رخشان بنی اعتماد کارگردان معروف سینما در استودیو الفبا؛ غول کنکور زندگی کودکان و نوجوانان را مختل کرده است

اخبار

رخشان بنی اعتماد در ادامه سلسله برنامه های مهمان آشنا با حضور در استودیو الفبا به گفتگو در خصوص مسائل تعلیم وتربیت وهمچنین مستند توران خانم از آثار سینمایی خود پرداخت.

 

وی با اشاره به آغازساخت مجموعه کارستان از سال ۱۳۹۱ اظهار کرد: کارستان تجربه ای است که چگونه دنبال شدن هدف را نشان می دهد و اینکه برای شروع هر کاری نباید منتظر شد تا ابتدا همه امکانات فراهم شود تا بتوانیم به اهداف نزدیک شویم، معمولا اهداف بزرگ کمبودها و کاستی های زیادی در مسیر تحقق خود دارند و این موضوع بخشی از کار است.

 

جامعه نیاز مند الگوی های واقعی و قابل لمس است.

 

کارگردان مستند جدید توران خانم از آماده شدن ۷ مستند از زندگی افراد فرهیخته خبر داد و تصریح کرد: ایده اصلی تهیه و ساخت مجموعه کارستان این بود که تعدادی فیلم از افرادی تهیه شود که دارای شاخص های لازم برای الگو شدن هستند زیرا جامعه نیاز مند الگوی های واقعی و قابل لمسی است تا جوانان بتوانند از آن ها الگو برداری کنند.

 

وی با اشاره به اولین اکران مستند توران خانم در آبان ماه ۹۶ همزمان با اولین سالگرد درگذشت توران میرهادی، خاطرنشان کرد: مستند توران خانم کار مشترک من و مجتبی میرطهماسب است که ضمن پرداختن به چهار سال پایانی عمر گرانقدر توران میرهادی، به ثبت ویژگی های شخصیتی ایشان به عنوان یک معلم نهادگذار و خالق نگرش های در تعلیم و تربیت کودکان و مراحل تکمیل فرهنگنامه کودکان و نوجوان می پردازد.

 

بنی اعتماد افزود: اولین باری است که یک مستند ایرانی اکران اینترنتی در سطح دنیا دارد و خوشبختانه این امر با همکاری سایت هاشور امکان پذیر شده و این فیلم در جمع های خانوادگی، مدارس و اجتماعات کوچک و بزرگ به نمایش در آمده است.

 

وی با اشاره به تکمیل ۱۷ جلد از فرهنگ نامه کودکان و نوجوانان اظهارکرد.۱۶ جلد از فرهنگنامه در زمان زندگی توران میرهادی تدوین شده است وامید است اکران اینترنتی این مستند به ادامه تدوین جلدهای فرهنگ نامه کمک کند.

 

توران میرهادی بسیار به انتقال تجربه اهمیت می داد و در همه امور مشورت می کرد.

 

کارگردان مستند توران خانم در ادامه افزود: توران میرهادی بسیار به انتقال تجربه اهمیت می داد و در همه امور مشورت می کردکه این ویژگی شخصیتی او برای من بسیار آموزنده بود و همین نگاه وی باعث شده بود که ۷۰۰ نفر داوطلبانه در تدوین فرهنگ نامه ها فعالیت کنند.

 

آسیب  های اجتماعی زمانی اتفاق می افتد که نیاز طبیعی از شکل عمومی به خفا برده می شود.

 

وی نشاط و شادی را برای جامعه در هر سه بخش خانواده ، دانش آموز و جامعه برای انتقال مفاهیم فرهنگی ضروری دانست و عنوان کرد: در دهه های اخیرضربه های جبران ناپذیری ناشی از خلاء شادی و نشاط و عدم درنظرگرفتن واقعیت ها و نیازها، بر جامعه وارد شد، زیرا وقتی نیاز طبیعی مورد انکار قرار گیرد رفع نیازها به خفا می رود، وآسیب  های اجتماعی زمانی اتفاق می افتد که نیاز طبیعی از شکل عمومی به خفا برده می شود و با خودش معنای دیگری می آورد.

 

رخشان بنی اعتماد گفت: تعریف شادی و آرامش خیلی بیشتر از آن چیزی است که الان به آن قانع هستیم زیرا شادی به معنی ایجاد یک لحظه خوشی نیست، بلکه شادی رضایت و یک امر عمیق است، بنابراین پدری که زیر فشار اقتصادی دوام نمی آورد و شرمنده خانواده می شود نمی تواند با خودش بار شادی را به منزل آورد.

 

وی ادامه داد: بچه های کوچک نیاز به رقصیدن دارند، کودک اگر دردوران بچگی نرقصد ممکن است در دوران نوجوانی یک جور دیگری این عمل را انجام دهدکه خوشایند نباشد.

 

در تعلیم و تربیت روش های مشارکتی و گروهی باید به کارگیری شود

 

کارگردان معروف سینما اظهار کرد: یک نگاه فرمان برداری بر همه وجوه جامعه حاکم است بنابراین وقتی به دانشگاه می رویم فضای موجود غیرشاد دانشگاه  بسیار دلگیر است، فضای مدرسه نیز نباید کسل کننده باشد، در تعلیم و تربیت روش های مشارکتی و گروهی باید به کارگیری شود ودانش آموزان مهارت زندگی کردن را در مدرسه بیاموزند، زیرا زندگی فقط درس و سواد نیست، بلکه شکل گیری شخصیت افراد نیز در مدرسه صورت می گیرد.

 

هنر به عنوان یک ابزارمهم انسان سازی است.

 

وی ادامه داد: هنر به عنوان یک ابزارمهم انسان سازی است و یکی از بهترین ، مؤثرترین  وتأثیرگذارترین روش های غیرمستقیم در فرآیند تعلیم وتربیت است البته به همان اندازه تاثیر گذاری هنر، روش موعظه گری مستقیم، مخرب است و توسط بچه ها پس زده می شود وپذیرفته نمی شود،لذا،اینکه تئاتر و سینما می تواند به عنوان یک ابزار بسیار مهم در خدمت بالابردن سطح نگاه بچه ها به جهان وهمچنین انسانیت آن ها اثرگذار باشد هیچ شکی نیست.

 

بنی اعتماد گفت: سینما یک ابزار مهم است شما تمام مفاهیمی که می خواهید راجع به یک موضوع در قالب کتاب و مقالات وتابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر ارائه کنید می شودهمه آن را درقالب یک فیلم کوتاه به مخاطب القا کرد، پس سینما ابزاری است که به بچه ها می گوید چگونه افکار و ایده های خود را ارائه کنند؛ بنابراین سینما و دیجیتال به عنوان یک امکان و ابزار مهم در راه تحقق دموکراسی است و استفاده درست بچه ها از آن می تواند بسیار مؤثر باشد.

 

وی ادامه داد: وقتی راجع به مسائلی مانند اقتصاد مقاومتی ، خودکفایی و مسائل اجتماعی و… حرف می زنیم نمایش یک فیلم در این زمینه می تواند جایگزین همه تبلیغات صورت گرفته شود، و این ارزشمند است اما برخی اهمیت این موضوع را متوجه نیستند و شناخت آنها از این ابزار مهم کافی نیست. البته درجهان نیز چنین است ، زیرا جا انداختن جایگاه چنین ابزاری سخت است.

 

کنکور غول بزرگ نابودکننده جوانان مملکت است.

 

کارگردان معروف سینما افزود: آموزش و پرورش های نوین با وجود  مقاومت سیستم های سنتی، به سمت تجربه و حذف نخبه پروری و شاگرد اول داشتن گام بر می دارد، من متوجه نمی شوم مدرسه غیرانتفاعی که آزمون می گذارد ودانش آموز دارای معدل ۱۹ به بالا را جذب می کند به چه چیزی افتخار می کند؟ این یعنی جامعه را ضعیف پنداشتن و این یک دکان عجیب و غریب است.

 

وی کنکور را غول بزرگ نابودکننده جوانان مملکت بر شمرد وافزود: بچه باید با آرامش بزرگ شوند دانش آموزی که امتحان برایش غول شده وهمه فکرش را مشغول کرده دیگر آرامش نخواهد داشت. درگذشته چنین نبود که دانش آموزان از کلاس

 

کلاس پنجم ابتدایی، هرجمعه ها بروند در آزمون ها شرکت کنند تا برای  شرکت در کنکورآمادگی کسب کنند،اما امروزه ما شاهد چنین موضوعی هستیم چرا باید این گونه باشد بچه ها که نه انسان را به خوبی می شناسند و نه جامعه را، برای چه باید در ماراتن کنکور شرکت کنند آن ها حتی گل، گیاه، عشق و سواد را به خوبی نمی شناسند ونمی دانند که سواد به چه درد شان می خورد، پس نمره های بیست و مدارک بالا به چه درد آن ها می خورد، بگذاریم بچه ها در محیطی آرام و خالی از تنش رشد کنند.

 

تضاد بین واقعیت ها وآموزش ها وجود نداشته باشد وبچه ها در محیط واقعی رشد کنند.

 

بنی اعتماد اظهار کرد: خوشبختانه معلم های جوان در این زمینه دغدغه دارند و در شهرهای مختلف کارهای خوبی انجام می دهند، البته باید سعی شود بچه ها با ریا بزرگ نشوند، ریا را از مدرسه بگیریم این تضاد بین واقعیت ها وآموزش ها وجود نداشته باشد وبچه ها در محیط واقعی رشد کنند، لذا امتیاز شاگرد خوب بودن، معدل بالاداشتن نیست، بلکه کمک کردن دانش آموز قوی به ضعیف است چقدر این نگاه انسانی است.

 

 

 

دانش آموزان و معلمان باید بدانند مملکت مال همه ماست، نباید ناامید شد باید آن را بسازیم.

 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مطالعه کتاب هایش به تغییر نگاه مخاطبان نسبت به آموزش و پرورش منجر شود وافزود: به همه معلمان می گویم با وجود همه کم لطفی هایی که می شود، نقش شما بی بدیل و مسئولیت شما سنگین و خیلی خیلی مهم است، دانش آموزان و معلمان باید بدانند مملکت مال همه ماست، نباید ناامید شد باید آن را بسازیم، مقاومت کنیم زیرا آینده جهان از آن جوانان خواهد بود.

 

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *