لطفا این همه به شعور معلمان توهین نکنید (نویسنده: جمشید امیدی ،دبیر فرهنگی تبریز)

سرویس یادداشت

در مورد کسر مبلغ ۹ هزار تومان طی ماههای فروردین، اردیبهشت و خرداد جمعا به مبلع ۲۷ هزار تومان از هر معلم شاعل و بازنشته، توسط ادارات آموزش و پرورش نکاتی را خدمت معلمان، مسئولان و نهادهای نظارتی عرض می نمایم.

۱- لطفا اینقدر به شعور معلمان توهین نکنید و برای زندگی خصوصی معلمان، که خودشان وظیفه رهبری و هدایت جامعه را بر عهده دارند، تصمیم نگیرید.

۲- با پولهائی که از اوایل دهه هفتاد برای صندوق ذخیره فرهنگیان به صورت ماهانه کسر گردید، جز بی اعتمادی و بدنامی، چه ذخیره مادی یا معنوی برای معلمان اندوختید که حالا با نام بیمه آتش سوزی منزل، به حساب شخصی آنان دستبرد میزنید.

۳- مگر نمیدانید که هیچ مقامی بدون رضایت صاحب حساب و بدون حکم قضائی، حق ندارد از حساب کسی مبلغی را برداشت نماید؟

۴- شرکتهای بیمه ای با وجود قرداد رسمی بین طرفین، با هر بهانه ای از پرداخت خسارت وارده به بیمه گزار، طفره می روند؛ حال ادارات آ.پ با چه تضمینی بدون اینکه قراردادی به بیمه گزاران تحویل داده شود، صرفا با قناعت به یک بخشنامه یک طرفه، پول معلمان را خودسرانه، کسر و به شرکت بیمه واریز میکنند؟ که البته معلوم نیست واریز میشود یا نه؟

۵- در صورتیکه در هر کوچه و پس کوچه ده ها نمایندگی بیمه وجود دارد که با انواع تخفیف و اقساط دل بخواه بیمه گزاران، ارائه خدمات می نمایند، چه ضرورتی هست که آ.پ قیم مابانه برای زندگی خصوصی معلمان تصمیم بگیرد؟ مگر معلمان صغیرالسن هستند که کسی قیومیت آنان را عهده دار میشود؟!!

۶- پورسانت شرکتهای بیمه ای برای نمایندگیهای خود برای قراردادهای انفردای، بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است حالا حساب کنید حدود یک میلیون و دویست هزار نفر معلم یکجا و نقدا بیمه میشود و این امر در حالی صورت میگیرد که شرکت بیمه مربوطه، عملا هیچ تعهدی را تضمین نمیکند چرا که با بیمه گزاری طرف حساب نیست. فقط با یک توافقنامه ای بدون پشتوانه حقوقی، مبلغ کلانی را یکجا توسط واسطه، تصاحب کرده بدون هیچ هزینه ای. آیا این شائبه ایجاد نمیشود که این پورسانت بعلاوه هزینه های جانبی از جمله هزینه های سنگین تبلیغاتی از راههای غیر قانونی به جیب واسطه های این امر واریز میشود؟

۷- زوجین فرهنگی بر فرض اینکه خانه دار باشند هر دو در یک خانه زندگی میکنند این مسئولین دلسوز آ.پ که اینقدر به فکر معلمان هستند،!!! با کدام اطلاعات که هر دوی این زوجین صاحب خانه هستند و جداگانه زندگی میکنند، از حقوق هر دو، حق بیمه کسر نموده است. آیا شائبه به جیب شخصی رفتن این مبالغ قوت نمی گیرد؟

۸- در استان محل خدمت نگارنده(آذربایجان شرقی) ۸۵ هزار معلم شاغل و بازنشسته حقوق میگیرند اگر از هرکدام ۲۷ هزار تومان کسر شود

۸۵۰۰۰ ×۲۷۰۰۰= ۲،۲۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان میشود. اگر شرکت بیمه گر فقط ۱۰ درصد به واسطه این امر پورسانت پرداخت نماید میشود ۲۲۹ میلیون و پانصد هزار تومان. در صورتیکه پورسانت شرکتها تا ۲۵ درصد قابل افزایش هست.

حالا شما حساب کنید در کل کشور افزون بر یک میلیون و دویست هزار نفر از آموزش و پرورش حقوق میگیرند حق بیمه و پورسانت کل مبلغ برای ما معلمان قابل تصور نیست.

۹- شرکتهای بیمه با هر بهانه ای جزئی سعی میکنند از پرداخت خسارت به بیمه گزاران امتناع نمایند. حال در این بیمه که اصلا بیمه نامه ای صادر نمی شود آدرس ملک بیمه گزار وجود ندارد، متراژ و قیمت ملک مشخص نیست، وسایل و اثاث داخل خانه توسط کارشناسان بیمه قیمت گذاری نشده است و چندین سوال و نقص دیگر، بر فرض اتفاق آتش سوزی آیا شرکت بیمه به بیمه گزاران خسارت پرداخت خواهد کرد؟

خلاصه کلام اینکه مسئولین آموزش و پرورش لطف کنند به وظیفه ذاتی و قانونی خویش بپردازند که هزاران نقص و ایراد هست. هم اکنون که سه ماه از سال سپری شده آقایون نتوانسته اند افزایش حقوق سنواتی را اعمال کنند، چطور شده که در خلق چالش برای معلمان اینقدر عجله دارند. آیا بوی کباب به مشام عزیزان رسیده؟

از این بزرگواران خواهش میکنیم قبول کنند که معلمان قیم و وصی و وکیل نمی خواهند و اگر ما احساس کنیم که نیاز است منزل خود را بیمه کنیم این کار را از نمایندگی های بیمه سرکوچه خودمان انجام میدهیم و بیمه نامه خود را با آگاهی و اطلاع از تعهدات بیمه گر، تحویل میگیرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *