وزیر آموزش و پرورش:روش‌های یاددهی – یادگیری مربوط به ۷۰ سال پیش است/ هزینه میلیونی برخی خانواده‌ها برای تخریب شخصیت فرزند

اخبار

گردهمایی مدیران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.

 

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در این مراسم با اشاره به اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اظهار کرد: در این راستا تحول را در دو بعد ساختار و محتوا دنبال می‌کنیم.

 

وی با بیان نحوه اداره مدارس باید تغییر کند، افزود: تمام بار مسؤولیت در نظام آموزشی بر دوش چند نفر نیست و این باعث شده است که خلاقیت و نوآوری در مدرسه به صفر نزدیک شود.

 

بطحایی با بیان اینکه برای ایجاد تحول در مدیریت، نباید فقط نسخه بپیچیم، گفت: در نظام آموزشی، مسائل انسان ساعت به ساعت تغییر می‌کند و  ما نمی‌توانیم ۷۰۰، ۸۰۰ صفحه قانون تصویب کرده و به مدارس برای اجرا بفرستیم؛ ببخشید اینگونه می‌گویم اما انگار می‌گوییم با یک عده آدم کر و کور با ضریب هوشی ۶۰ مواجهیم و فقط ما نخبه هستیم که دست اینها را می گیریم و در مسیر پیچیده تعلیم و تربیت هدایت می‌کنیم و این نگاه اصلا درست نیست.

 

وی با بیان اینکه باید نحوه مدیریت را تغییر دهیم، اظهار کرد: مدرسه محوری و تفویض اختیار را شروع کردیم ‌و پله اول آن، شایسته محوری است که در گام اول ۳ برنامه را شروع کردیم که از مهر آغاز شده است.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان وزارتخانه نیازمند تحول است چون باید پاسخگوی نیازی جامعه باشد، گفت: در حوزه‌های دانش، ابزار و روش در هر ۳ زمینه عقب افتادگی بسیار مهلکی داریم البته در حوزه دانش، بهتر هستیم اما در حوزه روش بسیار عقب هستیم و روش‌های یاددهی – یادگیری ما مال ۷۰ سال پیش است و وضعیت نابسامانی داریم؛ البته در ابزار بهتر هستیم.

 

وی افزود: تا کنون که صحبت از تحول کردیم، تحول مدیریتی و شکلی بوده است؛ بعد از انقلاب اسلامی ایران، در ۳ ، ۴ دوره خیز برای تحول برداشتیم اما عمدتا ناظر بر ساختار شکل و مدیریت بود و آخرین تغییر ساختار آموزشی، ۳-۳-۶ بود.

 

بطحایی با بیان اینکه تاکنون برای تحول در متن و محتوا غفلت کردیم، اضافه کرد: ما سعی کردیم هر دو محور را به صورت عملیاتی جلو ببریم. در این مسیر کار سخت‌تر است اما ما حذف آزمو‌ن‌های زائد را آغاز کردیم که فشار زیاد بود؛ البته اول باید عامل ایجاد آن را مشخص می‌کردیم که چرا عطش برای شرکت در آزمون است چرا موسسه برای بچه ۸ ساله، یک هفته در میان آزمون برگزار می‌کند و رتبه می‌دهد.

 

وی افزود: انحراف در مسیر اصیل تعلیم تربیت است و اکنون آموزش موسسات به دوره پیش‌دبستانی رسیده است در تبلیغات با اسامی مختلف می بینید که برای بچه پنج ساله کلاس می‌گذارند و خانواده ها میلیون میلیون پول می دهند و با دست خودشان شخصیت بچه را متلاشی می کنند و هزاران بیماری و افسردگی ایجاد می شود.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *