گزارش سرمشق نیوز از مصوبه پرحاشیه شورای سنجش درباره تاثیر سی درصدی معدل در کنکور / وقتی از چاله به چاه می افتیم!

برگزیده ها سرویس گزارش

نعمت الله خزائی : در جلسه روز یکشنبه ۱۷تیر مقرر شد تا تاثیر معدل در کنکور۹۸ به۳۰ درصد آن هم به صورت قطعی برای نظام جدید و نظام قدیم برسد. با اعلام این خبر دانش آموزان نظام جدید و بسیاری از کسانی که به هر دلیلی در طی ۴ سال موفق به دریافت معدل‌های مناسب نشده‌اند. علاوه بر این که اعلام ناگهانی این خبر باعث شد کنکور ۹۸ برای متقاضیان شرکت در کنکور به معنای فرصتی سوخته تلقی شود که یک سال از عمر آن ها را به باد می‌دهد.

بر اساس اذعان کارشناسان با این تصمیم شانس قبولی داوطلبان نظام جدید در مقابل نظام قدیمی‌ها پایین می‌‌آید. با تصمیم اخیر سازمان سنجش، سوابق تحصیلی متقاضیان شرکت در کنکور که پیش از سال ۸۴ دیپلم گرفتند در ارزیابی برای ورود آنها به دانشگاه در نظر گرفته نمی‌شود. این در حالی است که میانگین تراز معدل و تراز نمره کنکور دانش‌آموزان نظام جدید رتبه آن‌ها را تعیین می‌کند. به عبارت ساده‌تر داوطلبی که پیش از سال ۸۴ دیپلم گرفته است حتی در صورت معدل پایین می‌تواند با تراز مناسب وارد دانشگاه شود اما داوطلب نظام جدید فرصتی برای جبران معدل خود ندارد و تحت هر شرایطی معدل وی در تراز و امکان قبولی او اثرگذار است.

همه این موارد مغایر فلسفه عدالت آموزشی است. اصلی که در قانون اساسی مورد تاکید است و محور مورد تاکید سازمان‌های آموزشی کشوری و برون مرزی. پس چرا شورای سنجش تصمیمی در این حد پرحاشیه گرفته است؟

رییس سازمان سنجش در تشریح علت اتخاذ این تصمیم می‌گوید که تصمیم برای اعمال قطعی تاثیر ۳۰ درصدی معدل در کنکور بسترسازی برای اجرای قانون حذف کنکور است. به زعم خدایی -رئیس سازمان سنجش- در راستای اجرایی شدن قانون حذف کنکور؛ باید ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور تکمیل شود که درحال حاضر نیز این امر محقق شده و اعمال تاثیر قطعی ۳۰درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸ در راستای اجرای قانون حذف کنکور است.

حذف کنکور اما قصه تازه ای نیست. مطالبه‌ای آموزشی و اجتماعی که می‌تواند مافیای فعال در حوزه کنکور را نیز از کار بیاندازد اما به نظر می‌رسد تصمیم برای اعمال سی درصدی سهیمه در جهت حذف کنکور روایت دوستی خاله خرسه باشد!

قانونی برای طبقه لاچکری*

 

زمانی که این تفاوت و تبعیض مطرح می‌شود راهکار جبران معدل از جانب موافقان این طرح عنوان می‌شود. راهکاری بس هزینه بر که از عهده بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه خارج است. مریم یکی از کاربران فضای مجازی در این خصوص نوشته است : ” برای ترمیم معدل مجبور هستیم دوباره برخی درس‌ها را امتحان دهیم و برای هر امتحان باید ۱۵ هزار تومان بدهیم، برای من که پدرم کارگر است و ماهی ۷۰۰ هزار تومان درآمد دارد، پرداخت این هزینه بسیار سخت است. از طرفی بحث تقلب مطرح است، چرا که شاهد بودیم در همین سال تحصیلی گذشته در برخی دروس امتحان نهایی تقلب صورت گرفت و گذشته از این، احتمال این وجود دارد که امتحانات سلیقه‌ای تصحیح شود، از همین رو در نظر گرفتن سوابق تحصیلی بی‌عدالتی است.”

رانت در آموزش؛ فساد در دانشگاه و جامعه

طبق مصوبه‌ی اخیر شورای آموزش و سنجش، میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دیپلمه های سال‌های ۸۴ به بعد در کنکور ۹۸ بصورت ۳۰% و قطعی می‌باشد. بنفشه یکی از کاربران فضای مجازی در این خصوص نوشته است ” کسانی که بعد از چندین سال قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند (دیپلمه های قبل ۸۴) ملاک قبولی برای آنها تماما کنکور سراسری می باشد. جالب تر آن که اگر شخصی با دیپلم ریاضی یا انسانی در کنکور تجربی شرکت کند تاثیر سوابق تحصیلی برای او مراتب بهتر از دیپلمه ی تجربی و نمره ی ۲۰ می باشد.”

استدلال وی کاملا درست است پاسخ تصمیم گیران اما نه روشن است و نه از اساس پاسخی به این انتقادات دارند.

تصمیمی برای نخبه کشی*

 

در تصمیم شورای سنجش برای تاثیر ۳۰ درصدی کنکور دانش آموزان نخبه بیشتر مورد ظلم قرار می‌گیرند. در تأثیر مثبت سوابق تحصیلی نمره خوب یک دانش‌آموز هنگامی اعمال می‌شود که باعث افزایش تراز کنکور او در آن درس می‌شود برخلاف تأثیر قطعی که اگر نمره ۱۹ یا ۲۰ دانش‌آموز هم باعث کاهش تراز نمره کنکور او بشود این نمره را تأثیر می‌دهند. این قانون مایه ظلم آشکاری به دانش‌آموزان درسخوان و نخبه است و مصوبه‌ای در جهت نخبه کشی در دالان رقابت ورود به دانشگاه ها.

قاسم احمدی لاشکی، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت وگو با سرمشق نیوز در تایید این انتقاد به مصوبه شورای سنجش و پژوهش می‌گوید: جلسه‌ای در کمیسیون آموزش برگزار شد که این انتقاد و برخی دیگر از مسائل با رییس سازمان سنجش مطرح شد، در این جلسه خود آقای خدایی می‌گفتند که با این قانون دانش آموزشی که معدل بالای ۱۹ دارد هم ممکن است در رشته پزشکی قبول نشود و بایدبه سمت ترمیم معدل خود برود.

از قضا سرنکگبین صفرا فزود…

تصمیم شورای سنجش و پذیرش درباره تأثیر ۳۰ درصدی قطعی زمانی با عدالت آموزشی منطبق است که امتحانات نهایی استاندارد و بدون تخلف برگزار شود. در شرایطی که هر سال سؤالات امتحان نهایی لو می‌رود و وزارت آموزش و پرورش نیز نمی‌تواند امنیت امتحانات را بالا ببرد، چگونه می تواند از تاثیر معدل سخن گفت؟!.

علاوه بر این که این مصوبه راه تخلف در آموزش و پرورش را بازتر از زمان قبل کرده و باب نمره فروشی در مدارس – به خصوص مدارس غیرانتفاعی – افزایش پیدا می‌کند و تازه از اساس بازاری که در این بین مدارس غیر انتفاعی راه می‌افتد را از اساس در داخل این بحث باز نمی کنیم که خود سر دراز دارد.

تصمیم گیران این مصوبه مدعی هستند این اقدام بسترسازی در جهت حدف کنکور است در حالی که این مصوبه کارشناسی نشده، به نفع مافیای کنکور و سوداگران آموزشی است و روایت همان “از قضا سرنکگبین صفرا فزود” است.

جنبش #نه_به_تاثیر_قطعی_معدل

واکنش ها به موضوع حذف تدریجی کنکور و جایگیزینی سوابق تحصیلی به اندازه ای بود که در فضای مجازی جنبش #نه_به_تاثیر_قطعی_معدل به راه افتاد . کاربران از تبعیض های جدی و امکان تقلب و از بین رفتن عدالت آموزشی سخن گفتند و اعتراضشان را با هشتک نه_به_تاثیر_قطعی_معدل به اشتراک گذاشتند. موج اعتراضات به مجلس هم رسید و اعضای کمیسیون آموزش در این خصوص واکنش نشان دادند.

کمیسیون آموزش چه می گوید؟*

فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در تشریح فلسفه این تصمیم شورای سنجش و پژوهش برای اعمال سهمیه سی درصدی کنکور به خبرنگار سرمشق نیوز می گوید که براساس قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی کنکور باید تا پایان سال ۹۷ حذف می‌شد که که به دلایل مختلف از جمله نبود زیر ساخت های تحقق این قانون این مهم هنوز محقق نشده است و تصمیم شورای عالی سنجش و پژوهش در خصوص تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸ اقدامی در جهت اجرای قانون حذف کنکور است.

عضو فراکسیون امید در پاسخ به میزان لحاظ مقوله عدالت آموزشی در موضوع تاثیر معدل در کنکور نیز گفت: مناطق محروم دشرایط برگزاری کنکور سهیمه ویژه مناطق دارند این درحالی است که در تاثیر معدل این سهمیه منظور نمی‌شود، علاوه بر این که در نگاه کلان تر آموزش در سراسر کشور کیفیت یکسان ندارد و عدالت آموزشی رعایت نمی‌شود.

سعیدی در این راستا خاطر نشان کرد: می‌توان سهمیه‌ای برای مناطق محروم و نیمه‌برخوردار در معدل دانش‌آموزان درنظر گرفته شود تا اجحافی در حق دانش‌آموزان این مناطق نشود؛.

وی با بیان این که زیرساخت لازم برای حذف کنکور فراهم نیست تاکید کرد: مادامی که نتوان عدالت آموزشی را در برخوردارترین تا کم‌خوردارترین نقطه کشور برقرار کرد، نمی‌توان ادعای حذف کنکور را داشت و سوابق تحصیلی را تاثیرگذار کرد.

وی با بیان این که کمیسیون آموزش این تصمیم شورای عالی سنجش و پژوهش را بررسی کارشناسی می کند تصریح کرد: کمیسیون آموزش در بررسی این تصمیم به طور حتم موضوع رعایت عدالت آموزشی را مد نظر قرار می دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با بیان این که یک جلسه در این خصوص در کمیسیون آموزش مجلس برگزار شده است تاکید کرد روند رسیدگی به این موضوع ادامه خواهد داشت .

به گزارش سرمشق نیوز؛ سعیدی تاکید کرد: اگر تمام کشور تحت پوشش نظام آموزشی یکسان با یک کیفیت قرار نگیرد ممکن است که کمیسیون آموزش با تاثیر قطعی ۳۰ درصدی معدل در کنکور ۹۸ موافقت نکند.

وزیر علوم: مطیع تصمیم مجلس در بررسی مصوبه شورای سنجش هستیم

وزیر اما موضع گیری خاصی در این خصوص نکرده است و اعلام کرده مطیع رد یا تایید این مصوبه در کمیسیون آموزش مجلس است.

کمیسیون آموزش هنوز تصمیم قطعی خود را در این خصوص اعلام نکرده است. سید حمایت میرزاده ، نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس در این خصوص به سرمشق نیوز می گوید: موضوع امکان برگزاری امتحانات استاندارد برای مجلس اهمیت دارد و در حال بررسی ابعاد مختلف این موضوع هستیم.

حدود ۵۰ روز تا شروع مهرماه باقی مانده است و داوطلبان هنوز در بلاتکلیفی و شوک ناشی از این تصمیم به سر می برند و منتظر این که شاید ساختمان هرمی مجلس بتواند آن ها از نگرانی بیرون بیاورد و با رد این مصوبه مانع از افتادن این داوطلبان از چاله کنکور به چاهی عمیق تر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *