توضیح آموزش و پرورش در ارتباط با خبر شهریه‌ ۴۰۰هزارتومانی یک مدرسه برای افغانستانی‌ها

اخبار

در روزهای اخیر خبری در فضای مجازی منتشر شد که از دریافت شهریه ۴۰۰ هزار تومانی از اتباع افغانستانی در دبستان بعثت کرمان خبر می‌داد به‌گونه‌ای که با نصب یک دستگاه کارت‌خوان از خانواده‌ها شهریه ۴۰۰هزار تومانی دریافت شده و هیچ رسیدی هم به آنها داده نمی‌شود و در برابر اعتراض‌ها هم رفتار مناسبی با آنها ندارند.

طبق دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس، تحصیل دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس غیردولتی، نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و استثنایی همانند دانش‌آموزان ایرانی خواهد بود. همچنین درباره اخذ کمک‌های مردمی از اتباع خارجی همانند دانش‌آموزان ایرانی عمل می‌شود.

اگر ملاک عمل در اخذ کمک‌های مردمی از اتباع خارجی همانند دانش‌آموزان ایرانی باشد، مطابق آنچه در دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان آمده است: به‌استناد ماده ۳۰ آیین‌نامه اجرایی مدارس برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و تعیین شرط معدل برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و دریافت هرگونه وجه به‌جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتابهای درسی در زمان ثبت‌نام مجاز نیست و نباید دانش‌آموزی به این دلیل از ثبت‌نام محروم شود. وجوه اختیاری مربوط به کمک‌های مردمی، فعالیت‌های فوق‌برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم و لباس کارگاهی با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و رعایت سایر قوانین و مقررات بعد از شروع سال تحصیلی امکان‌پذیر است و برهمین اساس اخذ کمک‌های مردمی از خانواده‌ها قبل از آغاز سال تحصیلی مجاز نیست.

در همین رابطه امید سلاجقه رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان درباره دریافت هزینه ۴۰۰هزارتومانی از دانش‌آموزان افغانستانی اظهار کرد: طبق دستورالعمل ثبت‌نام مدارس، دانش‌آموزان پناهنده افغانستانی نیز مانند دانش‌آموزان ایرانی ثبت‌نام می‌شوند و در زمان ثبت‌نام بخشی از هزینه‌های مربوط به بیمه، کتاب و مجلات کمک‌آموزشی و اردوهای دانش‌آموزی به‌صورت علی‌الحساب از آنها دریافت می‌شود که این مبلغ بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است و بخشی از این شهریه مربوط به بدهی سال قبل دانش‌آموزان است.

وی افزود: بدیهی است دانش‌آموزان پناهنده افغانستانی به‌منظور ثبت‌نام در مدارس غیردولتی و خاص از جمله مدارس هیئت امنایی، باید شهریه قانونی و مصوب را بپردازند.

سلاجقه با بیان این‌که “پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی ۹۸‌ــ‌۹۷ میزبان حدود ۳۳ هزار دانش‌آموز افغانستانی در استان کرمان باشیم”، گفت: زمینه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی در شهرهای مجاز فراهم است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری حتی آن دسته از دانش‌آموزانی که کارت اقامت قانونی هم ندارند با مراجعه به مراجع ذی‌صلاح می‌توانند برای ثبت‌نام در مدارس اقدام کنند.

رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به شرایط تحصیل برای فرزندان پناهنده افغانستانی در استان کرمان همانند دانش‌آموزان ایرانی، فراهم است و دریافت مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بابت شهریه در مدرسه بعثت ناحیه یک کرمان صحت ندارد، تأکید کرد: با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته، ادعای فحاشی و توهین مدیر مدرسه بعثت آموزش و پرورش ناحیه یک کرمان به ولی دانش‌آموز افغانستانی به هیچ عنوان صحت ندارد و تکذیب می‌شود و هیچ گونه تخلفی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی از اولیای دانش‌آموزان سراسر استان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف در روند ثبت‌نام فرزندشان موضوع را به ستاد نظارت بر ثبت‌نام مدارس، مستقر در اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات اداره‌کل آموزش و پرورش استان از طریق شماره تلفن‌های ۳۲۲۲۶۳۱۵ ــ ۳۲۲۳۳۱۳۰ اطلاع دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *