«ایران مهارت» از امسال در هنرستان‌های کشور اجرا می‌شود

اخبار

به گزارش سرمشق نیوز حسن حسینی‌مقدم مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص سهم آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش اظهار کرد: براساس قانون برنامه توسعه ششم سهم آموزش‌های فنی‌‌و‌حرفه‌ای در دوره دوم دولت یازدهم به ۵۰ درصد رسیده که برای سال دوم برنامه پیش‌بینی ما ۴۰ درصد است.

 

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: درحال حاضر مبلغ ۹ میلیارد تومان جهت نوسازی تجهیزات هنرستان‌های کل کشور از محل فروش گاز در اختیار استان‌ها قرار داده‌ایم که در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۳۷ و نیم میلیارد پیش‌بینی شده که امیدواریم هرچه زودتر این مبلغ در اختیار هنرستان‌های کشور قرار گیرد.

 

به گفته وی، امسال در بودجه ۹۷ مبلغی حدود ۹۰ میلیارد پیش‌بینی شده که در اختیار هنرستان‌ها خواهیم داد.

 

حسینی‌مقدم ادامه داد: درحال حاضر حدود ۳۸ درصد دانش‌آموزان در بخش فنی‌و‌حرفه‌ای و کار‌‌دانش مشغول به تحصیل هستند که طبق آمارها بیشترین ورودی در رشته‌های کامپیوتر، حسابداری، معماری و کمترین ورودی در رشته‌های سینما، موسیقی و نوازندگی تحصیل می‌کنند.

 

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امسال حدود ۴۰ درصد دانش‌آموزان در هنرستان‌های کشور مشغول به تحصیل هستند که حدود ۱۶۰ رشته در کاردانش و ۴۰ رشته در شاخه فنی‌و‌حرفه‌ای وجود دارد.

 

وی گفت: در حال حاضر طرحی با عنوان ایران مهارت در حال اجراست که در آن ۱۰ درصد دانش‌آموزان دوره متوسطه باید با یک مهارت آشنا شوند که ما در سال گذشته در ۸ استان کشور به‌صورت آزمایشی این طرح را اجرا کرده‌ایم و امسال هم قرار است در کل کشور اجرا شود.

 

حسینی‌مقدم ادامه داد: امسال با اجرایی شدن نظام جدید پایه دوازدهم در مدارس کشور مدت زمان آموزش را از دو به سه سال افزایش داده‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: بحث کمبود نیروی انسانی، استادکار و کمبود فضای آموزشی یکی دیگر از مباحث مهم و عمده ما بوده است.

 

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش افزود: با توجه به شرایط بازار کار، از دو سال گذشته رشته‌های مکاترونیک، حمل ونقل، تولید برنامه‌های تلویزیونی، فتوگرافی و معماری داخلی از جمله رشته‌های جدیدی بوده که به فنی‌و‌حرفه‌ای اضافه شده که ان‌شاءلله از سال آینده رشته‌های بیمه و بانک‌داری، گردشگری، مکانیک صنایع و رشته‌های متناسب با بازار کار وارد فنی‌وحرفه‌ای خواهد شد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *