کلاس های دهم تا دوازدهم را تبدیل به کلاس کنکور نکنید!(نویسنده:شیرزاد عبداللهی)

سرویس یادداشت

آقای بطحایی وزیر آموزش و پرورش در گفت و گوی ویژه خبری تلویزیون گفت : “برای سال تحصیلی ۱۳۹۸، سهم سوابق_تحصیلی به ۳۰ درصد قطعی تبدیل می شود.” به گفته بطحایی “در سال تحصیلی آینده فقط دروس پایه دوازدهم در سوابق تحصیلی در نظر گرفته خواهدشد و به تدریج پایه های دهم ویازدهم با برگزاری امتحانات نهایی و هماهنگ در سال های بعدی تاثیر در سوابق تحصیلی خواهند داشت.” ، بطحایی اضافه کرد : “برخلاف گذشته که فقط کنکور می توانست،مشخص کند چه فردی قبول شود، از این به بعد تلاش های دانش آموزان در طول سال های تحصیلی اثر گذار خواهد شد.” انتخاب دانشجو به روش فعلی (کنکور) ممکن است ده تا عیب داشته باشد اما انتخاب دانشجو بر اساس سابقه تحصیلی حتما عیب های بیشتری دارد.

البته جایگزین شدن سوابق تحصیلی به جای آزمون ورودی (کنکور ) مصوبه سال ۸۶مجلس است. قرار بود تا سال ۹۰ سوابق تحصیلی به طور کامل جایگزین کنکور شود. اما به دلیل تردید در راه حل جایگزین این قانون اجرایی نشد. سال ۹۲ مجلس اصلاحیه ای تصویب کرد که طبق آن قرار بود تا کنکور ۹۷ (امسال) تاثیر سوابق به ۸۵ درصد برسد. اما این اصلاحیه هم اجرا نشد. حذف کنکور مورد توافق همه است اما اشکالات و ایرادات انتخاب بر اساس سواق تحصیلی بیشتر از کنکور است: تصحیح دستی اوراق امتحانی ، ایجاد استرس طولانی در دانش آموزان ، به هم ریختن فضای متوسطه دوم و تبدیل کلاس درس به کلاس کنکور ، امکان لو رفتن سوالهای نهایی ، احتمال نمره فروشی ، نزدیکی نمرات دانش آموزان (به عنوان مثال امسال در رشته تجربی ۲۷ هزار داوطلب معدل بالای ۱۹٫۷۵ داشته اند)….

عجیب است که وزرای آموزش و پرورش از سال ۸۶ تا حالا از حذف کنکور و جایگزینی سوابق تحصیلی حمایت کرده اند. مخصوصا الان که وزیر خواستار حذف آزمون و استرس و ایجاد فضای نشاط در مدارس ابتدایی است. قرار است این فضا به متوسطه اول هم گسترش یابد. فرض کنیم این ایده اجرا شود و دانش آموز خوش و خندان و بدون استرس تا کلاس نهم را بگذراند . با ورود به کلاس دهم یکدفعه دانش آموز با سیستمی روبرو می شود که امتحان و نمره اهمیت پیدا می کند. هرجا رقابت هست سر وکله مافیای آموزشی ادعایی وزیر هم پیدا می شود. این طرح دوتا ایراد اصلی دارد اول اینکه سه سال آخر مدرسه عرصه رقابت نفس گیر دانش آموزان و تقدس نمره تا حد یک صدم می شود و جای نشاط را استرس می گیرد. ایراد دوم این است که کلاس های دهم و یازدهم و دوازدهم تبدیل به کلاس کنکور می شوند.

استقبال مدیران آموزش و پرورش از طرح سوابق تحصیلی به جای کنکور با ادعاهای انها در حذف آزمون و ایجاد فضای نشاط و رفع نگرانی و کوتاه کردن دست و پای مافیای آموزشی از مدارس تضاد دارد. اگر مدیران آموزش و پرورش در این قضیه منافع شخصی ندارند، قاعدتا باید در متوسطه دوم هم با آزمون و رقابت و امتحانات و استرس مخالفت کنند. مدارس متوسطه دوم هم نیاز به نشاط دارند. حالا موفق به تغییر قانون شوند یا نشوند حرف دیگری است. نمی شود تا کلاس نهم با تئوری نشاط و رفع استرس و مخالفت با رقابت ، مدارس را اداره کنیم اما از کلاس نهم تا دوازدهم دانش آموز را به گرداب رقابت میلی متری بر سر نمره و درگیری با امتحان و استرس و اضطراب پرتاب کنیم و میدان را دست مافیای ادعایی بدهیم. اگر آقای بطحایی و زرافشانو….برای مخالفت با آزمون و رقابت بر سر نمره و ایجاد فضای نشاط در مدارس تئوری و دلیل دارند ، چرا از کلاس نهم به بعد راهشان کج می شود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *