وزیر آموزش و پرورش در قربانگاه استیضاح (رضاقاسم‌پور)

سرویس یادداشت

با این که شخصا به خاطر پاره ای مسائل (عدم اجرای نظام رتبه بندی، به حاشیه بردن اصل ۱۵ قانون اساسی و …) دل خوشی از #دکتر_بطحایی ندارم، ولی در آستانه بازگشایی مدارس استیضاح وزیر را به مثابه فلج کردن پدر خانواده میدانم.

پس از سه ماه وقفه در پروسه آموزش، ماه مهر بهار تعلیم و تربیت است.

 

آ.پ بعنوان بزرگترین وزارتخانه به تنهایی حدود نصف کارکنان دولت را به خود اختصاص داده و با ۱۴ میلیون دانش آموز و دو میلیون فرهنگی شاغل و بازنشسته، تقریبا با نصف جامعه در ارتباط مستقیم و تنگاتنگ میباشد و

به دلیل همین گستره وسیع، از حوزه اثربخشی بی‌نظیری برخوردار است.

دقیقا به همین خاطر، نمایندگانی که در تلاشند تا مجددا اسفند سال ۹۸ اسمشان از صندوق های رأی بالا بیاید، مهمتر از هر چیزی همدلی و همراهی مدیران و معلمان را طالبند. مخصوصاً در شهرها و بخش های کوچک، عملاً معلمان مهندسان انتخابات و حاکمان بلامنازع صندوق های رأی محسوب می‌شوند.

پس باید دلیل استیضاح وزیر آ.پ را، نه بخاطر ناکارآمدی بل بخاطر باج‌گیری از وزیر در عزل و نصب مدیران ارزیابی کرد.

 

آماده‌سازی شرایط مطلوب برای بازگشایی بیش از یکصدهزار واحد آموزشی در اول مهرماه کاری بس دشوار و طاقت فرساست و بالا گرفتن داستان استیضاح بطحایی در آستانه بازگشایی مدارس قطعا خدشه در این امر محسوب میشود. با ذبح وزیر در شهریورماه عملا بسیاری از مدیران میانی به جای تداوم تمهیدات این بازگشایی، انرژی خود را مصروف رایزنی برای وزیر احتمالی بعدی کرده و عملا بدنه آ.پ حرف شنوی چندانی از سرپرست وزارتخانه نخواهند داشت و با یارگیری و تسری رایزنی ها به بدنه، آموزش و پرورش به کمای پاییزی خواهد رفت!

 

باید بپذیریم که آموزش و پرورش در اولویت هیچ کدام از دولتهای اصلاح‌طلب، اصولگرا و اعتدالگرایان نبوده و نخواهد بود و این شاه مشکل این وزارتخانه عظیم الجثه و معیوب المغز می باشد.

مشکلات پیش روی آ.پ بنیادین و چندوجهی است. معادله سیاله ای با مؤلفه های تأثیرگذار بسیار و دسته جوابهای متکثر.

 

اسناد بالادستی چون سندبنیادین آ.پ خود به تنهایی گره ایست که به دست هیچ وزیری بازنخواهد شد و به عقیده صاحبنظران اصولا این سند مبهم، کلی و پارادوکسیکال بوده و قابلیت اجرایی ندارد.

 

داستان اختلاس‌های مکرر از صندوق ذخیره فرهنگیان، اعتماد فرهنگیان به دولت را به غایت سست و ژله ای کرده است. پرداخت میلیاردها وام بی بازگشت به دانه درشتها مسئله ای نیست که برای معلمان چندشغله و تحت فشار قابل تحمل و یا فراموشی باشد.

از دیگر سوی مطالبات انباشته منزلتی و معیشتی معلمان و اعتراضات و اعتصابات فرهنگیان در گوشه و کنار کشور خود مشکلی است که حل و فصل منطقی آن همیت و همراهی کلیت نظام را میطلبد و پشت گوش اندازی آن ممکنست به چرکین‌تر شدن زخمهای جامعه معلمان منجر شده و خشم فروخفته و آتش زیرخاکستر در زمان و مکانی نامعلوم فوران نماید.

 

سیاسی شدن آموزش و پرورش نیز زخمی چرکین بر بدنه می‌باشد. با استیلای یک جناح فکری بعضا تقسیم مناصب از صدر تا ذیل (وزیر تا خدمتگزار مدرسه) متأثر از تفکرات حاکم بوده و معمولا کلیت عملکرد قبلی نفی شده و در یک کلام بستر آ.پ شخم زده می‌شود.

 

استفاده ابزاری از آموزش و پرورش تنها معطوف و محدود به انتخابات نیست، بلکه به دلیل ناتوانی و عدم استقلال فکری رایزنان آ.پ و همچنین چربش زر و زور سایرین، عملا آ.پ پیاده نظام برنامه‌های سازمانی سایر نهادها و ارگانها شده و از دانش آموز و معلم کاملاً استفاده ابزاری می‌شود.

 

سانترال و متمرکز بودن سیستم آ.پ نیز خود گره‌ای است که ظاهرا با دندان قابل گشایش خواهد بود. در دنیای متمدن، سیاست یکسان‌سازی فرهنگی تدبیری منسوخ و شکست‌خورده میباشد. انکار تفاوتهای فرهنگی (اقلیمی، زبانی، مذهبی و جغرافیایی) و اصرار بر تبعیت استانها از تصمیمات متمرکز و استثماری و متصلب پایتخت هنوز هم با شدت و حدت تمام دنبال میشود. تعریف خطوط قرمز من درآوردی برای آ.پ یکی از سوتی‌های اساسی بطحایی در سال جدید میباشد. اصرار بر انکار نقش و سهم زبان مادری در فرآیند آموزش توسط وزیر باعث موضع‌گیری گسترده فعالان مدنی و حتی نمایندگان و امامان جمعه گردید و عملا اقتدار وزیر به شدت خدشه دار گردید.

 

کوتاه سخن اینکه:

استیضاح وزیر آموزش و پرورش در مقطع کنونی با هر انگیزه‌ای که باشد خیرخواهانه نبوده و هیچ مشکلی از آ.پ را حل نکرده و در واقع باعث بلبشوی بیشتر در کلیت آ.پ خواهد شد.

 

بهتر است نمایندگان ملت از حق مسلم استیضاح وزرا در زمان مناسب استفاده کرده و در آستانه بازگشایی مدارس آموزش و پرورش را ذبح بی‌موقع و سلاخی جناحی نکنند و اگر یاریگر دوش ناتوان و تحت فشار معلمان نیستند، حداقل در شهریور امسال خود باری بر دوش آ.پ نباشند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *