سخنرانی زینی وند، مهرزاد حمیدی،مجید قدمی،علیرضا کاظمی و نوید ادهم در نشست مشترک شورای معاونین و مدیران کل استانی

اخبار

نشست مشترک شورای معاونین و مدیران کل استانی  برگزار شد.

مهدی نوید ادهم با اشاره به فاصله کم بین امتحانات نهایی و کنکور سراسری گفت: تلاش می‌کنیم تا با انجام تدابیری، فشار و استرس کمتری به دانش آموزان وارد شود.

وی با اشاره به اجرایی شدن سند تحول در وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: سند تحول بیش‌ازپیش در دستور کار وزارتخانه قرار دارد و ۴ لایه مدیریتی پیگیر زیر نظام‌های سند تحول است و تمام فعالیت‌های معاونت‌ها در حوزه سند دائماً رسد می‌شود و با یک فهم مشترک و یک معماری درست سند در حال اجرایی شدن است.

نوید ادهم ادامه داد: سه مدل؛ از بالا به پائین، از پائین به بالا و مدل تلفیقی برای اجرای سند تحول پیشنهادشده بود که مدل تلفیقی برای اجرای سند انتخاب شد.

دبیر کل شورای عالی آمورش و پرورش تصریح کرد: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت گرفته مهر ۹۷ را با اجرای مشهود سند تحول در مدارس آغاز کنیم و توازن بین هویت‌های قومی محلی ایرانی و اسلامی را از مهمترین وظایف کمیته احراز سند تحول د انست.

علیرضا کاظمی با اشاره به شعار سال اظهار کرد: باهدف تحقق شعار سال منشور حمایت از کالای ایرانی با مساعدت معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی تدوین و آماده ابلاغ به استان‌ها است.

کاظمی افزود: کاهش اردوهای ملی و خارج از استان در دستور کار قرار دارد و افزایش ضریب امنیت اردوها مهم‌ترین برنامه وزارتخانه است

وی تصریح کرد: با تصویب نظام جامع هدایت تحصیلی این فرآیند در مسیر اصلی خود قرار می‌گیردو از آماده‌سازی نرم‌افزار انتخاب رشته برای استفاده دانش آموزان کنکوری خبر داد.

مجید قدمی با اشاره به نوع پوشش تحصیلی دانش‌آموزان در این سازمان گفت: در سازمان مدارس استثنائی هفت گروه دانش‌آموزی پوشش داده می‌شود که برخی در مدارس عادی تحصیل می‌کنند و  دانش آموزان نابینا و دارای مشکل جسمی حرکتی به سمت مدارس عادی با حضور معلمان رابط هدایت می شوند.

وی در مورد آمارهای سال تحصیلی آینده گفت: سال تحصیلی آینده حدود ٧۵ هزار دانش‌آموز با نیاز ویژه در ١۵۶٩ مدرسه داریم و بر اساس برنامه آموزش تلفیقی دانش آموزان با مشکلات ویژه یادگیری به دلیل عدم توانایى در برخی از سازه‌های یادگیری در مدارس عادی آموزش خواهند دید که برای معلمان رابط علاوه بر کارگاه‌های تخصصی، محتوا تولیدشده که در اختیار آنان قرارخواهدگرفت.

قدمی افزود: طرح سنجش سلامت ٩٩درصد مناطق کشور را پوشش می‌دهد و در مناطق صعب‌العبور این طرح را نتوانستیم اجرا کنیم و در مناطق عشایری طرح سنجش رایگان انجام می‌گیرد و لازمه‌ ثبت‌نام دانش آموزان در مدرسه طرح سنجش است و بدون انجام فرایند سنجش، ثبت‌نام تکمیل نمی‌شود و کارنامه‌ای در طول سال برای دانش‌آموز صادر نمی‌شود.

قدمی با اشاره ‌به حذف آزمون‌های ورودی مدارس خاص گفت: این حذف باعث شده تا درخواست برای جهش تحصیلی زیاد شود که والدین باید در مهلت تعیین‌شده در سامانه ثبت‌نام کنند و همچنین در آمار سال گذشته ٩۵٩١متقاضی جهش تحصیلی داشتیم که تنها ۴٨٢۴ نفر مجوز جهش تحصیلی دریافت کردند.

مهرزاد حمیدی با اشاره به آمار سلامتی کشور اظهار کرد: ۱۱٫۱درصد مردان و ۱۱٫۹ درصد زنان  فشارخون بالا دارند و بیشتر از ۱۹٫۳درصد مردان و ٢۶درصد زنان از کلسترول بالا رنج می‌برند و چاقی، دیابت و…ازجمله مسائلی هستند که در بحث سلامتی نسل موردتوجه قرارگرفته‌اند و نیاز به برنامه‌ریزی  دارند و از طرفی سواد حرکتی نسل در حال کاهش است و اگر این کاهش ادامه پیدا کند دانش آموزان انس به حرکت را از دست می‌دهند و در تربیت نسلی با شاخص‌های سالم حرکتی دچار چالش می‌شویم و اگر سواد حرکتی شکل نگیرید، فرد نمی‌تواند اوقات فراغتش را برنامه‌ریزی کند و آسیب می‌بیند و برای اینکه آموزشی مطلوب داشته باشیم به استفاده از برنامه‌های ورزشی و بازی در مدارس نیاز داریم.

وی به طرح مشترک این معاونت با معاونت دبستان اشاره کرد و افزود: طرحی در مدارس ابتدایی در نظر گرفته‌شده است که هدف آن توسعه فرهنگ ورزش و نشاط و سلامتی در بین اقشار جامعه، توسعه و گسترش تربیت‌بدنی در بین دانش آموزان و افزایش نشاط و تحرک و سلامتی آموزگاران است و جهت اجرای کیفی برنامه‌های تربیت‌بدنی دوره ابتدایی با اولویت مدارس دخترانه دوره آموزشی برای توانمندسازی آموزگاران برگزار خواهد شد.

وی پیش‌نیاز قهرمان‌پروری را توجه به مدارس دانست و گفت: اگر تصمیم داریم قهرمان‌پروری کنیم و ورزشکار با استاندارهای قهرمانی داشته باشیم باید سواد حرکتی در مدارس را پیگیری کنیم و سواد حرکتی با تکرار و تداوم انجام بگیرد و در این راستا باید زمینه‌ای ایجاد کنیم که آموزش تلفیقی  دروس با بازی‌های  شاد و مفرح  صورت بگیرد و اگر مهارت‌های بنیادی و مهارت‌های ورزشی شکل بگیرد، سواد حرکتی هم اتفاق می‌افتد و آن زمان است که می‌توانیم در جامعه سلامتی و قهرمان ورزشی داشته باشیم.

مجتبی زینی وند با اشاره به سامانه‌های تأسیس‌شده در این سازمان گفت: سامانه ثبت شکایات ویژه مدارس غیر دولتی  به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و با راه‌اندازی این سامانه  اولیا می‌توانند شکایات خود را از این طریق طرح و پیگیری کنند.

وی در مورد شهریه‌هایی که از اولیا اخذ می‌شود، اظهار کرد: اولیا هنگام ثبت تنها ملزم به پرداخت شهریه مصوب در دستورالعمل هستند و  در صورتی مدارس مجاز به دریافت شهریه فعالیت‌های تابستانی هستند که برنامه تابستانی در برنامه‌های اصلی مدرسه وجود داشته باشد و مؤسسین مدارس و مراکز غیردولتی می‌توانند فعالیت‌های خود را از اواخر تیرماه تا پایان مردادماه در سامانه فعال‌شده، ثبت کنند.

زینی وند  با اشاره به فعالیت‌هایی که در شوراهای آموزش‌وپرورش شده است، گفت: شوراهای آموزش‌وپرورش فرصتی است که می‌توانند از مشارکت‌های مردمی به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی در کنار آموزش‌وپرورش صیانت کنند و شوراهای آموزش‌وپرورش  ظرفیت ارزشمندی است که می‌تواند در موضوعات مختلفی گره‌گشا و راه گشا باشد و  بر اساس دستور وزیر آموزش‌وپرورش کارگروه تخصصی شوراها فعال‌تر می‌شوند.

 

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *