ارتقای مهارت اجتماعی و اخلاقی دانش آموزان از مهرماه اجرا می‌شود

اخبار

علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در تشریح برنامه‌های اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان اظهار کرد: این برنامه‌ها در ۵ محور ارتباطی و بصیرتی، فرهنگی و هنری و فعالیت‌های اردویی و نشاط‌آور، مهارت‌های حرف‌های و توجه به اشتغال، اقتصادی و کارآفرینی و مهارت‌های ورزشی طراحی شده است.

 

وی افزود: در سال ۹۶ حدود ۳۱ هزار و ۳۹ پایگاه تابستانی داشتیم که ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در آنها حضور یافتند. پیش‌بینی ما این است که شمار پایگاه‌های اوقات فراغت در سال جاری به ۳۳هزار مورد برسید و بتوانیم پنج میلیون دانش‌آموز را جذب کنیم.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش با محدودیت امکانات و اعتبارات مواجه است اما دستگاه‌های مختلفی در کشور فعال هستند که می‌توانند به این وزارتخانه برای پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان کمک کنند.

 

کاظمی ادامه داد: معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ۳۷ برنامه برای اوقات فراغت دانش آموزان تدوین کرده و در حوزه پرورشی نیز ۱۷ برنامه ملی داریم از جمله اردوی زیارت اولی‌ها برای دانش آموزانی که تاکنون به زیارت امام رضا(ع) نرفته‌اند و در این طرح با همراهی آستان قدس رضوی هر سال ۱۰ تا ۱۵ هزار دانش آموز به مشهد اعزام می‌شوند.

 

وی با اشاره به افتتاح اردوی راهیان نور غرب و شمال غرب کشور از ۱۰ تیرماه با حضور ۱۰ هزار دانش آموز عنوان کرد: سال گذشته ۱۳ هزار و۵۰۰ اردوی دانش‌آموزی برگزار شد و یک هزار و ۵۴۴ قطار، ۱۶۹ هواپیما و ۲۲ هزار و ۷۰۱ اتوبوس در این طرح فعال شدند. همچنین ۱۹ هزار و ۹۰۹ اردوی دانش آموزی برون استانی با تحت پوشش بردن یک میلیون دانش آموز داشتیم.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش درباره افزایش امنیت اردوهای دانش آموزی بیان کرد: مرکز کنترل اردویی برای افزایش امنیت اردوها و کاهش حوادث ایجاد شد که با افتتاح این مرکز حوادث اردویی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشت و سه حادثه در کل کشور داشتیم. همچنین بازنگری در شیوه اردوهای دانش‌آموزی مدنظر است و دستورالعمل اردوها در حال اصلاح و بازنگری است تا امنیت آن به صورت کامل تأمین شود.

 

کاظمی با اشاره به برگزاری اردوهای یک روزه منطقه‌ای با هدف هویت بخشی، مهارت آموزی و حمایت از کالای ایرانی تأکید کرد: در قالب این اردوها به عنوان مثال دانش‌آموزان از اماکن صنعتی موجود در شهرستان‌های خود برای روند آشنایی با تولیدات ایرانی بازدید خواهند کرد.

 

وی با اشاره به برنامه‌های آموزش و پرورش در بحث مهارت‌های اجتماعی و اخلاقی گفت: آموزش مهارتهای اجتماعی به دانش آموزان جزو برنامه‌های وزیر آموزش و پرورش است که در حال طراحی آن هستیم و این برنامه‌ها در دو بخش برنامه درس رسمی و فعالیت‌هیا فوق برنامه اجرا خواهد شد که در برنامه درس رسمی کتاب تفکر و سبک زندگی را داریم و مدرسان آن مربیان پرورشی هستند که ۱۰ مهارت را با عنوان آداب و مهارت‌های زندگی در حوزه هایی همچون دوست یابی، نه گفتن، کنترل خشم، استرس و اضطراب تدریس می‌کنیم.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: ۱۲ سرفصل دیگر در کنار درس تفکر و سبک زندگی برای توانمندی معلمان داریم که شامل مدیریت استرس، تصمیم گیری، تفکر خلاق و نقادانه، خودآگاهی و خودشناسی است.

 

کاظمی با اشاره به فوق برنامه‌های درنظر گرفته شده برای آموزش مهارت‌های اجتماعی و اخلاقی به دانش آموزان تأکید کرد: در فوق برنامه ها در دو حوزه توانمندی اجتماعی و روانی دانش آموزان تلاش می‌کنیم، همچنین طرح مدرسه دوست دار زندگی که شش فضیلت مهم اخلاقی رامدنظر دارد با همراهی سازمان بهزیستی اجرا خواهد شد.

 

وی درباره این فضیلت های اخلاقی گفت: فضیلت عدالت با موضوعات انصاف، رهبری و کار گروهی، فضیلت شجاعت با موضوعات شهامت، صداقت و پشتکار، فضیلت خرد با موضوعات خلاقیت، روشنفکری، ژرف اندیشی و کنجکاوی، فضیلت یادگیری با موضوعات امید، تحصیل و زیبایی و فضیلت اعتدال با موضوعات فروتنی و بخشش مدنظر است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: مهارت‌های اجتماعی و اخلاقی برای دانش آموزان پایه نهم متوسط اول و پایه دهم متوسط دوم اجرایی خواهد شد. از سوی دیگر مهمترین برنامه‌ها در حوزه مهارت ارتباطی و اجتماعی تقویت هسته های مشاوره، تشکیل شبکه همیار مشاور برای استفاده از ظرفیت و توانمندی دانش آموزان است.

 

کاظمی درباره حادثه مدرسه معین عنوان کرد: بسیاری از مطالبی که در فضای مجازی منعکس شد واقعیت نداشت. در این مدرسه ناظمی مرتکب تخلف شد که وزارت آموزش و پرورش به صورت ویژه به آن رسیدگی می کند و بهتر است که بنده به آن ورود نکنم. البته با حوزه معاونت تربیت بدنی تیم مشترکی تشکیل دادیم که اگر مسئله خاصی ایجاد شد و ضرورت مداخله فوری باشد فوریت های اجتماعی مدارس در مدرسه حضور میدانی داشته باشد.

 

وی در خصوص اجرای سند ۲۰۳۰ در مدارس بیان کرد: ۲۰۳۰ در فضای آموزش و پرورش موجودیت ندارد البته ممکن است اتفاقاتی درمدارس رخ بدهد که آن را به ۲۰۳۰ مرتبط کنند درحالی که هیچ ارتباطی به هم ندارند و این وزارتخانه در حوزه سند تحول بنیادین درحال برنامه ریزی است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در ادامه در خصوص هدایت تحصیلی دانش آموزان بیان کرد: هدایت تحصیلی همانند سال گذشته انجام می‌شود و دو گزینه برای دانش آموزان وجود دارد رغبت و توانمندی براساس فرم شماره ۶ و سوابق تحصیلی براساس فرم شماره ۷ که ملاک اصلی انتخاب رشته، سوابق تحصیلی است.

 

تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *