تئوری نژاد و رنگ پوست در فوتبال  (شیرزاد عبداللهی)

سرویس یادداشت

علی مطهری شخصیتی دوست داشتنی و زلال است که در بیشتر موارد نظرات خود را بدون سانسور های معمول سیاسیون بیان می کند. اما اگر با معیارهای حقوق بشری و دمکراتیک نظرات او را ارزیابی کنیم بین نظرات سیاسی اصلاح طلبانه و دیدگاه های فرهنگی اصولگرایانه او تناقض وجود دارد و این دو ، در سیستم واحدی نمی گنجند. با این حال در جامعه ای که اصل برخودسانسوری و بیان نظرات در چارچوبهای رسمی و رعایت خط قرمزهای واقعی و خیالی است، اظهارات شفاف و غیر قابل پیش بینی مطهری در حوزه سیاست گوهری کمیاب است.

آقای مطهری با و توصیه به فیفا که “تیم ملی هرکشوری فقط از همان ملیت تشکیل شده باشد و حتی شامل بازیکنان دو رگه نیز نباشد” نگاهی نژادگرایانه و سیاسی به فوتبال را ابراز کرده است. او ملیت را امری ثابت و ناشی از نژاد و رنگ پوست می داند و می گوید : ” مثلاً تیم فرانسه که در آن تعداد قابل توجهی از ملیت‌های آفریقایی در آن حضور دارند در واقع تیم ملی فرانسه نیست بلکه تیم فرانسه و مستعمرات آفریقایی سابق اوست.” مفهوم فرمایش ایشان این است که اگر یک آفریقایی تبار در فرانسه به دنیا آمده و شناسنامه فرانسوی داشته باشد یا بعدا شهروندی فرانسه را اخذ کرده باشد، به اعتبار رنگ پوست، حتی اگر فوتبالیست نابغه ای باشد باید از حضور در تیم ملی فرانسه محروم شود.

این اظهار نظر قطعا در میان ۷-۸ میلیون فرانسوی افریقایی تبار (اگر با خبر شوند) واکنش منفی ایجاد می کند. اتفاقا برخی جریانهای افراطی و نژادپرست اروپایی معتقدند که مثلا شهروندان افریقایی و مسلمان و عرب فرانسه و بلژیک و هلند ، اروپایی نیستند و باید علیه آنها در گرفتن مشاغل و موقعیت ها تبعیض اعمال شود. احتمالا آقای مطهری از طرفداران تیم برزیل بوده و از حذف برزیل و اروگوئه در برابر بلژیک و فرانسه ناراحت شده و بدون توجه به جنبه های سیاسی قضیه، احساس شخصی خود را بازتاب داده است. اما اظهارات نایب رییس مجلس حتی در اموری مانند فوتبال هم سیاسی ارزیابی می شود.

دوستی می گفت کسی که به عنوان منتقد وارد سیاست می شود باید سه زیپ محکم داشته باشد: ” زیپ شلوار ، زیپ جیب و ژیپ زبان . ” و این را تئوری سه زیپ می نامید. منتقد و مخالفی که نقطه ضعف جنسی یا مالی دارد خیلی زود ساکت و حذف می شود. زبان هم مثل شمشیر دولبه می ماند . یک لبه آن متوجه حکومت است و یک لبه اش متوجه جامعه .

آقای مطهری نمی گوید که چگونه یک فوتبالیست افریقایی تبار غول شده است؟ او ظاهرا غول بودن را به نژاد افریقایی فوتبالیستها مربوط می داند و این هم نگاهی نژادپرستانه و مردود است. وحشتناک ترین بخش نظریه آقای مطهری آنجاست که می گوید: “تیم ملی هر کشوری فقط از همان ملیت تشکیل شده باشد و حتی شامل بازیکنان دو رگه نیز نباشد.” قطعا تیم ملی همه کشورها از افراد همان ملت انتخاب شده اند و فیفا هم این امر را قانونی کنترل می کند، اما ملت فرانسه یا بلژیک که همه اش سفید و بور نیستند! مطهری نه تنها اخراج سیاه پوستان از تیم های اروپایی را می خواهد بلکه اخراج دورگه ها را هم طلب می کند.

دیدگاه مطهری به طور منطقی می تواند به حوزه های دیگر هم سرایت داده شود. مثلا ناسا دانشمندان ایرانی را به خاطر نژادشان اخراج کند. یا دولت سوئد اردلان شکرآبی ایرانی‌تبار که به مقام وزارت رسیده است را با همین منطق برکنار کند. آقای مطهری حتما اطلاع دارد که در کشورهای غربی معیار شهروندی ، نژاد و خون و رنگ پوست و دین و اعتقادات فرهنگی و سیاسی نیست. ترکهای آلمان ، سیاه پوستان بلژیک و فرانسه و هلند ، ایرانی ها و افغان های سوئد و…به همان اندازه شهروند این جوامع هستند که سفیدپوستان بلوند و قدیمی این کشورها . خون و رنگ پوست و حتی اعتقادات فرهنگی نقشی در حقوق شهروندی ندارند. شهروندی یک قرارداد مدنی است.

 

منبع : همدلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *