دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش مطرح کرد: مشکل «کوچک انگاری آموزش و پرورش»/ کنکور از سدهای جدی نظام آموزشی است

اخبار

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با موضوع تربیت دینی، با بیان اینکه کربلا و عاشورا یک قطعه زمین و زمان نیست بلکه مکتب و مدرسه تربیتی است، اظهار کرد: همواره سعی کردیم از آموزه‌های مکتب عاشورا در تعلیم و تربیت بهره ببریم.

وی افزود: در سند تحول آموزش و پرورش بخش قابل توجهی از شاخص‌های تربیت دینی مورد اشاره قرار گرفته است که یکی از آنها عقلانیت است؛ تربیت دینی عقل مدار است و سعی کردیم در برنامه‌ریزی‌ها، عقلانیت را پررنگ کنیم و نقطه مرکزی برنامه درسی ملی نیز تدبر و عقلانیت است.

نوید ادهم با بیان اینکه تربیت دینی باید با مراحل رشد دانش‌آموزان و جنسیت آنها متناسب باشد، عنوان کرد: اقتضائات دانش‌آموزان دختر و پسر باید مورد توجه قرار گیرد و محاسن اخلاقی نیز دیگر شاخصه تربیت دینی است.

 

وی در پاسخ به این پرسش که «چه کسی تصمیم گرفته است درس دین و زندگی منبع کنکور باشد»، گفت: کنکور از سدهای جدی نظام آموزشی است و برای آموزش و پرورش امروز ما سمی مهلک است که مانع اجرای سد تحول بنیادین است و اجازه تحول به ما نخواهد داد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: انتخاب دروس کنکور بر اساس قانون مجلس در اختیار شورای سنجش و پذیرش دانشجو است اما اینکه کدام دروس برای امتحان نهایی و تأثیر در کنکور انتخاب شود به شورای عالی آموزش و پرورش واگذار شده است.

وی با بیان اینکه تأثیر منفی کنکور به دوره دبستان هم سرایت کرده است، گفت: هر درسی را حذف کنیم که در کنکور نباشد متاسفانه دانش‌آموزان آن را جدی نمی‌گیرند و هم و غم خود را برای دروسی می‌گذارند که ضریب بالا دارد؛ برخی کارشناسان معتقدند دروسی چون دین و زندگی باید در کنکور بیایند تا دانش‌آموزان جدی با آنها برخورد کنند اما برخی میگویند اگر درسی چون دین و زندگی در کنکور باشد جایگاه واقعی خود را از دست خواهد داد.

نویدادهم با بیان اینکه نباید همه اهداف تربیت دینی را در درس دینی جست‌و‌جو مکنیم، اضافه کرد: در سند تحول آموزش و پرورش گفته شده است همه معلمان و همه دروس باید دارای رویکرد حاکم بر تربیت دینی و اخلاقی باشند.

وی به موانع تربیت دینی اشاره کرد و ادامه داد: کنکور یک مانع بیرونی است و در درون سیستم، یک مانع، نوع شایستگی معلمان است؛ بسیاری معلمان ما دبیر خوب و تخصصی دروس هستند. آنها با این تعبیر باید شایستگی های لازم را کسب کنند و نسبت به همه ساحت‌ها حساس شوند.

 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون مشغول همسو سازی کتب با سند تحول هستیم، اظهار کرد: در کتاب‌های درسی این کار انجام شده است اما تغییر رویکرد معلمان، کار مشکلی است.

وی ادامه داد: مطالبه خانواده‌ها از مدارس، کارکرد آموزشی است و کمتر می‌پرسند اخلاق و مسؤولیت پذیری دانش آموزان چگونه است اما بیشتر از نمره ریاضی و فیزیکش را سؤال می‌کنند.

 

نوید ادهم با بیان اینکه اجرای سند تحول نیازمند عزم ملی است، افزود: اشکال را در کوچک انگاری آموزش و پرورش می‌بینم، زیرا هنوز باور نکردیم بسیاری مشکلات جامعه از درون آموزش و پرورش و مدرسه قابل حل است و این مشکل کوچک انگاری باید درمان شود.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *