“موزه مجازی هنرکودک” نهادی که هنر کودک را جدی میگیرد(فرانه مدنی)

سرویس یادداشت

در حالی که بسیاری از نهادی آموزشی و فرهنگی مطرح دنیا ،سالهاست بعد از اینکه پست مدرنیسم هنر کودک را ارزشمند دانست . با را ه اندازی موزه ای مختص به این گروه سنی شروع به مطالعه ، پژوهش و جمع آوری آثارهنری کودکان ودر کنار آن ازسایت های اینترنتی به منظور معرفی گسترده تر فعالیتهای خود استفاده کردند ، در کشور ما متولی به این منظور وجود ندارد.

سال گذشته با راه اندازی “موزه مجازی بین المللی هنرکودک ” باهمت و سرمایه شخصی خانواده فرمانی ،بدون پشتیبانی مالی هیچ نهاد دولتی ، قدم بزرگی برای ایجاد ارتباط کودکان با جهان اطراف با زبان مشترک هنر ، ارتباط مربیان و والدین، ایجاد بستری برای پژوهشگران حوزه هنر کودک وثبت آثارکودکان از سنین پایین برداشته شد.

مخاطبین این موزه ، کودکان تا دوازده سال ، مربیان ،پژوهشگران حوزه کودک ، روانشناسان ، خانواده کودک و علاقه مندان به هنر کودک هستند .

از جمله برنامه هایی که “موزه مجازی بین المللی هنر کودک ” در پیش گرفته است ، میتوان به جمع آوری آثار هنری کودکان ، برگزاری کارگاه های هنر برای کودکان و مربیان ، همکاری با محققان و پژوهشگران حوزه کودک و ارائه نتیجه کار به علاقمندان ، برگزاری نمایشگاه های موضوعی برای کودکان جهان ، آموزش هنر به کودکان ، شرکت در نمایشگاه های بین المللی و مطالعات موردی گروه های سنی، در طول زمان رشد، ملیت، شاخه های هنر، شیوه های آموزش، موضوعات مشترک اشاره کرد .

تیرماه امسال موزه ملی ایران همچون سال گذشته میزبان دومین نشست سالانه موزه همراه با ارایه نمایشگاهی از آثار کودکان با عنوان “من یک هنرمندم”در کنار نمایشگاه “لوور در ایران ” و نمایشگاه عکس ” به من نگاه کن ” عباس کیارستمی بود.این نمایشگاه شامل پنجاه و یک عدد کارهنری متشکل از سی و دوعدد کارحجم ونوزده عدد تابلو طراحی است که به همت موزه ملی ایران و ایکوم ایران تا تاریخ هشت مرداد برقرار میباشد.

سخنرانی آقایان جبرییل نوکنده مدیر موزه،احمد محیط طباطبایی و با حضور آقای منصورزاده رییس موسسه آموزش عالی میراث فرهنگی ، همچنین حسین فرمانی ، فریده فرمانی “مدیران موزه مجازی هنر کودک” و الهه سالار کارشناس موزه گزارشی از روند کار یک ساله موزه ارایه دادند.

از دیگر بخش های این رویداد یادی از استاد محمد ابراهیم جعفری با حضور رضا عبدلی ،نادر فاطمی ،سارا جعفری ، اردشیر پژوهشی بود.و

اردشیر پژوهشی از دیگر سخنرانان این نشست ، توجه حضار را به بحث “مقدمه ای بر تاریخچه آموزش هنر کودک “جلب کرد و تصریح کرد ،پژوهش و بررسی در این حوزه ،نیازمند همکاری دست اندرکاران هنرکودک است .

“موزه مجازی بین المللی هنر کودک ” به آدرس اینترنتی : http://www.childrenartsmuseum.com از کودکان ، والدین و مربیان آنها دعوت میکند عکس آثار خود را ازقبیل نقاشی ، حجم سازی ، عکس و… با ذکر نام ، سن ودیگر اطلاعات خواسته شده ، در پایگاه اینترنتی مورد نظر بارگذاری کنند . وضوح ، زاویه دیده موازی به اثر وکیفیت مناسب عکس تنها شرط قرارگیری آثار است و گزینشی در آثار کودکان وجود ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *