رئیس سازمان مدیریت بحران کشور : جزئیات مانور سراسری زلزله مدارس اعلام شد/مدارس ایمن پایگاه‌های محلی می‌شوند

اخبار

به گزارش سرمشق نیوز اسماعیل نجار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره به مانور سراسری زلزله مدارسگفت: بر اساس مفاد تفاهم نامه مشترک بین وزرای کشور، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فن آوری و روسای جمعیت هلال احمر، سازمان صدا و سیما و شهرداری تهران، مقرر شده است تا افق سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران(۱۴۰۴)، تمام مدارس ایمن کشور در برابر زلزله به عنوان پایگاه های محلی مدیریت بحران ظرفیت سازی شود تا امکان فراهم کردن نیازهای جامعه خود را در زمینه مدیریت بحران قبل تا بعد از زلزله فراهم کنند.

 

معاون وزیر کشور تاکید کرد: رویکرد مانور امسال  «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» تعیین شده و تلاش می شود علاوه بر آموزش و آماده سازی دانش آموزان و پرسنل مدرسه، ساکنین محله های مجاور مدارس منتخب نیز در این فرایند مشارکت داده شوند.

 

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور گفت: با توجه به زمان کم باقیمانده تا روز برگزاری مانور، لازم است دستگاه های اجرایی ذیربط در چارچوب تفاهم نامه مشترک، اقدام لازم را با همکاری سایر اعضای کمیته راهبری مانور و ستاد مذکور به انجام رسانند.

 

نجار گفت: ارتقاء سطح آگاهی های دانش آموزان در رابطه با زلزله و ارائه آموزش های لازم به آنان در زمینه چگونگی نجات جانشان در هنگام زلزله از جمله اهداف برگزاری این مانور است.

 

معاون وزیر کشور تاکید کرد: آموزش مقابله و ارتقای سطح آموزشی و توانمند سازی دانش آموزان، کاهش خطرپذیری آنان و انتقال این آموزش ها به خانواده  ها می توان تا حد زیادی به ارتقاء آموزش های همگانی در کشور بیانجامد.

 

نجار با تاکید بر تقدم پیشگیری در مدیریت بحران گفت: با مقاوم سازی اماکن و ساختمان ها و رعایت الگوی ساخت و ساز بر اساس نظام مهندسی می توانیم ضریب ایمنی ساختمانها را افزایش دهیم که این امر تلفات انسانی زیر سقف ساختمان های مقاوم را به صفر می رساند.

 

دبیر شورایعالی مدیریت بحران کشور تاکید کرد: دستگاه های دخیل در اجرای مانور شامل پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، سازمان دانش آموزی، سازمان امداد و نجات و سازمان جوانان، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران موظفند تا اقدامات مربوطه را مطابق تفاهم نامه مشترک انجام داده و گزارش های لازم را به این سازمان ارسال کنند.

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: برنامه مدرسه ایمن، جامعه تاب آور به عنوان یکی از محورهای پیشنهادی کشور در اجلاس کشورهای عضو سازمان اکو به تصویب رسیده و مقرر شده است تا تجربیات موجود در این رابطه در اختیار کشورهای عضو این سازمان قرار گیرد.

 

وی تصریح کرد: برگزاری این برنامه ضمن تثبیت جایگاه ایران در سطح منطقه در حوزه ایمنی در برابر زلزله، می تواند منجر به ایجاد تعاملات و برنامه های مشترک آینده شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *