در ادامه سلسله نشست‌های استودیو الفبا و با حضور دو مدیر مدرسه مطرح شد؛ در صورت عدم گنجاندن آموزش‌های خود مراقبتی در برنامه درس ملی، آموزش‌های جانبی دیگر موثر نیست

اخبار

پیش از ظهر امروز، رقیه زندی مدیر مدرسه استاد شهریار منطقه ۱۹ و شهرام حمیدی نژاد مدیر مدرسه شهید رجایی منطقه ۶ شهر تهران با حضور در استودیو الفبا و شرکت در برنامه «مدرسه ایران» در خصوص مؤلفه‌های مدیریت مدرسه و کسب موفقیت در آن، به گفت‌وگو پرداختند.

شرایط بحران در مدارس شناسایی و اقدامات پیشگیرانه برای آن درنظرگرفته شود.

در این نشست زندیه با اشاره به اینکه مدرسه به‌عنوان یک سازمان آموزشی و پویا همواره در حال تغییر و تحول است، گفت: ممکن است با توجه به پویایی فضای آموزشی در مواردی ناشناخته و از پیش تعیین نشده مدرسه در شرایط بحرانی قرار گیرد و مدیر مدرسه می‌تواند با همکاری، مشارکت و خرد جمعی همکاران و اولیای دانش آموزان برای چنین شرایطی آمادگی لازم برای رهایی از بحران را داشته باشد و با اقدامات پیشگیری، بحران را مدیریت کند.

با ارزش‌گذاری، اعتماد و شفاف‌سازی می‌توان مشارکت اولیای دانش آموزان را در امور مختلف مدرسه داشت.

 

در ادامه حمیدی نژاد با تأکید بر اهمیت مشارکت اولیاء اظهار کرد: در بحث سرانه مدارس دولت موظف به تأمین هزینه‌ها است، اما با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و تحریم‌ها، آنچه در مدارس برای سرانه درنظرگرفته می‌شود، تأمین‌کننده مسائل مالی نخواهد بود و در این میان مدیری موفق خواهد بود که باارزش گذاری، اعتماد، شفاف‌سازی و آگاهی اولیای دانش آموزان از اقدامات مدرسه و مسایل مالی، مشارکت آن‌ها را داشته باشد.

تفویض اختیار به مدارس، به‌شرط آن‌که طی فرآیندی پیوسته انجام گیرد.

 

مدیر دبستان استاد شهریار افزود: مدارس در مناطق با بافت‌های فرهنگی، علمی و جغرافیایی مختلفی واقع‌شده‌اند و نمی‌توان نسخه‌ای واحد برای همه آنان در نظر داشت. با کاهش بخشنامه‌های ارسالی به مدارس، ارزیابی وضعیت موجود و تفویض اختیار به مدیران در فرایندی پیوسته می‌توان به تقویت و توسعه ابعاد آموزشی و پرورشی مدرسه پرداخت و از این منظر خلاقیت و نوآوری هم بیشتر خواهد بود.

فرآیند طراحی‌شده انتخاب و انتصاب مدیران اقدام مطلوب و قابل‌تحسینی است

 

مدیر مدرسه شهید رجایی تصریح کرد: انتخاب مدیر مدرسه یکی از مهم‌ترین انتصاباتی است که مستقیماً بر ابعاد آموزشی و پرورشی دانش آموزان تأثیر می‌گذارد و متأسفانه درگذشته این انتخاب بیشتر سلیقه‌ای بوده و درنتیجه در صورت عدم صلاحیت مدیر مدرسه، آسیب‌هایی بر مدرسه و دانش آموزان وارد می‌شد.

 

وی افزود: فرایند طراحی‌شده برای انتخاب و انتصاب مدیران، به دلیل اینکه با ارزیابی شاخص‌های دانشی و مهارتی همراه است می‌تواند به انتخاب مدیران شایسته و موفق منجر شود.

در صورت عدم گنجاندن آموزش‌های خود مراقبتی در برنامه درس ملی، آموزش‌های جانبی دیگر مؤثر نیست

 

شهرام حمیدی نژاد با اشاره به اهمیت برنامه‌های آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مختص دوره تحصیلی خاص نیست و در تمامی مقاطع باید اقدامات و فعالیت‌هایی پیش‌بینی شود و آموزش‌های لازم برای ارکان مدرسه در جهت آگاهی بخشی و توانمندسازی برنامه‌ریزی شود و تا زمانی که آموزش‌های خود مراقبتی در برنامه درس ملی گنجانده نشود آموزش‌های جانبی نمی‌تواند آن‌چنان مؤثر عمل نماید.

 

شایان‌ذکر است؛ گزارش تصویری برنامه «مدرسه ایران» درسایت آپارات قرار می‌گیرد و مخاطبان می‌توانند برای دریافت این سلسله برنامه‌ها به صفحه اختصاصی وزارت آموزش‌وپرورش در سایت آپارات مراجعه نمایند.

 

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *