جلسه ستاد عالی تشکیلاتی گسترش و ارتقای فعالیت‌های تربیت‌بدنی و ورزش دانش‌آموزان دختر کشور با اولویت‌ مدارس ابتدایی برگزار شد

سرویس گزارش

سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌ و پرورش در جلسه ستاد عالی تشکیلاتی گسترش و ارتقای فعالیت‌های تربیت بدنی و ورزش دانش‌اندوزی دختر کشور با اولویت مدارس ابتدایی اظهار داشت: با این روش و سبک زندگی که برخی ناخواسته و تحمیلی است اگر تصحیح نکنیم، آیندگان کشور در معرض خطر جدی هستند.

 

وی ادامه داد: نسل امروز را نسبت به گذشته آسیب پذیر شده است و تاب آوری نسبت به نسل گذشته پایین آمده است.

 

بطحایی افزود: شاید به همین دلیل است که گسترش آسیب های اجتماعی را شاهدیم. باید باور کنیم نسل آینده با این روش در خطر است.

 

وی به حجم سنگین کتب درسی اشاره کرد و گفت:انبوهی از مطالب را می خواهیم به بچه‌ها منتقل کنیم و دیگر مجال گفت و گو در کلاس وجو ندارد‌.

 

وزیر آموزش‌ و پرورش تصریح کرد: تلاشی را شروع کردیم که یک مقدلر سوءبرداشت و برداشت سیاسی شد. با موضاعات آموزش  پرورش نباید سیاسی برخورد کرد.

 

وی ادامه ‌داد:دانش آموز دوره ابتدایی باید بالا و پایین پریدن را تمرین کند. حالا به او فقط به او کتاب تست دهیم درست نیست. به همین دلیل این دانش آموز در برابر آسیب ها خودش را می بازد.

 

بطحایی گفت: راه را برای دلال های آموزشی باز کردیم و فرصت را برای یک مشت دلال آموزشی قرار دادیم ‌‌‌‌در حالی که بچه‌ها در دوره ابتدایی باید زندگی کردن را یاد بگیرند.

 

مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش در این جلسه   که در سالن جلسات دفتر وزارتی آموزش و پرورش برگزار شد، درباره طرح آموزش آموزگاران پایه، اظهار کرد: طرح آموزش آموزگاران پایه، طرح جاری معاونت تربیت‌بدنی و سلامت نیست بلکه یک طرح فوق‌العاده است؛ طرحی است که ویژگی گستردگی و سراسری برخوردار است.

 

وی ادامه داد: همه معلمان پایه مدارس ابتدایی دخترانه در فاز اول، در کلاس‌های اول، دوم و سوم تحت پوشش قرار می‌گیرند همچنین سرعت در اجرا از ویژگی‌های فوق‌العادگی طرح است که در یک طرح ضربتی باید آموزش سراسری را تا اول مهر به معلمان ارائه دهیم.

 

حمیدی با بیان اینکه در برنامه‌ها و فوق‌برنامه‌ها به معلمان پایه تکیه داریم، گفت: اول می‌خواهیم معلمان پایه، سالم و شاداب باشند زیرا معلم سالم و شاداب، کلاس سالم و شاداب خواهد داشت؛ اول می‌خواهیم رسم و شیوه فعالیت و حرکت به پرداختن ورزش را معلمان یاد بگیرند و در کنار این قضیه، دانش‌آموزان دختر مدرسه را تحت پوشش خواهیم برد.

 

وی با بیان اینکه معتقدیم معلم شاد، دانش‌آموز شاد، کلاس شاد و مدرسه شاد را به همراه خواهد آورد، افزود: در سال‌های آینده، ۳۵۰ هزار نفر از معلمان آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند و ما کمبود نیروی انسانی شدید مواجهیم.

 

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در خصوص طرح آموزش تربیت‌بدنی آموزگاران پایه، اظهار کرد: ما مسئله ورزش را فقط در بُعد سلامت که بسیار بُعد مهمی است که می‌تواند از هزینه‌های بعدی و تحمیل عوارض درمانی پیش‌گیری کند، نبینیم؛ مسئله ورزش را از بُعد نشاط و سلامت روحی و روان دانش‌آموزان و سبک زندگی صحیح ببینیم.

 

وی ادامه داد: اگر سبک زندگی صحیح را از دوره ابتدایی برای فرزندان‌مان نتوانیم نهادینه کنیم، بعدا نمی‌توانیم به آنها خرده بگیریم که چرا کم تحرک هستید چرا چاقی و انواع و اقسام بیماری‌های روحی و روانی در جامعه است.

 

ابتکار تصریح کرد: سرمایه‌گذاری برای این مسئله، یک سرمایه‌گذاری بنیادی و بلند مدت است و تمامی تجربیات در دنیا نشان داده است که یک سرمایه‌گذاری درست، موفق و دقیق است و امیدوارم بتوانیم به این بستر مهم که بحث سبک زندگی، سلامت و نشاط برای کودکان و جوانان است و می‌تواند در برابر آسیب‌ها، تاب‌آوری اجتماعی ما را افزایش دهد، توجه شود ضمن اینکه از زوایه حقوق شهروندی، مسئله مهم است که باید به آن توجه داشت.

 

وی افزود: امیدوارم ما هم به عنوان معاونت زنان و خانواده از زوایای مختلف در بحث طرح تاب‌آوری که در دست اجرا داریم، موضوع مهارت‌های زندگی که مشترک است، بتوانیم موفق عمل کنیم ضمن اینکه در مناسبت‌ها که آمادگی کامل داریم و برای روز دختر که مقارن با ولادت حضرت معصومه است، برنامه‌های خوبی را داریم.

 

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش  درباره طرح آموزش آموزگاران پایه و توجه ویژه به ورزش دختران، اظهار کرد: آموزش و پرورش همه تلاش خود را می‌کند اما بدون شک فقط با امکاناتی که آموزش و پرورش دارد، این امر محقق نخواهد شد.

 

وی ادامه داد: اگر دختران دانش‌آموز، آموزش‌های لازم را ببینند از اثرات آن، جامعه برخوردار می‌شود چرا که مادران آینده هستند و فرزندان سالمی را به دنیا می‌آورند و می‌توانند آنها را درست تربیت کنند و شادابی و نشاط را به جامعه تزریق کنند اما شاید توقع زیادی نباشد اگر ما خواستار این باشیم که به خصوص وزارت ورزش و جوانان به عنوان یک سرمایه‌گذاری ملی، اولویت خود را حمایت از این برنامه قرار دهد و در کنار آموزش و پرورش قرار گیرد.

 

حکیم‌زاده افزود: درست است که ورزش قهرمانی و مدال‌آوری بسیار مهم است اما اگر می‌خواهیم برای کشورمان سرمایه‌گذاری بلند مدت داشته باشیم، در کنار آموزش و پرورش، امکانات نهادها را در اختیار قرار دهیم.

 

وی به ساحت‌های تربیتی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: یکی از ساحت‌ها، ساحت تربیت‌بدنی و زیستی است؛ برای اینکه اهداف این ساحت را تحقق ببخشیم نیاز به معلمان آموزش دیده داریم و از طرفی ما نمی‌توانیم برای همه کلاس‌های درس‌مان معلم خاص تربیت‌بدنی داشته باشیم و این طرح هم کمک می‌کند که این کمبود را از این طریق جبران کنیم.

 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: علاوه‌ بر این، ما به برنامه‌های درسی مختلف و علم تربیت‌بدنی نیاز داریم و همکاران ما زحمت می‌کشند و ما نیز در کنارشان هستیم اما به ضلع سومی نیاز است که برای اینکه بتوانیم اهداف ساحت تربیت‌بدنی و زیستی را محقق کنیم که آن، فضای ورزشی است.

 

وی اضافه کرد: اگر معلمان تربیت‌بدنی خوب و محتوای خوبی داشته باشیم اما فضایی برای ورزش کردن نداشته باشیم، همه این آموزش‌ها کجا باید به کار گرفته شود و امکانات آموزش و پرورش در این زمینه محدود است.

 

حکیم‌زاده افزود: امکان و فضاهای ورزشی متعددی در جامعه وجود دارد که مربوط به سازمان‌هاست به خصوص در شهر تهران در هر منطقه و محله‌ای، سازمان‌ها اماکنی را ایجاد می‌کنند که بیشتر مورد استفاده مردان است؛ مردان هم بیشتر در بعدازظهر استفاده می‌کنند و در ساعات صبح بلااستفاده می‌ماند.

 

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که باید نگرش آموزگاران در دوره آموزشی، تغییر کند وگرنه صرفا یک کار اداری خواهد بود و این نگرش‌ها اگر تغییر نکند، حتی اگر آموزگار دوره آموزشی را بگذراند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در کلاس درس و ساعات آموزشی‌اش به کار بگیرد.

 

شهیندخت مولاوردی درباره اجرای طرح آموزش تربیت‌بدنی به آموزگاران پایه، اظهار کرد: عدم امکانات لازم برای ورزش دختران، محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های تربیت بدنی دختران ایجاد کرده است.

وی افزود: امیدواریم با اجرای طرح‌های ورزشی در مدارس، هر دانش‌آموز دختر بتواند یک یا ۲ مهارت ورزشی را فرا گیرد و ادامه دهد.

مولاوردی اضافه کرد: شیوع افسردگی، خودزنی و کاهش سن آسیب‌های اجتماعی در بین دختران از جمله مواردی است که اجرای چنین طرح هایی را ضروری می‌سازد و از ابتلا به آنها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: دانش آموزان دختر باید قبل از اینکه به تحصیل علم بپردازند، مهارت ورزش کردن را بیاموزند تا ناهنجاری‌های جسمی کاهش یابد.

 

فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *