معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش: اساسنامه مدارس عشایری به طور کامل اجرا شود

آموزش و پرورش اخبار

به گزارش سرمشق نیوز:معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تلاش برای فراهم شدن سهمیه خاص معلمان عشایر و سهمیه داوطلبان عشایر با همکاری مراجع مربوط خبر داد.

رضوان حکیم‌زاده در برنامه تلویزیونی پرسشگر شبکه آموزش‌ گفت: «۱۸۷ هزار و ۴۹۵ دانش‌آموز عشایری داریم که از این تعداد ۸۸هزار و ۶۴۹ نفر دختر و ۹۸هزار و ۶۴۶ پسر هستند.»

او افزود: «۱۳۹ هزار و ۴۳۳ دانش‌آموز در دوره ابتدایی، ۳۴ هزار و ۹۱۳ دانش‌آموز در دوره متوسطه اول و ۱۳ هزار و ۱۴۹ دانش‌آموز در متوسطه دوم تحصیل می‌کنند.»

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره علت ریزش دانش‌آموزان عشایر از دوره ابتدایی به دبیرستان و تفاوت‌های آماری قابل توجه گفت: «با توجه به شرایطی که وجود دارد ماندگاری معلمان در عشایر بسیار مهم است. در دوره ابتدایی امکان جذب بیشتری وجود دارد و چندین دانش‌آموز در یک کلاس چند پایه قرار می‌گیرند و یک معلم کفایت می‌کند اما در دوره متوسطه دوم به دبیران مختلف نیاز داریم که به اندازه کافی وجود ندارند.»

حکیم‌زاده ادامه داد: «یکی دیگر از موانع این است که وقتی دانش‌آموزان به دوره نوجوانی می‌رسند کمک کار معیشت خانواده می‌شوند و اگر جایگزینی وجود نداشته باشد آن‌ها دیگر ادامه تحصیل نمی‌دهند. این موضوع درباره دختران بیشتر صدق می‌کند.»

او افزود: «برخی مسائل فرهنگی و آداب و رسوم خاص عشایر را هم باید به عنوان عاملی در بازماندگی از تحصیل در نظر گرفت البته در این چندسال با راه‌اندازی آموزش و پرورش عشایر، دید عشایر نسبت به تحصیل فرزندشان مثبت شده و بهبود یافته است و اگر زمینه تحقق اساسنامه مدارس عشایری فراهم شود شاهد ریزش این‌چنینی دانش‌آموز نخواهیم بود.»

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: «۵ هزار و ۴۲۹ مدرسه ابتدایی، ۵۹۲ مدرسه متوسطه اول و ۲۷۳ مدرسه متوسطه دوم در دوره عشایر داریم. ۱۷ هزار و ۳۸۱ نفر آمار کل نیروی انسانی در دوره عشایر است که شامل معلم، کادر اداری و نیروی خدماتی می‌شود و عمده آن‌ها معلم دوره ابتدایی هستند. بسیاری از این همکاران ما در کلاس‌های چندپایه تدریس می‌کنند و معلم- مدیر هستند.»

حکیم‌زاده تاکید کرد اگر اساسنامه مدارس عشایری به طور کامل اجرا شود بسیاری از مشکلات حل می‌شوند. او گفت: اگر امکانی فراهم کنیم که دانش‌آموز عشایر تا پایان دوره متوسطه تحصیل کنند و سپس بتوانیم معلمانی از جنس خود عشایر را در دانشگاه جذب کنیم، نرخ ماندگاری معلم در مناطق عشایر بالا می‌رود و کیفیت مدارس عشایر ارتقا می‌یابد.»

او ادامه داد: «علاوه بر معلم، ما پزشک، روانشناس، ماما، پرستارهایی از جنس عشایر نیاز داریم. یکی از مواردی که قصد داریم به کمک سازمان عشایر و مجلس شورای اسلامی دنبال کنیم اعمال سهمیه عشایر برای ورود به دانشگاه و آموزش عالی است. اکنون عشایر سهمیه‌ای در کنکور ندارند. پیگیر تعلق سختی کار به معلمان عشایری نیز هستیم. سرانه هر دانش‌آموز عشایر سه برابر دانش‌آموز عادی است. تلاش می‌کنیم با همکاری مراجع مربوط سهمیه خاص معلمان عشایر و سهمیه داوطلبان عشایر کنکور فراهم شود.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *