دانش‌آموزان روشندل در تاریکی ادامه تحصیل/کوچک، اما با دنیایی روشن و دلی دریایی

سرویس گزارش

روشندلان همیشه در جامعه دچار چالش‌ها و کمبودهایی بوده‌اند و این مشکلات در شهرستان‌ها بیشتر دیده می‌شود، نیشابور به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرستان‌های خراسان رضوی برای کودکان روشندل و کم‌بینا دچار کمبودهای شدیدی است که یکی از این نیازها مدرسه و امکانات آن است که فقط در مقطع ابتدایی دانش‌آموزان با این شرایط خاص می‌توانند تحصیل کنند و برای ادامه باید به شهرهای اطراف بروند.

 

مدیر مدرسه وکیلی چهار که دانش‌آموزان روشندل و کم‌بینای نیشابوری در آن تحصیل می‌کنند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: متأسفانه فضای آموزشی مناسبی برای این دانش‌آموزان وجود ندارد، علاوه بر آن به دلیل موقعیت فعلی مدرسه که در حاشیه شهر قرار دارد سرویس‌دهی دچار مشکل اساسی است.

 

قول‌هایی که به ثمر نرسید

 

عباس صدیقی تأکید کرد: این مدرسه در حال حاضر حدود ۳۰ دانش‌آموز دارد که امسال پنج نفر فارغ‌التحصیل خواهد داشت، از این تعداد یک نفر کم‌توان ذهنی است که می‌تواند در نیشابور ادامه تحصیل دهد، اما باقی نفرات باید برای ادامه تحصیل به مرکز استان بروند و در حال حاضر حدود سه دانش‌آموز نیشابوری نیز در مشهد تحصیل می‌کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: امسال بیشترین حجم دانش‌آموز فارغ‌التحصیل را داشته‌ایم و خوشبختانه روند تعداد دانش‌آموزان روشندل رو به کاهش است.

 

مدیر مدرسه وکیلی چهار ادامه داد: برای ایجاد مقطع متوسطه اول باید پنج دانش‌آموز از یک جنسیت وجود داشته باشد که با توجه به شرایط فعلی نه‌ تنها این تعداد دانش‌آموز را نداریم، بلکه در آینده نیز نخواهیم داشت.

 

صدیقی افزود: یکی دیگر از مشکلات ما کمبود امکانات مانند کیت‌های آموزشی و دیگر امکانات است، علاوه بر این‌ها نیروی متخصص آموزش‌دیده نیز کم هستند.

 

وی تشریح کرد: اگر سال گذشته زمین داده می‌شد امکان داشت امسال دانش‌آموزان متوسطه اول در مدرسه خودمان درس بخوانند، قول‌هایی در سال‌های گذشته برای اختصاص زمین داده شد و ما خیر نیز پیدا کردیم، اما این قول‌ها در حد حرف باقی ماند و هیچ‌وقت عملی نشد.

 

مدیر مدرسه وکیلی چهار ادامه داد: امسال نیز با مدیریت جدید آموزش‌وپرورش نیشابور صحبت‌هایی شده بود که منجر به تخصیص زمین شد، خیر برای ساخت مدرسه آماده است و ما نیز رایزنی می‌کنیم تا شاید بتوانیم علاوه بر مدرسه، سالن و خوابگاه نیز بسازیم تا در آینده دانش‌آموزان سبزوار و دیگر شهرهای استان به‌ جای مشهد در نیشابور تحصیل کنند تا حداقل هزینه‌های رفت‌وآمد کمتری پرداخت نمایند.

 

جابجایی‌های هر ساله، مشکلات عدیده

 

صدیقی عنو%