فلاحتی: اقدامات وزیر آموزش و پرورش در یک سال گذشته در مسیر صحیح و موثر بوده است/ استیضاح وزیر آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی به ضرر نظام آموزشی است

اخبار

فرهاد فلاحتی، عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه استیضاح وزیر آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی به ضرر کشور است گفت: بسیاری از مشکلات فعلی نظام آموزشی مزمن بوده  و وزیر در یک سال گذشته اقدامات موثری انجام داده است که باید به ایشان فرصت داد.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس ضمن مخالفت با استیضاح وزیر آموزش و پرورش به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: اعلام وصول شدن استیضاح آقای بطحایی از دو باب مناسب نیست. یکی اینکه در آستانه سال تحصیلی هستیم و در این شرایط وزیر از برنامه های وزارت تحت مدیریتش باز می ماند و متمرکز بر استیضاح می شود و دیگری اینکه اگر نمایندگان قانع نشوند این وزارتخانه در بلاتکیفی می رود و این به ضرر نظام آموزشی کشور است.

وی با اشاره به اقدامات موثر وزیر آموزش و پرورش در یک سال گذشته گفت: بسیاری مشکلات در کوتاه مدت قابل جبران نیست و نمی توان انتظار داشت که در کوتاه مدت حل شود؛ اما به عنوان یک عضو کمیسیون آموزش عنوان می کنم مواردی که در این کمیسیون گزارش شده است نشان می دهد اقدامات موثر بوده و در مسیر درستی در حال حرکت است  و در کل به نحو مطلوبی جلو می رود. فلاحتی با اشاره به اینکه انتظارات معلمان و دانش آموزان برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش انتظار به جایی است و نمایندگان مجلس به آن واقف هستند اظهار کرد: اما این گونه نیست که بتوان همه مطالبات را یکساله پاسخ داد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه آقای بطحایی در مسیر اهداف حرکت می کند گفت: آموزش و پرورش در حال حاضر درگیر مشکلات مزمنی است که سالها با آن رو به رو بوده است و در این شرایط مهم این است که همپوشانی و همخوانی در دولت ایجاد شود و تخصیص بودجه به این وزارتخانه در اولویت قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه در بودجه توجه خوبی به آموزش و پرورش شده است و این ارقام قابل توجه بوده است گفت: در این شرایط انتظار این است که فرصت کافی برای توسعه آموزش و پرورش در اختیار آقای بطحایی قرار گیرد. به گفته وی در حال حاضر برای سنجش موفقیت و قضاوت عملکرد ایشان زود است و ضرورت دارد دستگاه های متولی این وزارتخانه را در پیشبرد اهدافش که یکی از مهمترین آها اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است کمک کند تا هرچه زودتر شاهد رفع مشکلات آموزشی کشور باشیم.

فلاحتی در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش مافیای کنکور و سوء استفاده آنها از فضای به وجود آمده گفت: سوال و استیضاح حق نمایندگان مجلس است اما طبیعی است مافیای کنکور از این فضا خوشحال می شود؛ چرا که یکی از رویکردهای ایشان در یکسال گذشته حذف کنکور بوده است که حقیقتا اقدام مناسبی است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه در یکسال گذشته تحرکات خوب و صحیحی در وزارت آموزش و پرورش شاهد بوده ایم به حذف آزمون تیزهوشان و یکسان کردن مدارس خاص و عادی اشاره کرد و گفت: این اقدام حرکت خوبی بود ولی به علت فشارهایی معطل ماند و در نهایت شادی دانش آموزان و اولیا و مربیان را ناتمام گذاشت.

نماینده مردم قائنات حذف کنکور را از دیگر اقدامات مثبت وزیر آموزش و پرورش در یکسال گذشته عنوان کرد و گفت: حذف کنکور در قانون عنوان شده بود اما اجرا نشده بود که خوشبختانه در دولت دوازدهم در دستور کار قرار گرفت. جلساتی با معاونین وزیر و وزیر در این خصوص داشتیم و بر این باوریم که کنکور شیوه مناسبی برای ارزیابی نیست.

وی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: در مجموع طبیعی است که این اقدامات موثر با مخالفت هایی از سوی ذینفعان همراه باشد و البته این به معنای در زمره قرار گرفتن نمایندگانی که وزیر را مورد سوال قرار دادند نیست. در کل آنچه حتمی است این است که برخی از افرادی که درآمدهای میلیاردی از محل کنکور دارند و برخی ذینفعانی که اصلاح وضعیت نظام آموزشی به ضررشان تمام می شود از فضای فعلی سوء استفاده کرده و خوشحال می شوند.

طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش هفته گذشته با ۲۰ امضا اعلام وصول و تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد. محورهای این استیضاح مسائلی چون رتبه بندی معلمان و عدم پرداخت سرانه مدارس اعلام شده است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *