رئیس اورژانس اجتماعی کشور:آخرین وضعیت کودک آزاری اعلام شد/اعتیاد والدین در صدر دلایل خشونت خانگی

اخبار

رضا جعفری در نشست خبری به مناسبت هفته ملی کودک، گفت: سال گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در اورژانس اجتماعی پذیرش شده‌اند که ۳۰ درصد آنها مربوط به خشونت خانگی اعم از کودک‌آزاری،‌ معلول‌آزاری،سالمندآزاری و والدآزاری بوده است.

 

وی ادامه داد: ۴۰ درصد از موارد خشونت خانگی مربوط به کودک‌آزاری است که ۵۰ درصد آن مربوط به غفلت و بی‌توجهی، ۳۰ درصد آزار جسمی، ۱۶ درصد روانی و عاطفی و ۴ درصد جنسی بوده است.

 

جعفری در رابطه با سن کودکان آزاردیده گفت:‌ هر چقدر سن کودکان کمتر باشد خطرپذیری آنها بیشتر است به طوریکه کودکان زیر یک سال ۸٫۷ درصد در سال گذشته پذیرش شده و کودکان ۲ تا ۴ ساله ۱۶ درصد پذیرش شده‌اند. همچنین ۲۵ درصد زیر ۴ سال، ۶۰ درصد بین ۵ تا ۱۳ سال و ۱۵ درصد ۱۴ تا ۱۸ سال داشته‌ایم.

 

رئیس  اورژانس اجتماعی کشور گفت: ۵۷ درصد کودک‌آزاری توسط پدران، ۲۶ درصد از سوی مادر، ۱٫۳ درصد از سوی خواهر و برادر و ۸ تا ۹ درصد توسط نامادری و ناپدری و ۱٫۵ درصد از سوی افراد غریبه انجام شده است.

 

وی در مورد نسبت جنسی کودک‌آزاری گفت: ۵۲ درصد کودک‌آزاری‌ها در دختران و ۴۸ درصد در پسران رخ داده و دلایل متعددی عامل آن است که ۵۱٫۵ درصد عامل اعتیاد و الکل در رتبه اول وجود داشته، ۷ درصد اختلالات روانی سرپرست، ۵٫۱ درصد بیکاری و ۱۶ درصد پرخاشگری والدین باعث آن بوده است.

 

جعفری تصریح کرد: ۱۶ درصد کودک‌آزاری‌ها به کودک برمی‌گردد و مشکلاتی که شامل عقب‌ماندگی، بیش‌فعالی و … کودک می‌شود و ۸۵ درصد ناشی از مشکلات موجود در عاملان خشونت و در سرپرست کودکان دیده شده است.

 

رئیس  اورژانس اجتماعی کشور گفت: در سال گذشته ۳۱ درصد مداخله در پیشگیری از وقوع خودکشی در کودکان زیر ۱۸ سال داشته‌ایم.

 

* ۷۴ درصد کودکان کار فاقد اسناد هویتی هستند

 

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی خانه‌های امن برای زنان در معرض خشونت و نگهداری کودکان همراه این زنان به مدت ۴ ماه،‌گفت: برای کودکان کار و خیابان نیز به دو روش مداخله داریم، ایجاد مراکز شبانه‌روزی و همچنین راه‌اندازی مراکز حمایت کودک و خانواده را داریم چرا که ۹۵ درصد این کودکان صاحب خانوادههستند.

 

جعفری افزود: ۱۲ هزار کودک کار و خیابان از بهزیستی خدمات آموزشی و بهداشتی می‌گیرند، ۶۹٫۵ درصد این کودک پسر و ۳۰٫۵ درصد دختر هستند، همچنین ۳۲ درصد ایرانی و مابقی اتباع خارجی به ویژه افغانی و پاکستانی هستند.

 

وی گفت:‌متأسفانه ۷۴ درصد این کودکان فاقد اسناد هویتی بوده و ارائه خدمت به آنها مشکل می‌شود.۳۳٫۸ درصد بین یک تا ۴ ساعت، ۵۱٫۲ درصد بین ۵ تا ۸ ساعت، ۱۳٫۸ درصد بیش از ۸ ساعت در خیابان کار می‌کنند.

 

رئیس  اورژانس اجتماعی کشور در مورد علت فعالیت کودکان کار گفت:‌۳۱ درصد به علت بیکاری پدر، ۴۰ درصد به دلیل داشتن مشاغل کاذب از سوی پدر مانند دستفروشی و ۵ درصد به دلیل بی‌سرپرستی بوده است.

 

جعفری افزود: ۷۶ درصد کودکان کار که اغلب اتباع هستند تحت پوشش بهزیستی نبوده و به دلیل نبود مدارک هویتی نمی‌توانیم آنها را حمایت کنیم.

 

رئیس  اورژانس اجتماعی کشور افزود: زمان رسیدن اورژانس اجتماعی به محل حادثه ۵ تا ۱۰ دقیقه است که باید ارزیابی خطر انجام شده و پس از آن مداخله صورت گیرد و حداکثر پس از نیم ساعت با هماهنگی نیروی انتظامی و قاضی در برخی موارد اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *