سرمشق نیوز بررسی می کند/ کنکور؛ آزمونی که دردسرهایش تمامی ندارد   

برگزیده ها سرویس گزارش

 

آوید طالبیان: ۴۷هزار و ۷۷۳ نفری که روز ۱۵ مرداد سال ۱۳۴۸ برای اولین بار در آزمونی به نام کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور، شرکت کردند، هرگز فکر نمی‌کردند که تا ۵۰ سال بعد نه تنها این آزمون در کشور برگزار می‌شود، بلکه حاشیه‌ها و اخبارش همیشه در صدر قرار می‌گیرند.

مثلا همین اخبار این روزها که برای برخی از کنکوری‌ها دلیل انتقاد و اعتراض شده است،‌خبری که می‌گوید از سال آینده تاثیر معدل در کنکور قطعی خواهد بود.

درواقع تا امسال تاثیر معدل در کنکور صرفا نقش ثبت داشت، یعنی شما اگر معدل دوران متوسطه و پیش‌دانشگاهی‌تان ۲۰ بود، از تاثیر مثبت آن در رتبه کنکور بهره می‌بردید و اگر معدل‌تان ۱۰ بود، هیچ تاثیر مثبتی از این معدل پایین نمی‌گرفتید،‌ اما در کنکور سال ۱۳۹۸ اگر معدل‌تان پایین باشد باید صابون اثرات منفی آن را به تن خود بمالید.

البته این تصمیم ناگهانی و یکباره گرفته نشده است، بلکه از حدود ده سال قبل براساس مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی قرار بر این بوده که کنکور کم‌کم از شکل و شمایل کنونی‌اش فاصله بگیرد و به عنوان یک آزمون چهار گزینه‌ای صرف، شاخص ورود به دانشگاه‌های کشور نباشد. تاثیر معدل در آن پررنگ شود و در نهایت این آزمون برای همیشه از سرنوشت جوانان ایرانی حذف شود.

 

 

کنکور یا معدل، کدام عادلانه است؟

 

اولین گروه معترضان به این تصمیم کسانی هستند که به هر دلیلی معدل بالایی ندارند و مقصر را نظام آموزشی کشور می‌دانند. سیاوش مقدم از همین گروه است: من با معدل ۱۴ نمی‌توانم روی اثر مثبت معدل در کنکور حسابی باز کنم،‌اما شاید اگر در مدرسه غیردولتی درس می‌خواندم این مشکل را نداشتم.

 

او معتقد است این تصمیم گرفته شده تا بازار تدریس‌های خصوصی و خصوصا مدارس غیرانتفاعی گرم بماند. داوطلب دیگری هم که معدل نسبتا خوبی دارد، این تصمیم را ناعادلانه می‌داند چون برادرش که سال ۸۹ پیش‌دانشگاهی را با معدل ۱۲ فارغ‌التحصیل شده و حالا دوباره قصد شرکت در کنکور را دارد، نمی‌تواند از امکان تاثیر مثبت کنکور بهره‌ای ببرد.

داوود محمدی، عضو رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور اما معتقد است اگر شاخص بی‌عدالتی باشد، خود آزمون کنکور بیشتر از معدل داوطلبان ناعادلانه محسوب می شود، او می‌گوید:این تصمیم باید گرفته می‌شد و چاره دیگری نبود. ما باید سوابق علمی دانش‌آموزان را جایگزین آزمونی کنیم که حداکثر دو تا سه ساعت زمان می‌برد و در واقع شاخص‌های لازم برای تشخیص توان علمی دانش‌آموزان را ندارد، این در حالی است که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان که در دوران دبیرستان به دست آورده‌اند باید با دقت استخراج شود. خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید با شرایط کنکور کاملا آگاه باشند؛ ضمن اینکه چگونگی برگزاری امتحانات در مدارس باید با دقت کافی باشد و عادلانه در رابطه با توانمندی‌های یک داوطلب اظهارنظر دقیق صورت بگیرد.

 

عدالت در تحصیل نداریم

 

مهم‌ترین انتقادها به بحث تاثیر معدل به آموزش و پرورش و سیستم آموزش، تدریس و برگزاری امتحانات نهایی برمی‌گردد.

مساله‌ای که از سوی دانش‌آموزان ساکن در شهرهای کوچک بارها عنوان شده است.میترا که دوران متوسطه را در مدرسه‌ای در شهر رشت می‌گذراند معتقد است: نحوه تدریس و سطح آموزش در مدارس تهران قابل مقایسه با شهر ما نیست، همان طور که امکاناتی که من دارم ممکن است یک دانش‌آموز روستایی دور افتاده نداشته باشد،‌در حالی که در نهایت همه ما باید آزمون‌های مشترکی را برای محاسبه معدل بگذرانیم و این منصفانه نیست.

 

همیشه پای مافیا در میان است؟

 

اما کارشناسان حوزه آموزش مساله تاثیر معدل را به شکل دیگری می‌بینند و معتقدند که دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارد که مانع اجرای درست قانون حذف کنکور شده است.

احمد حج‌فروش از جمله این کارشناسان است، او معتقد است:بنا بر آنچه که از گذشته در نظام کنکورمحوری مرسوم بوده و نیز در اثر اجرا نشدن قوانین مصوب مجلس در سنجش و پذیرش دانشجو، سال‌ها است که هزاران ورودی با معدل‌های ۱۰ تا ۱۴ که با مدد مافیای کنکور رتبه‌های بالای دو، سه و چهار رقمی را کسب کرده‌اند وارد رشته دانشگاه‌های دولتی پرطرف‌دار شده‌اند و سطح آموزش دانشگاه را پایین آورده‌اند؛ که رشد آمار کسر واحدی و مشروط‌شدگان دانشگاه‌ها و فریاد استادان از بیسوادی ورودی‌های هر سال کنکور نشان از افت سواد علم و فناوری دارد و این پدیده ناهنجار نزول توسعه همه جانبه کشور را در پی داشته است.

 

حج فروش ادامه می‌دهد: از طرفی، سازمان سنجش با تبلیغات دروغین اعلام می‌کند بیش از ۸۵ درصد ظرفیت کل دانشگاه‌ها از طریق سابقه تحصیلی و بدون شرکت داوطلب در کنکور تکمیل می‌شود؛ که با توجه به آمارهای منتشر شده توسط همان سازمان درباره شرکت‌کنندگان در جلسه کنکور و مقالات و یادداشت‌های متعدد منتشر شده توسط موافقان قانون در رسانه‌ها، تعداد داوطلبانی که بدون کنکور جذب دانشگاه‌ها می شوند کمتر از ۸ درصد ظرفیت کل دانشگاه‌هاست.

 

ارزشیابی آنی یا تدریجی؟

 

وزیر آموزش و پرورش اما پیش از این‌ها نظرش را درباره تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در یک برنامه تلویزیونی گفته بود. به اعتقاد سید محمد بطحایی دانش‌آموز در حال حاضر انرژی خود را برای آماده کردن در کنکور صرف می‌کند و به عبارتی خود را دوپینگ می‌کند یعنی هم‌اکنون شرایط و سنوات تحصیلی تأثیری ندارد و اگر همه نمرات تحصیلی‌اش ۱۰ باشد و فقط ۶ ماهه آخر در سال را برای کنکور بخواند و به عبارتی با خودسازی، قبول می‌شود و این موضوع با نفس قانون مجلس متغایر است.

 

او با بیان اینکه از سال ۹۸ دروس امتحان نهایی پایه دوازدهم به عنوان سوابق تحصیلی محاسبه می‌شود، اظهار امیدواری می‌کند: با برطرف کردن محدودیت‌ها در پایه دهم و یازدهم نیز با برگزاری امتحان نهایی به این سمت می‌رویم که با شیب ملایم، سهم کنکور کاهش یابد و سهم سوابق تحصیلی افزایش پیدا کند.

 

بطحایی در پاسخ به این پرسش که «تعداد زیادی از دانش‌آموزان با این موضوع مخالف هستند؟»، می‌گوید:متخصصان ارزشیابی تحصیلی یک اصل دارند و این که ارزشیابی نباید آنی باشد بلکه باید مستمر و تدریجی باشد؛ اینکه دانش‌آموز در جلسه ۳ ساعته که ده‌ها عامل تأثیر دارد بخواهد برای ورود به دانشگاه تعیین تکلیف شود، ارزشیابی درستی نیست.

 

هر چند که اخبار کنکور نشان داده که تصمیمات برای کنکور مثل سیبی است که وقتی پرتش می‌کنی بالا هزار چرخ می‌خورد تا به زمین برسد،‌ اما در هر حال شاید حق با وزیر باشد، و نباید کفه قبولی در دانشگاه‌ها فقط سمت آزمونی سنگین شود که ارزشیابی بر اساس آن یک ارزشیابی آنی محسوب شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *