سومین روز نشست مشترک شورای معاونین و مدیران کل استانی با حضور وزیر آموزش‌وپرورش

اخبار

گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و رؤسای حقوقی و رؤسای امور اداری ادارات کل استان‌ها با حضور سیدمحمدبطحایی وزیر آموزش‌وپرورش و حجه الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.

 

بر اساس این گزارش؛ نجفی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش از تعامل خوب دیوان عدالت اداری با آموزش‌وپرورش تجلیل کرد و افزود: وزیر آموزش‌وپرورش همواره بر تلاش برای احقاق حقوق فرهنگیان قبل از مراجعه به دیوان عدالت اداری تأکید دارند.

 

در ابتدایی این جلسه، سید محمد بطحایی ضمن خیرمقدم اظهار کرد: با برگزاری چنین جلساتی و تبیین راهکارها و تشریح قوانین تلاش می کنیم ، بسیاری از مشکلات را قبل از مراجعه به دیوان عدالت اداری، حل‌وفصل شود.

 

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تکرار چنین جلسات مشترکی می‌تواند به سهولت در ختم پرونده‌های حقوقی منجر شود و به کاهش بسیاری از دردها و رنج‌های مستحقین را نیز به دنبال داشته باشد.

 

مدیران کل استانی به تشریح برخی موارد مهم در مدیریت استان های خود پرداختند.  مهمترین بخش های سخنان مدیران کل استانی، در ذیل درج شده است:

 

ردیف های دانشگاه فرهنگیان که باید از طریق کنکور پذیرفته شوند در برخی استان ها به صورت کامل جذب نمی شود.

 

در رشته هایی مانند آموزش ابتدایی سازمان سنجش اجازه دهد که علاقه مندان از همه رشته ها ی تحصیلی از جمله علوم تجربی، ریاضی و انسانی بتوانند این رشته ها را انتخاب کنند.

 

برنامه های ملی و کشوری حتی ۱درصد دانش آموزان آن استان را پوشش نمی دهد اما با همان پولی که برای این برنامه ها هزینه می شود، می توان برای کل دانش آموزان استان برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار کرد.

 

برنامه های ملی کمتر شود و بودجه های آن به استان ها تعلق گیرد.

 

گردهمایی های استانی مدیران و روسای ادارات که توسط معاونت های مختلف برگزار می شود، کاهش یابد و اجازه دهیم تا بودجه ها به جای خرج در همایش ها در استان ها خرج شود.

 

برخورد با مدارس غیر دولتی که دانش آموز مازاد بر مجوز می گیرند و جریمه های آن طوری نیست که آن مدارس متنبه شوند.

 

از پتانسیل بازنشستگان فرهنگی علاقمند به تدریس بتوانیم بیش از ۸ساعت در هفته استفاده کرد.

 

جلسه با دیوان عدالت اداری بسیاری خوب و مناسب بود و چنین جلسات مشابهی با سازمان بازررسی کل کشور  گذاشته شود.

 

طوری نشود که اجرای قوانین جای اهداف و ماموریت های آموزش و پرورش را بگیرد و به عنوان مثال اجبار قوانین و مقرراتی که از طرف دیوان محاسبات، سازمان امور استخدامی، سازمان بازررسی کل کشور و …. مانع از این می شود که ماموریت های ما به خوبی انجام شود و تمام انرژی و برنامه های ما صرف اجرای قوانین می شود.

 

جلسات مشترکی با وزارت کشور و استانداران و شهرداران مراکز استان ها برگزار شود چرا که بسیاری از مشکلات ما در استان ها با همکاری این سازمان ها و استفاده از پتانسیل شوراها قابل حل است.

 

عدم توجه به روابط عمومی ها در شهرستان ها و مناطق باعث شده است تا اقدامات خیلی خوبی که در وزارت آموزش و پرورش می شود این اتفاق ها و زحمت ها به مناطق و شهرهای کوچک خبرهایش نمی رسد و لازم است این بخش تقویت شود.

 

نامه دکتر جهانگیری در مورد املاک مازاد در بافت های فرسوده با توجه به رشد جمعیت در سال های آینده و نیاز ما به مدارس جدید در این بافت ها آموزش و پرورش را از این دستور مستثنی کنند.

 

در بحث بازگشایی مدارس مدیران کل  نیاز به برگزاری جلسات مشترک با دانشگاه فرهنگیان و مدیران نوسازی استان ها داریم.

 

نگاه حراست و ارزیابی عملکرد در دولت دوازدهم نگاه مثبت، همراه و  خوبی بوده است و باعث شده تا تنش ها بسیار کاهش یابد.

 

رسیدگی به اسناد در برخی استان ها به صورت سیستمی انجام می شود و پیشنهاد می شود در کل استان ها این اتفاق بیافتد که سبب سرعت عمل و کاهش نیروی انسانی در این بخش خواهد شد.

 

هزینه وسایل اسقاط شده زودتر از طرف خزانه پرداخت شود تا وسیله جدید خریده و به چرخه کار برگردد.

 

حل اشتغال که توسط برخی مدیران غیر آموزش و پرورشی به مدیران استانی قصد تحمیل دارند سبب کاهش راندمان نیروی انسانی خواهد شد.

 

عدم وجود زیرساخت های لازم برای امکان تحقق برنامه هایی که در برنامه ششم دیده شده است.

 

به هنرستان ها توجه شود و تجهیزات و وسایل مورد نیاز هنرستان ها تهیه گردد.

 

فرحناز مینایی پور مدیرکل امو زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش، با بیان اهمیت آینده پژوهی اظهار داشت: در حوزه مدیریت زنان و  آینده پژوهی ،در دفتر امور زنان پژوهش هایی انجام گرفته است و بر طبق این  پژوهش ها و آمارهای جهانی ، در مناصب مدیریتی، دوازده رییس جمهور، یازده نخست وزیر، بیست وسه  درصد پست های پارلمانی و ۱۸درصد وزاری کابینه ها زنان  هستند.

 

وی افزود: در ایران وزیر زن در کابینه دولت نداریم و این در حالی است که زنان در کنار مردان در مسایل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی به مسئولیت های اجتماعی خود پاسخ داده اند.

 

مینایی پور با اشاره به آمار شش درصدی حضور زنان در پست های مدیریتی گفت: باتوجه به افزایش حضوراجتماعی  زنان و تاکید رییس جمهوری بر حضور زنان در پست های مدیریتی  ضروری است که این آینده پژوهی برای حضور زنان در ایران هم صورت بگیرد و باید به حضور زنان اهمیت داده شود تادر سال های آتی وزیر زن داشته باشیم.

 

در دوره اول ریاست جمهوری دکتر روحانی به دلیل مشکلات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی نظر این بود از زنان در کابینه استفاده نشود و در دولت دوازدهم زنان تنها در پست های معاونت ومشاور رییس جمهوری حضور دارند.

 

مینایی پور اظهار امیدواری کرد: با توجه به افزایش سواد زنان و حضور اجتماعی آنان در کابینه های بعدی حتما از حضور زنان استفاده خواهد شد و در این خصوص می توان وزراتخانه ها را بطوری طبقه بندی کرد که نسبت به حضور زنان در پست های مدیریتی حساس،نسبتا حساس و غیر حساس هستند و وزرات خانه های آموزش و پرورش  و علوم وتحقیقات وفناوری و بهداشت درمان و  پزشکی جز وزراتخانه های حساس به جنسیت هستند.

 

مدیرکل امور زنان و خانواده با ارائه پیشنهاداتی برای افزایش نقش زنان خاطر نشان کرد:طرح پرورش مدیران زن با همکاری مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی در دست اقدام است و دراین طرح هدف توسعه نگرش مدیران آینده، توسعه توانش، ارتقا انگیزش و  توسعه بینش و دانش است.

 

وی ادامه داد:گروه هدف طرح پرورش مدیران آینده، آموزش معاونین مدیرکل ستاد و روسای مناطق آموزش و پرورش است که افزایش مهارت و قابلیت های مدیریتی زنان را در آن اجرا خواهیم کرد و انتظار می رود  مدیران کل استان ها برای تبدیل شدن آموزش و پرورش به الگوی موفق در بین وزارتخانه ها در خصوص انتصاب حداکثری مدیران زن حمایت های لازم را داشته باشند.

 

محمدحسین کفراشی با اشاره به  برگزاری مطلوب امتحانات خردادماه اظهار کرد : امتحانات خردادماه باکمک و تلاش مدیران کل برای اولین بار بصورت  الکترونیکی  انجام گرفت و  با نرم افزاری که باهمکاری مراکز حراست، فناوری اطلاعات و سنجش طراحی شد و فرایند برگزاری امتحانات از حاشیه امنیتی خوبی  برخوردار بود.

 

وی در ادامه افزود: در روش قبلی برگزاری امتحانات، هم با  افشای سوالات روبرو بودیم و همچنین هزینه  بر بود و  روش جدید مشکلات قبلی را حل کرده است.

 

کفراشی گفت: مسئولان برگزاری امتحانات دقت داشته باشند که  دانش آموزان به هیچ عنوان نباید موبایل  سر جلسه امتحان همراه داشته باشند.

 

وی با بیان نکات مهم در خصوص حفاظت از تجهیزات مدارس گفت: در حفاظت ازامکانات ، تجهیزات  و فضاهای آموزشی مدارس  اهتمام بیشتری  شود و  مونیتورینگ مدارس به طور جدی پیگیر شود.

 

کفراشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی را ضروری دانست و گفت: آسیب های اجتماعی در مدارس  وجود دارد که متاسفانه  روز به روز هم بیشتر می شود موثرترین نقش برای تعلیم و  تربیت دانش آموزان برعهده معلم است و  برای کاهش آسیب ها و داشتن دانش آموزان آگاه و وبا مهارت باید درفرایند انتخاب معلم دقت بیشتری  شود.

 

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *