رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور خبر داد: کاهش ۱.۵ میلیون نفر از آمار بیسوادی در کشور طی ۴ سال گذشته

ویژه ها

علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار  کرد: در پنج سال گذشته بیش از ۱۴۰ پژوهش در موضوعات مختلف سواد آموزی انجام شده است.‌

 

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های عام سازمان نهضت سوادآموزی، حرکت از گروه‌های عام به سوی گروه‌های خاص است لذا بسته ویژه‌ای در قالب طرح آموزش زنان و دختران عشایر و روستایی مطرح شد.

 

باقرزاده بیان کرد: در حال حاضر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نرخ باسوادی ۹۶ درصد است که در این راستا ۱۲ استان کشور دارای نرخ باسوادی بالای ۹۷ درصد و ۷ استان نیز بالای ۹۸ درصد است اما بازهم یک میلیون و ۳۰۰ هزار بیسواد در کشور به غیر از اتباع خارجی شناسایی شده‌اند.

 

وی با بیان اینکه در چهار سال گذشته ۴۱۴ جلسه سواد آموزی با ۲ هزار و ۳۶۰ مصوبه مهم در راستای حمایت از امر سواد آموزی در کشور برگزار شده است، افزود: هر چند که به واسطه برگزاری این جلسات ۱٫۵ میلیون نفر از آمار بیسوادان کشور کاهش یافته اما در برخی استان‌ها باید اقدامات جدی تری انجام گیرد.

 

معاون وزیر آموزش‌ و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش کم هزینه و پربازده یکی از اصلی‌ترین راه‌های توانمندسازی مردم به شمار می رود و در این مسیر یکی از نشانه‌های قدرت هر حکومت یا نظام، توانایی حل پایدار مشکلات است که این امر در سیستم آموزشی موفق محقق خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: هدف سواد آموزی تنها خواندن و نوشتن نیست بلکه فرد باید با رفتارهای خود محیط اطراف را تغییر دهد و این موضوع باید در متون درسی و آموزشی افزوده شود تا دانش‌آموزان مراحل تغییر رفتار را بیاموزند.

 

باقر زاده در ادامه اظهار داشت: خواندن و نوشتن و حساب کردن باید ابزار و وسیله ای باشد برای آگاهی بیشتر و کسب معرفت بالاتر و بزرگسالان باید آنچه را که خوانده یا نوشته می‌شود، خوب درک کنند که برای چه می‌نویسند و می خوانند.

 

وی افزود: بر اساس اعلام دبیرخانه جوایز بین‌المللی سوادآموزی یونسکو، طرح ترکیب سواد با مهارت‌های پایه رایانه در دوره انتقال، از سازمان نهضت سوادآموزی ایران موفق شد در بین طرح های رسیده از ۵۷ کشور در فهرست برندگان جوایز بین‌المللی سوادآموزی یونسکو در سال ۲۰۱۸ (جایزه کنفوسیوس) قرار گیرد؛ موضوع این جوایز برای امسال (۲۰۱۸)، «سوادآموزی و توسعه مهارت‌ها» اعلام شده بود.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *