از دستور رهبری تا اقدام وزارت‌ آموزش و پرورش/ آنها که از مهر جا نماندند

برگزیده ها

آوید طالبیان- مشکلات اقتصادی، کمبود فضا،‌ نبود نیروی انسانی و حتی توجیهات غلط مثل اینکه چراغی که به خانه رواست… دست به دست هم داده بود تا اتباع بیگانه ساکن کشور اگر برای ثبت نام فرزندان‌شان به مدارس کشور مراجعه می‌کردند، جواب سربالا بشنوند.

مدارس کمی بودند که حاضر به ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع بیگانه می شدند و جاماندگان یا برمی‌گشتند به خانه‌هایشان و یا وارد مدارسی می شدند که به شکل غیررسمی(مدارس خودگردان اتباع خارجی) از سوی خیران و نهادهای غیر دولتی وظیفه تدریس و تعلیم این کودکان را برعهده گرفته بودند.

اعتراض‌ها درباره حق تحصیل این دانش‌آموزان نیز معمولا به بحث منابع و کمبود بودجه می رسید که به هر حال هر زبان معترضی را کوتاه می‌کرد.

اما اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ ورق برگشت، رسانه‌ای شدن سخنان رهبری درباره نحوه تحصیل دانش‌آموزان اتباع بیگانه فصل‌الخطابی شد برای این موضوع؛ “هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند”.

این البته برای همه کسانی که روش و منش آیت الله خامنه ای سر مسئله « مهاجرین افغانستانی» را دنبال می‌کنند مسئله عجیبی نیست. مرور فقط همین ۲ سال اخیر نشان می‌دهد که رهبر انقلاب با دستور به «تکریم همه مهاجرین افغانستانی» و بیان جمله «تهران؛ خانه افغانستانی‌هاست»، مشخص کرده بودند که سیاست عالی نظام جمهوری اسلامی در مواجهه با مهاجرین افغانستانی، همچنان طبق آرمان‌های اولیه انقلاب تدوین می‌شود و کم‌کاری‌ها و بدکاری‌های مدیریت بی‌آرمان و بوروکراتیکی که مهاجرین را به‌چشم «بیگانگان» نگاه می‌کند، انحراف از آرمان‌های انقلاب است و شخص رهبری جلوی این انحراف ایستاده است. و حالا این دستور، سند تضمین‌شده دیگری بر اولویت نگاه انسانی و اسلامی، در تصمیم‌گیران اصلی نظام‌ جمهوری اسلامی است.

همین دستور کافی بود تا ممنوعیت موجود برای ثبت‌نام این دانش‌آموزان خصوصا مهاجران بی‌مدرک رفع شود.البته هرچند که اشتیاق و استقبال برای این امر رنگ و بوی دیگری گرفت اما به قول لسان‌الغیب:«ولی افتاد مشکل‌ها».

 

اما و اگرهای ثبت‌نامی

 

علی‌رغم تغییر سیاست‌های آموزش و پرورش برای تحصیل اتباع مجاز و غیرمجاز خارجی در مدارس، در برخی موارد از سوی مدارس موانعی برای ثبت نام ایجاد می‌شد.

والدین دانش‌آموزان اتباع خارجی که اغلب آنها افغانستانی بودند، عنوان می‌کردند که حتی با وجود دریافت نامه از آموزش و پرورش، باز هم مدیران مدارس از ثبت نام فرزندشان در مدارس خودداری می‌کنند.

ظاهرا برخی از مدیران مدارس با بهانه‌هایی همچون از افغانستانی‌ها ثبت نام نمی‌کنیم، سن فرزند با پایه تحصیلی مورد نظر تناسب ندارد و یا این‌که هنوز بخشنامه‌ای برای ثبت نام از اتباع بیگانه به مدارس ابلاغ نشده، فرزندان افغانستانی را در مدارس ثبت نام نمی‌کردند.

از طرفی در برخی موارد مدیران همه مدارک را قبول دارند و از نظر قانونی و موافقت آموزش و پرورش هم هیچ مانعی برای ثبت نام از اتباع افغان نمی‌دیدند اما عنوان می‌کردند که مدرسه آنها اصلا جایی برای پذیرش دانش آموزان دیگر را ندارد.

بعضی از مدارس نیز والدین را برای تعیین سطح فرزند باز مانده از تحصیل‌شان به آموزش و پرورش ارجاع می‌دادند که به علت هزینه و دردسرهای این کار برخی از والدین دیگر پیگیر تحصیل فرزندشان نمی‌شدند.

 

آمار دانش‌آموزان اتباع بیگانه

 

آمار دقیق نیست، به دلایل زیادی کسی نمی تواند آمار دقیقی از تعداد اتباع خارجی‌ای که در ایران حضور دارند و خصوصا فرزندانشان که در سن تحصیل هستند، عدد و رقمی اعلام کند.

مسئولان آموزش و پرورش می گویند تعدادی از مهاجران جایی ثبت نشده‌اند و ما نمی‌توانیم به آمار مدون استناد کنیم، اما پیش‌بینی‌ها چیزی حدود ۶٠٠‌ هزار دانش‌آموز است که در سن تحصیل هستند. جز این اما به طور مشخص گفته می شود اغلب این دانش‌آموزان اتباع کشور افغانستان هستند و جمعیتی حدود ۵۰تا۶۰ هزار دانش آموز اتباع خارجی دیگر در کشور حضور دارند.

از طرفی آمار ثبت‌نام‌های سال گذشته نشان می‌دهد چیزی حدود ۴۰۰هزار نفر در مدارس ثبت‌نام کردند که پیش‌بینی می شد دست‌کم صدهزار نفر ثبت‌نام نکرده باشند.

 

یک هشتگ، یک مطالبه

 

مشکلاتی که در سال تحصیلی گذشته (مهر ماه ۹۵) گریبان دانش‌آموزان اتباع خارجی برای ثبت‌نام مدارس را گرفت، سبب شد تا سال تا سال تحصیلی ۹۶-۹۷ موضوع ثبت نام این افراد به یک مطالبه در فضای مجازی تبدیل شود، این مطالبه با هشتگی با عنوان « از مهر جا نمانند» وارد فضای مجازی شد، هشتگی که اتفاقا خیلی زود ازسوی وزیر آموزش و پرورش مورد استقبال قرار گرفت.

 

سید محمد بطحایی در اکانت توئیتری خود نوشت: «تحصیل علم و دانش در هر شرایطی حق تمام افراد است، تلاش می‌کنم تا دانش‌آموزان هیچ ملیتی از مهر جا نمانند».

همین کافی بود تا همه به محقق شدن این مطالبه امیدوار شوند، تا جایی که از قول وزیر گفته شد : بیش از ۱۰ درصد رشد ثبت‌نام دانش‌آموز افغانستانی را در مدارس ایران نسبت به سال گذشته داشتیم.

موضع مثبت وزیر

 

حالا در فصل ثبت‌نام وزیر آموزش و پرورش همچنان موضع قبلی خود را دارد و معتقد است: سیاست وزارت آموزش و پرورش، ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس است و نباید هیچ مانعی در این راه وجود داشته باشد.

بطحایی می‌گوید: هیچ دانش‌آموزی از مهر نباید جا بماند؛ برای ما قومیت و رنگ پوست فرق نمی کند و همه باید در مدارس ثبت‌نام شوند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مشکلات آموزش و پرورش تاکید می‌کند: در شرایطی که دانش‌آموزان ما تحت فشار هستند، می‌گوییم هیچ تفاوتی بین دانش‌آموزان ایرانی و اتباع خارجی نیست.باید فعالیت‌های انجام شده در بحث اتباع خارجی به اطلاع جامعه بین‌المللی برسانیم و از آنها کمک بگیریم.

بطحایی با تأکید بر اینکه به سمت جداسازی دانش‌آموزان اتباع خارجی از دانش‌آموزان ایرانی نباشیم، ادامه می‌دهد: این موضوع آثار تربیتی نامناسبی دارد .

 

دستورالعمل ثبت‌نام ابلاغ شد

 

دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس کشور نیز همین هفته ابلاغ شد.

بر اساس این دستورالعمل همه دانش‌آموزان اتباع خارجی مجاز و غیرمجاز همچنان بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب، در مدارس ثبت‌نام می‌شوند.

غلامرضا کریمی، رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در همین زمینه به خبرنگاران گفته است: پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش ثبت‌نام در تعداد دانش‌آموزان اتباع خارجی داشته باشیم.

با این تفاسیر پاییز امسال درحالی سال تحصیلی جدید مدارس آغاز می شود که هیچ دانش‌آموزی بابت غیرایرانی بودن از تحصیل محروم نمی‌شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *