معرفی کتاب “در جست‌و‌جوی انسان وارسته‌ی امروز” 

معرفی کتاب

کتاب: در جست‌و‌جوی انسان وارسته‌ی امروز

مصاحبه سوزان حبیب با خانم توران میرهادی، پیرامون تجارب مدرسه‌ی فرهاد و امروزمان

نشر:قطره

این کتاب به تحلیل روش‌های تربیت مدرسه‌ی فرهاد و مسائل تربیتی جهان امروز می‌پردازد و سعی می‌کند تا عناصر آزاد پرورش دادن انسان را در روش‌های تربیتی و با تحلیل مسائل اجتماعی روشن سازد.

 

مدرسه‌ی فرهاد مدرسه‌ای است که به گفته‌ی شاگردانش شاگرد اول نداشت، مدرسه‌ای که در آن رقابتی در کار نبود؛ مدرسه‌ای که معلم و دانش‌آموز به همراه هم کتاب درسی می‌نوشتند؛ مدرسه‌ای که کتابخانه‌اش را دانش‌آموزان و معلمان برپا کردند؛ مدرسه‌ای که عادت کتاب‌خوانی را در ذهن، و لذت این عادت را در دل دانش‌آموزان می‌کاشت، مدرسه‌ای که در آن ترس و ترساندن از عادت‌ها نبود؛ مدرسه‌ای که مشوق مشاهده و کشف بود؛ بچه‌های مدرسه‌ی فرهاد یکدیگر را رقیب نمی‌دیدند. بی‌رقیب بودند. ساعات کتاب‌خوانی، نقاشی، موسیقی، کاردستی، گردش‌های علمی با مهر و مدیریت توران خانم، محسن خان، آموزگاران، مادران و مش‌رمضان، در ذهن و دل بچه‌های مدرسه‌ی فرهاد بذرهایی را کاشت؛ و مهر و مسئولیت شد نقطه‌ی پرگار در زندگی آن‌ها. مهر و مسئولیت نسبت به هم‌نوع، به خاک، به «درخت توت»، به «کرم ابریشم».

 

بخش هایی از مصاحبه:

 

ببینید وقتی ما با معلم‌های مدرسه‌ی فرهاد با هم صحبت می‌کردیم، گفتیم: «شاگرد اول، بی‌شاگرد اول» شروع کردیم و با همدیگر گفتیم:«چرا که نه؟» برای این‌که از یک کلاس سی نفره یک نفر اول می‌شود و بیست و نه نفر دیگر شکست می‌خورند؟ و همین احساس شکست، زندگی آن‌ها را خراب می‌کند! بی‌خوابشان می‌کند! احساس می‌کنند یک چیزی کم دارند. حالا آیا واقعاً کم دارند؟ نه! آیا آن کسی که شاگرد اول شده چیزی اضافه دارد؟ نه! خوب این چه کاریست؟ پس شاگرد اول، بی‌شاگرد اول! یعنی اصلاً رقابت را برداشتیم.

 

رقابت اسارت‌آور است. یعنی شما را در قالبی می‌گذارد و شما باید فقط در این قالب حرکت کنید. فکر می‌کنم این مسأله یک مسأله‌ی جهانی است. مسأله‌ی همه‌ی مردم دنیاست و تا همه‌ی مردم جهان آگاه نشوند که درگیر چه بازی‌ای هستند و تا تصمیم نگیرند که در این بازی شرکت نکنند، نمی‌شود.

 

وقتی انگیزه‌ی کاریِ شما این است که از دیگری جلو بزنید، اسیر هستید. خودتان نیستید. هدف من این بود: می‌خواهم ثابت کنم پایه‌های اسارت را می‌توان از آموزش و پرورش برداشت. می‌توان برداشت!

 

منبع: کانال کتابخانه دریچه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *