سخنرانی کمرئی،تورانی،باقرزاده، چهاربند و الهیارترکمن در نشست مشترک شورای معاونین و مدیران کل استانی

اخبار

نشست مشترک شورای معاونین و مدیران کل استانی برگزار شد.

علی باقرزاده با اشاره به دستورالعملی که برای حوزه سوادآموزی از طرف وزیر آموزش‌وپرورش به استان‌ها ابلاغ‌شده است، گفت: در سوادآموزی سه فرایند مهم پیگیری می‌شود که شامل ثبت‌نام، آموزش و ارزشیابی پایانی است .

وی افزود: فرایند ثبت‌نام به شکل سیستمی کنترل و نظارت می‌شود.

باقرزاده گفت:  در آموزش می‌توانیم از بخش غیردولتی خرید خدمت کنیم و ارزشیابی پایانی بر عهده ا دارات کل است.

وی ادامه داد: مراکز یادگیری محلی است که مرکز ثقل یادگیری و سوادآموزی است و می‌توان با مراکز غیردولتی برای محل یادگیری قراداد بسته شود.

حیدر تورانی با اشاره به تلاش های علمی که در این سازمان می شود، گفت: از مدارس انتظار می‌رود بسته‌های آموزشی که ارسال می‌شود را با دقت اجرای کامل کنند و نظارت بر آن داشته باشند و به‌جای اینکه به سمت کتاب‌های غیردرسی و مؤسسات بروند، بسته‌های آموزشی سازمان را جایگزین کنند.

وی در مورد چاپ کتاب‌ها برای سال تحصیلی جدید گفت: تمام کتاب‌های درسی در دوره‌های تحصیلی ابتدایی و متوسطه دوره اول و پایه دهم و یازدهم چاپ‌شده است و کتاب‌های درسی پایه دوازدهم تا پایان مردادماه آماده خواهد شد و در مهرماه سال تحصیلی آینده تمام کتب درسی در دسترس دانش آموزان است.

وی تضمین کیفیت را از اهداف سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی دانست و اظهار کرد: نظارت بر اجرای کامل ساعات مصوب درسی بسیار مهم است و هر کتاب درسی باید در همان میزان ساعت مصوب برنامه درسی آموزش داده شود.

اسفندیار چهاربند با اشاره به استقرار پایه دوازدهم در مهرماه سال تحصیلی گفت: دوره‌های آموزشی ویژه دبیران پایه دوازدهم از مردادماه به‌صورت الکترونیکی، قطبی و استانی آغاز می‌شود.

وی در مورد ساماندهی نیروی انسانی افزود: رویکرد برنامه‌ای ساماندهی استان محور است و مدیران کل از تمام ظرفیت‌های استانی استفاده کنند.

چهاربند گفت: با اشاره به برخی دروس که به‌ویژه در مناطق محروم فاقد معلم متخصص هستند گفت: تا سال ۱۴۲۰ تقریباً از یک جمعیت ثابت دانش‌آموزی برخوردار خواهیم بود و این موضوع می‌تواند به ثبات برنامه‌ریزی‌ها کمک کند.

وی تصریح کرد: آنچه ما را نگران کرده است سونامی بازنشستگی است و نه افزایش دانش‌آموز و طی ۷،۸ سال آینده باید طوری تصمیم گرفت که مانند تصمیم‌های دهه ۶۰ و ۷۰ مشکل‌ساز نباشد؛ مشکلاتی که امروز دامن‌گیر آموزش‌وپرورش شده است.

علی الهیار با اشاره به مسائل اقتصادی جامعه و سخنان رییس جمهوری در گردهمایی مدیران اجرایی کشور    اظهار کرد: بیانات رییس جمهور چند محور شفافیت، صرفه‌جویی، تقویت نهادهای نظارتی، تمرکز بر فعالیت‌های اولویت‌دار، اعتماد متقابل و اعتمادسازی عمومی را شامل می‌شود.

الهیار افزود: سامانه حقوق و دستمزد اجرائی شده و در این سامانه اطلاعات حقوق مدیران به‌صورت شفاف در سایت قرارمی گیرد.

وی ادامه داد: برای اجرای بودجه سال ٩٧ابلاغ اعتبار انجام‌شده و احکام در حال صدور است و معوقات سه ماه گذشته هم پرداخت خواهد شد و بااعتبار موجود حقوق تیرماه بر اساس احکام جدید پرداخت خواهد شد.

وی ازجمله فعالیت‌های معاونت توسعه و مدیریت را تشکیل کارگروه ۴استان محروم و افزود: به دنبال  عدالت و کفایت و کارایی هستیم.

الهیار در مورد تخصیص بودجه سال گفت: تخصیص ٩٧در سه ماه اول سال صورت گرفته و خزانه تخصیص نهایی را منوط به پرداخت حقوق با احکام جدید و معوقات کرده است و مابقی منابع بعد از پرداخت حقوق در سایر ردیف‌ها همچون پیش‌دبستانی، خرید خدمات، مدارس از خارج کشور و…پرداخت خواهد شد.

معاون پشتیبانی با اشاره به پاداش پایان خدمت تصریح کرد: با پیگیری‌های وزیر آموزش‌وپرورش و جلسات متعدد مقر رشد تا پایان شهریورماه پاداش بازنشستگان تسویه شود.

وی ادامه داد: شورای توسعه مدیریت راهبری تمامی امور اداری دستگاه‌ها را بر عهده می‌گیرد. این شورا تجمیع تمامی کارگروه‌ها و کمیته‌های موجود را انجام می‌دهد و با ادغام کمیته‌ها روند پیگیری امور بهتر خواهد شد.

الهیار حذف فوق‌العاده سختی کار را بر اساس مصوبه دیوان محاسبات دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به استدلال دیوان محاسبات که مبنای درستی برای فوق‌العاده سختی وجود ندارد این بند در احکام جدید حذف‌شده است.

علیرضا کمرئی  با اشاره به مهمترین محورهای موضوعی حوزه مدیران استانی در تابستان سال جاری  اظهار کرد:  پیش بینی میزخدمت حضوری و الکترونیکی در سطوح مدیریتی مختلف در کشور، بهره گیری از ظرفیت مواد۹۱و ۹۲ قانون مدیریت  خدمات کشوری، دفاع ازمستندات و گزارشات ارائه شده در فرایند ارزیابی عملکرد سال۹۶و پیش بینی برنامه های استانی جهت سال تحصیلی آینده و نیز موضوع تسهیل شرایط ثبت نام دانش آموزان، مواردی است که مدیران کل در تابستان ۹۷باید به آن بپردازند.

کمریی میز خدمت را لازمه تامین بخش مهمی از حقوق شهروندی دانست و گفت : با مکلف شدن دستگاهها به رعایت حقوق شهروندی بویژه در نظام ادرای، ابلاغ شده از سوی سازمان امور اداری واستخدامی کشور وتاکید شده در فرمایشات ودستورات ریاست محترم جمهور، همه دستگاه موظفند پیش بینی لازم را برای تامین حقوق مردم از طرق مختلف بویژه از مسیر میز خدمت به مثابه پنجره ای واحد برای ارائه خدمت، فراهم کنند.

وی افزود: پیش بینی می شود با طراحی و استقرار مطلوب میزخدمت الکترونیکی و میز خدمت حضوری در ادارات، زمینه تامین هفتاد درصد از اهداف حقوق شهروندی فراهم آید .کمرئی ادامه داد: برخی از استان ها در این خصوص آغاز خوبی داشته اند و باید اقدامات خود را تکمیل کنند.

مسئول راهبری حقوق شهروندی در آموزش وپرورش گفت: ارزیابی از میز خدمت استان ها  و حوزه ستادی در دستور کار سازمان امور اداری واستخدامی قرار گرفته و استانها باید اسباب و عوامل آن را فراهم آورند و آمادگی لازم برای ارزیابی را داشته باشند.

کمرئی در ادامه تصریح کرد: این اعتقاد وجود دارد که استقرار میزخدمت در آموزش و پرورش ونیز دستگاهها نمی تواند از مدل واحدی پیروی کند ، و خوشبختانه به دنبال گفتگوهای انجام شده در حوزه های تصمیمم سازی مقرر است برای دستگاهها ی همگن مدلی متناسب از میز خدمت حضوری، طراحی و پیشنهاد شود. اما این به معنای توقف امور نیست و استانها باید خلاقانه به طراحی واجرای روش های ممکن مبادرت کرده باشند.

وی به امکان بهره گیری مدیران از ظرفیت اختیارات مواد ۹۱و ۹۲قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره کرد و گفت: این فرصت توسط وزیر محترم به مدیران کل استانها تفویض شده است و این امکان فراهم آمده تا مدیران بتوانند در زمینه تامین سلامت اداری و مبارزه با ارتشاء و سوءاستفاده ازجایگاه توسط کارمندان،گام بردارند.

مدیر کل ارزیابی عملکرد وزارت اموزش وپرورش گفت:در صورت فراهم شدن موجبات مجازات، ناشی از این تفویض چون تصمیم ماهیت اعمال مجازات را دارد لذا قابلیت توسعه وتعمیم را ندارد و قابل تفویض نیز نمی باشد.

وی از مدیران کل خواست ضمن مطالعه وآگاهی از کیفیت دستورالعمل ابلاعی ماده ۹۱ و۹۲، ابهامات خود را با اداره کل ارزیابی عملکرد در میان بگذارند.

مدیر کل اداره ارزیابی عملکرد  در خصوص ارزیابی عملکرد سال ۹۶ دستگاهها واستانها گفت: اگر ارقام و اعداد نشان دهنده کیفیت انجام امور است و اعداد بالا میزانی بیشتر از تحقق اهداف را نشان می دهد استانها باید هفته آینده ، برای دفاع از عملکرد وزارت اموزش وپرورش آماده باشند و امیدواریم امسال بتوانیم  جهشی قابل ملاحظه در رشد عملکرد وزارت آ.پ را بر اساس اندازه گیری عملکرد توسط سازمان امور اداری واستخدامی شاهد باشیم.

وی در باره سنجش عملکرد سال ۹۷ نیز گفت:بر اساس برنامه ششم مقررشده آموزش و پرورش بر روی سندتحول بنیادین و راهبردهای کلیدی برنامه ریزی مبتنی بر سند متمرکز شود .

کمرئی اظهار کرد پایش عملکرد دستگاه و میزان ابتناء عملکرد بر سند تحول در سال آتی، بر اساس شاخص های ابلاغی، توسط اداره کل ارزیابی عملکرد صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: در همه مدل های ارزیابی عملکرد ،فرایند فعالیت ها، با توالی چند رخداد توام است، ابتدا شاخص ها مبتنی بر سند تحول تدوین می شود، در قدم بعدی فرایند وزن دهی به شاخص ها واهمیت آن معین می شود، در گام سوم با استانداردگذاری وتعیین وضع مطلوب وارد مرحله سنجش و مقایسه صورت می گیرد و در نهایت گام نهایی استخراج وتحلیل نتایج انجام می شود. همه این فرایندها برای ارزیابی و ارزشیابی عملکرد سال ۹۷ بکار گرفته خواهد شد.

وی  در بخش دیگری از سخنانش به تشریح مهمترین بخش از فرایندثبت نام دانش اموزان اشاره کرد و‌گفت: از تحلیلی که  از آسیب های سه سال ثبت نام انجام گرفته است ، ملاحظه می شود در شش محور در فرایند ثبت نام موضوعات مالی عامل تنش بوده است که مهمترین آن اخذ سهم است.

کمرئی گفت: باتوجه به شرایط اقتصادی  جامعه و آسیب شناسی انجام شده باید دریافت وجه در هنگام ثبت نام ممنوع شود تا از فراهم شدن زمینه تخلف و کاهش اعتماد به آموزش و پرورش ، نارصایتی مردم،آسیب دیدن پایگاه اجتماعی معلمان و آسیب دیدن روانی رابطه خانه ومدرسه جلوگیری شود و به این ترتیب مشارکت در مسیر صحیح خود پیش برود واز تنزل دادن مفهوم مشارکت تا سطح مشارکت مادی پرهیز شود.

وی در ادامه به کیفیت محدویت های موجود در فرایند ثبت نام سال ۹۷ اشاره کرد و گفت : این محدویت ها مشابه سال گذشته است اما دستورالعملی جدید با تغییراتی موثر در کیفیت نظارت و رویکردی جدید درحوزه برخورد بانقص کنندگان مقررات در آینده ای نزدیک ابلاع خواهد شد.

کمرئی ادامه داد: سامانه حساب یکپارچه مدارس نشان می دهد در بخش مهمی از مدارس بودجه و منابع به قدر کفایت برای شروع سال تحصیلی وجود دارد .لذا باید بعد از فصل ثبت نام و در ضمن سال تحصیلی با گفتگو، واقناع خانواده ها مشارکت  مالی انها را طلب کنیم وخوشبختانه آگاهی و و ادراک بالای خانواده ها تا کنون مدیران نظام آموزشی  و مدارس را در بهره مندی از منابع لازم برای اداره کیفی مدارس، تنها نگذاشته است. از این جهت امیدواریم امسال نیز کمترین تنش و پایین ترین سطح تخلف و کم ترین حد نقص مقررات ، از طرف مدیران مدارس را شاهد باشیم.

کمرئی در خاتمه اعتماد مردم به نظام آموزشی را بزرگترین سرمایه دستگاه تعلیم وتربیت و با ارزش ترین منبع مشارکت همه جانبه خانواده ها دانست و گفت: هوشمندی معلمان و مدیران برای افزودن به این سرمایه اجتماعی مهمترین عامل تقویت پایگاه اجتماعی و افزایش قدر و منزلت فرهنگیان است و نباید بگذاریم عملکرد معدودی از مدیران مدارس در فصل ثبت نام -که به قصد ارائه خدمات بیشتر به خود دانش آموزان صورت می گیرد- آسیبی به این رابطه وارد سازد.

 

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *