در مصاحبه ی اختصاصی سرمشق نیوز با مدیر کل مشاوره وزارت آموزش و پرورش مطرح شد/شکوهی:سایر نهادها هم دست بجنبانند !

اخبار اختصاصی سرویس مصاحبه

این روزها بحث مشاوره نه تنها در قالب آموزش و پرورش بلکه در جامعه حسابی داغ است و افراد به دنبال این هستند که بتوانند با کمک مشاورینی خوب و مجرب در کنار بعد جسمانی،از نظر بعد روانی هم پیشرفتی را داشته باشند،به همین دلیل به سراغ علی شکوهی،مدیر کل امور تربیتی و مرکز مشاوره وزارت آموزش و پرورش رفتیم تا اقدامات آموزش و پرورش در این حوزه را جویا شویم.

سرمشق نیوز؛شما به عنوان فردی مسول وضعیت آسیب های اجتماعی در حوزه آموزش و پرورش چگونه است؟

 

شکوهی : بحث آسیب های اجتماعی در دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی وزارتخانه در محوریت قرار می گیرد.اما از آنجایی که بحث مشاوره با ماست و مدارس در این قسمت زحمت می کشند،نشان از اهمیت این موضوع دارد.

وی در این خصوص ادامه داد؛متاسفانه در آمارهای جهانی شاخص آسیب های اجتماعی در حال افزایش است که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و این را نمیتوانیم کتمان کنیم.و دلیل آن این است که وقتی پیشرفت تکنولوزی ،صنعت و شهرنشینی حاصل می شود به همان نسبت باید روی مسایل روانشناختی کار کرد و در دنیا هم این اتفاق نیفتاده است و با مشکل روبروست و رشد مسایل روانشناختی یکسان نیست و در همه حوزه ها در حال افزایش است.

سرمشق نیوز؛بیشترین آسیب هایی که کشور ما متحمل می شود چیست؟

چون در اینجا بحث آموزش و پرورش را داریم نمیتوانیم به صورت دقیق از اینکه کدام آسیب اجتماعی بیشتر است،صحبت کنیم.ولی باید پایه های آن را در آموزش و پرورش جستجو کرد اما به طور کلی اضطراب و افسردگی نشانگر مهم و دقیق در حوزه آسیب های اجتماعی است که به طبع خود آسیب های دیگر مثل فرار و خودکشی را در پی داشته باشد.

سرمشق نیوز؛نقش جامعه و خانواده در کاهش آسیب های اجتماعی بیشتر است یا آموزش و پرورش؟

 

شکوهی : اینها همگی درهم تنیده اند منتها همیشه خانواده مهم ترین عامل است.البته این به این دلیل نیست که آموزش و پرورش خود را مبری از این قضیه بداند اما کانون محبت و عواطف و هم چنین رشد خانواده است،و هرچه خانواده آسیب های بیشتری داشته باشد،به طبع آن دانش آموز هم بروز آن را در آموزش و پرورش نشان خواهد داد و طبیعی است که جامعه هم نقش مهمی دارد چرا که هر تغییر اقتصادی،اجتماعی،سیاسی و فرهنگی که در جامعه اتفاق بیفتد در خانواده تاثیرگذاراست.

 

سرمشق نیوز؛حلقه گمشده در زیادشدن آسیب های اجتماعی چیست؟

 

شکوهی : باید این مسایل را جدی تر از قبل مورد بررسی قرار دهیم.یعنی فعالیت های روانشناختی را به عنوان موضوع اصلی فعالیت های اجتماعی،سیاسی و حتی اقتصادی قرار دهیم.به طوری که از بدو تولد ما باید نسبت به تشکیل پرونده مشاوره ای بچه ها اقدام لازم را داشته باشیم و تا زمان مرگ این پرونده باید باز باشد.وقتی این پرونده زمان مدرسه باز باشد و معلم ها و …نظر میدهند،به صورت واقعی رصد می شود و نمیتوان آن را به صورت مقطعی نگاه کرد و آن را رها کرد چرا که فرایندی مستمر از زمان تولد تا مرگ می باشد.اما به طور خلاصه هنوز به این سبک نرسیده ایم که چگونه باید بچه ها را رصد کرده و آنها را هدایت کنیم و سوال اساسی اینجاست که آیا خانواده ای که قصد بچه دار شدن دارد از سلامت ذهنی برخوردار است؟آیا از مهارت های فرزندپروری برخوردارند؟آیا شاخص های رشدی را می دانند؟آیا شهرداری و بهزیستی و سازمان های مرتبط وظیفه خود را به درستی انجام می دهند؟همه این ها با هم می توانند نتایج مطلوب را به بار بیاورند و تنها به یک عامل بستگی ندارد.

سرمشق نیوز؛عملکرد آموزش و پرورش در کاهش آسیب های اجتماعی چگونه بوده است؟

 

شکوهی : به طور ویزه الان برای پایه های هفتم و هشتم و نهم پرونده های مشاوره ای تشکیل داده ایم و مداخله هم انجام می شود و در طی آزمونی که با عنوان سلامت روانشناختی از دانش آموزان میگیریم ،مولفه های فردی،مدرسه ای،اجتماعی و خانوادگی را مورد بررسی قرار می دهیم و بچه ها در طی آن غربالگری می شوند.به طوری که امسال حدود دو میلیون دانش آموز غربالگری شدند.

در این خصوص شکوهی ادامه داد؛ما با توجه به این برنامه غربالگری ،برنامه های مداخله ای در سطوح مختلف داریم که توانمندسازی روانی و اجتماعی یکی از برنامه های ماست و در سالی که گذشت برای یک میلیون دانش آموز اجرا شد که در آن میزان خوشبینی ،امید، افسردگی، خشم ،اعصاب سمپاتیک ،حمایت خانواده و حمایت مدرسه و جو عاطفی مدرسه ،نظارت خانواده،اوقات فراغت و…بررسی می شود.و الان دانش آموزان را به صورت تک به تک بررسی کردیم که در فلان جا این دانش آموز در معرض افسردگی قرار دارد.در ضمن ۷۲۴ هسته مشاوره داریم که در اختیار مشاوران قرا داده ایم که به محض اینکه آمار را اعلام می کنیم دانش آموزان شناسایی شده تا بتوانند با آنها در ارتباط باشند.اما نقد اساسی ما به سازمان های دیگر است که در حوزه روانشاختی کمکی نمیکنند. به طور مثال صدا و سیما،کدام فیلم مرتبط با این موضوع را پخش می کند؟ و تنها در حوزه افسردگی و نابودی و تنهایی تولید محتوا می کند و نتیجتا صدا و سیما نمیتواند نقش خود را به درستی ایفا کند.

سرمشق نیوز؛چه پیش بینی از آینده در این حوزه دارید؟

 

شکوهی : طرح اصلی ما در این زمینه در قالب طرح نماد بیان شده است. اما به نظر میرسد باید جدی تر این مساله را دنبال کنیم البته این مستلزم آن است که مسولین به اجماع برسند که گلوگاه اجرای طرح نماد اداره کل امور تربیتی و مرکز مشاوره وزارت آموزش و پرورش است چرا که دانش آموز و خانواده در اختیار آموزش و پرورش است و مشکل این طرح این است که قالب آن مدرسه است اما مجزا کار می کند، در صورتی که سایر نهادها باید در کنار هم موجب بهبود وضعیت شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *