دبیر شورای عالی آموزش‌وپرورش؛ انسجام فرهنگی ایرانیان به دلیل پایداری خانواده‌ها در ایران است

اخبار

چهارمین نشست علمی و تخصصی با عنوان «نقش خانواده در تحکیم انسجام ملی» با همکاری و مشارکت دبیرخانه شورای عالی آموزش‌وپرورش و دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

 

در این نشست مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به دلایل انسجام و پیوستگی ایرانیان اظهار داشت: به اعتقاد صاحب‌نظران و پژوهشگران، انسجام فرهنگی ایرانیان نشات گرفته از انسجام و پایداری خانواده در ایران است که باعث تداوم و استمرار فرهنگ در طول تاریخ شده است.

 

نوید ادهم افزود: امروز هرچند خانواده‌ها به دلیل شدت حمله‌هایی که به آن شده آسیب‌دیده اما هنوز منقطع نشده است و به پویایی خود ادامه می‌دهد. گاهی گفته می‌شود در غرب خانواده نیست و بنیان خانواده متلاشی‌شده که این نگاه اغراق‌آمیز است. در خیلی از جوامع خانواده جایگاه رفیعی دارد که در کشور ما همین نگاه است.

 

دبیر شورای عالی بابیان اینکه خانواده حلقه و سلول اصلی جامعه است خاطرنشان کرد: صیانت و حفاظت از خانواده رسالت فردی و اجتماعی است و این نگاه به‌کل جامعه انسجام می‌بخشد و خانواده خرده نظامی است که بار انسجام فرهنگی را به دوش می‌کشد.

 

وی کارکردهای خانواده را در دو محور دانست و گفت: هویت بخشی به اعضای خانواده اصلی‌ترین کارکرد خانواده است و افراد هویت خود را در گام اول از خانواده می‌گیرند و هویت جمعی باعث انسجام شده و منشأ این پایداری نهاد خانواده است. دومین کارکرد تقویت جامعه‌پذیری فرزندان است که در محیط خانواده این کارکرد شکل می‌گیرد.

 

نوید ادهم بابیان تعاریفی از هویت تصریح کرد: هویت در سند تحول بنیادین برآیند مجموعه‌ای از بینش‌ها، باورها، گرایش‌ها، اعمال و صفات آدمی است. ازاین‌رو نه‌تنها امری ثابت و از پیش تعیین‌شده نیست بلکه حاصل تلاش شخصی و تا حدودی متأثر از شرایط اجتماعی است.

 

شایان‌ذکر است، این نشست با حضور معاونان و مشاوران وزیر، مدیران کل، معاونان و کارشناسان دفاتر حوزه ستادی، فرهنگیان، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان برگزار شد.

 

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *