توانمند شوند.

 

حمیدی گفت: طرح‌های حیاط پویا، ورزش صبحگاهی و المپیادهای ورزشی درون مدرسه‌ای از  جمله برنامه‌های معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش برای توسعه فعالیت فیزیکی دانش‌آموزان است.

 

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش گفت: اعتباری معادل ۳۳۰ میلیارد ریال برای توسعه و تجهیز امکانات ورزشی مدارس در سال تحصیلی جاری توزیع شده است که هرچند رقم کمی است، اما اقدامی شایسته است زیرا منجر به سلامت و نشاط افراد همراه با روحیه خوداتکایی، جمع‌گرایی و مثبت پنداری می‌شود.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *