رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خبر داد: حضور ۳ میلیون مهاجر افغان در کشور

ویژه ها

به گزارش سرمشق نیوز به نقل از ایرنا، علی باقرزاده در مورد آمار بی‌سوادی اتباع افغان در ایران گفت: ۵/۱ میلیون نفر از بی‌سوادان کشور را اتباع افغان تشکیل می‌دهند که تاکنون حدود ۶۰۰ هزار نفر آن‌ها شناسایی‌شده‌اند و شناسایی دیگر بی‌سوادان نیاز به آمایش جدید دارند.

 

وی با اشاره به نقش اتباع خارجی در پایین آمدن نرخ باسوادی در برخی استان‌ها، اظهار کرد: نرخ باسوادی در کشور افغانستان، حدود ۵۰ درصد است.

 

معاون وزیر آموزش‌وپرورش، نرخ باسوادی در گروه ۱۰ تا ۴۹ سال کشور را بیش از ۹۶ درصد اعلام کرد و گفت: در ۱۲ استان این نرخ بالای ۹۷ درصد و در ۷ استان بیش از ۹۸ درصد است که از رشد خوبی برخوردار است.

 

باقر زاده افزود: بااین‌وجود وضعیت سواد در برخی استان‌ها به دلیل تنوع قومیتی، مذهبی و زبان و نیز وسعت و پراکندگی شهرها و روستاهای استان چندان مطلوب نیست.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: این در حالی است که در گروه ۱۰ تا ۱۹ سال کشور میانگین باسوادی ۹۸٫۳ درصد و در گروه ۱۰ تا ۲۹ سال ۹۷٫۵ درصد است.

 

وی تعداد اولیای بی‌سواد شناسایی‌شده دانش آموزان را نیز ۱۷۰ تا ۱۹۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این ‌میزان از طریق مدیران مدارس و توسط خود والدین اعلام‌شده است.

 

باقر زاده بیان کرد: بااین‌وجود با توجه به اینکه هرسال پایه اول اضافه می‌شود تعدادی از اولیا در این پایه بی‌سواد هستند که در طرح سنجش آمادگی ورود به دبستان اضافه می‌شوند.

 

وی گفت: هم‌اکنون در گروه زیر ۵۰ سال کشور حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بی‌سواد شناسایی‌شده که این‌ رقم غیر از اتباع افغان است.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تسهیل دسترسی به سواد را مهم‌ترین برنامه این سازمان ذکر کرد و گفت: بر این اساس باید تمام قوانین و مقررات دست و پاگیر برداشته شود تا فرد بی‌سواد متقاضی آموزش شود.

 

باقر زاده کسب جایزه بین‌المللی یونسکو برای طرح‌های برتر را دستاورد جمهوری اسلامی دانست که در مقر اصلی یونسکو در حضور نمایندگان ۸۰ کشور به ایران اهدا شد.

 

وی افزود: جایزه بهترین‌ها نیز توسط کشور چین در بین ۱۵۰ طرح ارسالی به دبیرخانه به طرح کشورمان اعطا شد که به مدد حمایت‌های انجام‌گرفته در امر سوادآموزی کسب‌شده است.

 

معاون وزیر آموزش‌وپرورش، اجرای طرح اولیای بی‌سواد، آموزش کودکان بازمانده از تحصیل، زندانیان، عشایر، روستاییان وزنان را از مهم‌ترین برنامه‌های سوادآموزی اعلام کرد.

 

باقر زاده افزود: بخشی از برنامه‌ها از قبیل طرح خواندن با خانواده و آموزش از راه دور در جهت ارتقای کیفیت یادگیری اجرا می‌شود.

 

وی بیان کرد: در ۵ سال گذشته حدود ۱۴۰ پژوهش در موضوعات مختلف از نیازسنجی تا پایداری نرخ باسوادی در کشور انجام‌گرفته است.

 

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از سیاست‌های سازمان متبوع خود را حرکت از گروه‌های عام به سمت گروه‌های خاص برشمرد و گفت: در مورد گروه‌های خاص دو برنامه ویژه و بسته سیاستی طراحی‌شده است.

 

باقر زاده اظهار کرد: با توجه به فاصله زیاد سواد در بین دختران و زنان ترکمن و روستایی و عشایری نیز فعالیت‌های تبلیغی و آموزشی و توانمندسازی برای این گروه‌ها در جهت کاهش فاصله‌ها و بهبود نرخ باسوادی برنامه‌ریزی‌شده است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *