در گفت‌وگو با رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور مطرح شد:چرا ساخت مدارس گران شده است

اخبار

مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در پاسخ به این پرسش که وظیفه شما در این سازمان بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست و چقدر توانسته‌اید موفق شوید، اظهار کرد:  در سند تحول، زیرنظام‌های مختلفی تعریف شده است که یکی از زیرنظام‌ها، «فضا و تجهیزات» است که جزو اولین زیرنظام‌هایی بود که تدوین شد و به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: تصویب این زیرنظام یکی از کارهای بسیار ارزشمندی بود که قبلاً انجام شد و اکنون واقعاً نقشه راه سازمان نوسازی مدارس بر اساس سند زیر نظام مشخص است.

رخشانی مهر به نشریه شماره ۶۹۷ تحت عنوان ضوابط طراحی ساختمان‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: مدارس بر اساس ضوابط این نشریه ساخته می‌شوند که این نشریه مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور قرار گرفته است.

وی ادامه ‌داد: در واقع این نشریه بر اساس سند زیر نظام تدوین شده است که اتفاقاً در بخش‌های زیربنایی یعنی تعداد و متراژ کلاس‌ها در حد استانداردهای بین‌‌المللی دیده شده است و به همین دلیل است که اجرا و تأمین منابع مالی بر اساس این نشریه یک مقدار سخت شده است.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش افزود: در گذشته یک مدرسه سه کلاسه با یک رقم مناسبی ساخته می‌شد اما اکنون بر اساس سند زیرنظام و نشریه یعنی استانداردهای روز دنیا، مدارس ساخته می‌شود و بر این اساس، قیمت‌ها را هم یک مقداری بالا برده است که البته یک مقدار گاها  گلایه‌مندی خیرین مدرسه‌ساز را به همراه دارد که سازمان نوسازی مدارس، ساخت مدارس را گران در می‌آورد.

وی با تأکید بر اینکه زیرنظام، یک نقشه راه است، گفت: در زیرنظام بر مکان‌یابی تأکید شده است؛ مثلاً در مکان‌یابی عنوان می‌شود که تا ۵۰ سال آینده کجا و چه نوع مدارسی را می‌خواهیم.

رخشانی‌مهر ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از مدارس خوب در روستاها حتی حاشیه شهرها خالی است به عنوان مثال مدرسه‌ای است که به عنوان انبار علوفه استفاده می شود.

وی توضیح داد: این مدارس در یک مقطعی ساخته شده است و در دوره ۵ ساله و ۱۰ سال از آن استفاده شده است ولی به دلیل جابجا شدن جمعیت، خالی مانده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با طرح این پرسش که «آیا کشور ظرفیت سعی و خطا را دارد»، افزود: آیا باید مدرسه را بسازیم که بعد از ۱۰ سال خالی شود؟ نه چنین نیست؛ بنابراین مسئله مکان‌یابی، وضعیت مکانی مدارس موجود و شناسایی آنها و اینکه چه نوع مدرسه بسازیم، بسیار مهم است که بر این اساس، اقدام می‌کنیم.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *