بیانیه ی مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در مخالفت با استیضاح وزیر آموزش و پرورش

سرویس یادداشت

در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، بار دیگر وزارت آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین و پرمخاطب ترین وزارتخانه که بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز و قریب یک میلیون معلم را به صورت مستقیم و میلیون ها نفر ازشهروندان را به صورت غیرمستقیم تحت پوشش دارد، در معرض تلاطم قرار گرفته است .همه کارشناسان آموزش وپرورش واقفندکه این وزارت خانه وارث ده ها مشکل وکاستی است که مساعدت وهمراهی همگان رامی طلبد. حال دراین شرایط ایجاد زمینه های بی ثباتی کدام مشکل آموزش وپرورش را حل خواهدکرد؟

در اغلب کشورهای دنیا وزارت آموزش و پرورش از با ثبات ترین وزارت خانه هاست و کمتردر معرض تلاطم های سیاسی قرار می‌گیرد زیرا فرایند تعلیم وتربیت تنها در یک روند با ثبات و طولانی مدت تحقق می یابد.

اما متاسفانه این بزرگترین و مهم ترین دستگاه اجرایی که انتظار می رود در میان دیگر وزرات خانه های کشور از باثبات ترین آنها باشد بیشترین تغییر و تحول را در راس وزارت خانه داشته و این امر همواره موجبات بی ثباتی مدیریتی و عدم امکان تحقق برنامه های اساسی شده و تحقق اهداف راهبردی و اجرای تحولات اساسی را با چالش مواجه کرده است.

همین بی ثباتی مدیریتی همواره جایگاه و موقعیت این نهاد سرنوشت ساز را نزد افکار عمومی و در عرصه مدیریت کشور تضعیف کرده است.اکنون که بیش از هر وقت دیگر کشور به ثبات و آرامش نیاز دارد وبه ویژه پس از حضور رییس جمهور محترم در مجلس شورای اسلامی و برگزاری جلسه ای که به نمادی از وحدت و همدلی مسئولان و همچنین مردم سالاری دینی تبدیل گردید و متعاقب آن مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با هیات دولت بر همدلی و همکاری همه‌ی نهاد ها تاکید کردند تا کشور بتواند با انسجام بیشتر بر بحران‌های ایجاد شده توسط دشمنان فائق آمده و چالش های اقتصادی را از سر بگذراند، بی ثبات شدن مدیریت کلان وزارت آموزش و پرورش پاسخ به کدامیک از معضلات کشوراست؟ با مداقه در بندهای استیضاح مشخص می شود که هیچ یک از آن ها با جا به جایی و تغییر وزیر نه تنها حل و فصل نمی‌گردد بلکه حتی امکان تحقق آن‌ها را طولانی تر و مشکل تر می کند. لذا در صورت به نتیجه رسیدن استیضاح در شروع سال تحصیلی جدید، حرکت یک سال آینده آموزش و پرورش با کندی و ضعف مواجه خواهد شد . اگرچه برخی ممکن است تحت تاثیر شرایط روانی و اقتصادی موجود استیضاح زنجیره ای و عزل وزیران را اقدامی در جهت جلب افکار عمومی و نشان از اتخاذ رویکرد ایجاد بهبود در امور کشور تلقی نمایند اما با توجه به این که از آغاز فعالیت وزیر آموزش و پرورش بیش از یک سال نگذشته است یقینا بی ثباتی وزارت آموزش و پرورش وضعیت موجود را بدتر و دغدغه‌ها و نگرانی‌های خیل عظیم مخاطبان این وزرات خانه را افزایش خواهد داد.

مابراین باوریم که اکثریت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی فارغ ازگرایش های سیاسی؛ با ترجیح منافع ملی اجازه خواهند داد حرکت تحولی وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای سید محمد بطحایی در تقویت نهاد مدرسه و رویکرد مدرسه محوری به درستی شکل گرفته و پایدار شود.

برنامه‌های اساسی ایشان در تحول در مدارس کشور نظیر؛ نظام انتخاب و انتصاب مدیران، نظام سنجش صلاحیت‌ها، نظام کنترل کیفیت مدارس، توجه به مشارکت معلمان درفرآیندتصمیم گیری، رویکرد مهارت آموزی به جای حافظه محوری و تفویض اختیار به مدارس که منطبق با چهارچوب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است ،به صورت عملیاتی از اول مهرماه اجرایی می شود و امید است با پافشاری این وزارت خانه بر اجرای این برنامه ها که تحقق اهداف سند تحول بنیادین را به دنبال دارد به آموزش و پرورشی در طراز چشم انداز جمهوری اسلامی و در شان نظام جمهوری اسلامی نزدیک‌تر شویم.

چالش های اساسی که امروز آموزش و پرورش با آن دست و پنجه نرم می‌کند به خاطر وابستگی بروکراتیک نهاد مدرسه به ساختارها و مناسبات دست و پاگیر و به رسمیت شناخته نشدن استقلال آن است.

آقای سید محمد بطحایی با همه ضعف و قوت هایی که دارد ، توانسته ریشه مشکلات آموزش و پرورش را به خوبی شناسایی کند و در حال قدرت بخشیدن به نهاد مدرسه و تصمیم گیری های اثر بخش با مشارکت همه ی ذینفعان آموزش و پرورش است. امید است این حرکت موثر آغاز شده ابتر نماند و مانند بسیاری از ایده‌ها و برنامه‌های خلاقانه و نوآورانه از همین ابتدا به شکست منجر نشود.

حضور یک ساله‌ی جناب آقای بطحایی بعنوان وزیری برخاسته از میان خیل عظیم معلمان کشور زمان مناسبی برای قضاوت در خصوص عملکرد ایشان نیست، فرایند های تعلیم و تربیت زمان بر و طولانی است و داوری در مورد مدیریت نظام آموزشی به دورانی نسبتا معقول و ملاحظه میزانی از تحقق برنامه ها نیازمند است و فراهم آوردن فرصت بیشتر برای عملیاتی کردن برنامه‌ها و طرح‌های تحولی وزیر محترم آموزش و پرورش می‌‌تواند به افزایش کیفیت آموزشی و آرامش بخشی به نوجوانان و جوانان کشور منجر شود.

مسائل و مشکلات مورد اشاره در محورهای استیضاح وزیر آموزش و پرورش اعم از کاهش اعتبارات آموزش و پرورش، عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و معلمان حق التدریس، عدم اجرای نظام رتبه بندی معلمان، فرسوده بودن ساختمان‌های آموزشی و عدم اختصاص سرانه به مدارس عمدتا به ضعف نگرش نسبت به ماموریت و کارکردهای این نهاد بر می گردد و ریشه در خارج از این وزارت خانه دارد و حل و فصل آنها در مدت یک سال وزارت مقدور نیست و نیازمند وحدت و همدلی و عزم ملی میان همه دستگاههای مسئول در قوای مقننه و مجریه است وجود این مشکلات به خاطر در اولویت نبودن آموزش و پرورش در مدیریت کلان کشور است و حتی بخشی از این مشکلات را باید در فصل بودجه توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی حل و فصل کرد.

لذا تغییر در مدیریت کلان آموزش و پرورش در این شرایط که کشور به ثبات بیشتر نیاز دارد به ویژه در آستانه بازگشایی مدارس به بهبود اوضاع کمکی نمی‌کند و حتی روند تصمیم گیری را درون وزارت خانه دچار اختلال جدی خواهدکرد. بنابر آنچه بیان گردید حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار دارد که با ملاحظه همه ویژگی ها ی حاکم بر شرایط کشور و پس از استماع پاسخ های وزیر محترم به محورهای استیضاح مطرح شده با رای بالا و قاطع خودشان به ابقای وزیر آموزش و پرورش ، بستر ثبات و آرامش را در آستانه سال تحصیلی جدید بیش از پیش تقویت نمایند.

 

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

شهریورماه ۱۳۹۷

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *