بحران خانواده یا خانواده در بحران مساله این است ! ( مصاحبه سرمشق نیوز با فاطمه نیک پرور )

اخبار

آسیب های اجتماعی و روانی به قشر بی تجربه و آسیب پذیر جامعه هدف یعنی نوجوانان را در میگیرد
مقدمه؛طبق آماری که به دستمان رسیده است حدود۷۵ درصد دانش آموزان دارای رابطه غیرمجاز با جنس مخالف بوده اند.بنابر این گزارش حدود ۸۰ درصد دختران دانش آموز دبیرستانی گفته اند که رابطه با جنس مخالف را تجربه کرده اند.آمار عجیب دیگر این است که ۴۰ درصد دانش آموزان رابطه با جنس مخالف را از ۱۴ سالگی شروع کرده اند و رابطه دختران و پسران پیش از دانشگاه نسبت به سی سال گذشته حدودا سه برابر شده است. همه این آمار نشان می دهد که تربیت جنسی در کنار انواع تربیت اجتماعی،اخلاقی و مذهبی یکی از مهم ترین موضوعات در خانواده است.تربیت جنسی تنها محدود به دوران نوجوانی نیست.بلکه با آموزش درست می توان افراد را برای بزرگ سالی و حتی سالمندی آماده کرد.به همین سراغ خانم فاطمه نیک پرور که کارشناس ارشد خانواده درمانی است رفتیم.

سرمشق نیوز:با توجه به فضای موجود در کشور،شما وضعیت آسیب های موجود را چگونه ارزیابی می کنید؟

نیک پرور : بگذارید جواب این سوال را به صورت نیمه تخصصی و البته با جزییات بدهم.به طور کلی در عصر حاضر انسان سه نوع تنهایی را تجربه می کند؛((تنهایی بین فردی))،((تنهایی درون فردی)) و ((تنهایی وجودی)). که بحث ما به ((تنهایی درون فردی))مربوط می شود.
وی در همین خصوص ادامه داد؛این نوع تنهایی موجب می شود که فرد با وجود خود کاملا غریبه باشد و در طی این فرآیند به طور مثال فرد با اینکه از درون غمگین است میخندد و یا در حالی که عصبانی است گریه می کند.روانکاو هایی مانند فروید نام این فرآیند را جداسازی گذاشتند و معتقد بودند که این یک مکانیزم است که با اجتناب از فشارهای درونی ،فرد احساس رهایی می کند. حال شاید بپرسید که چرا این مطالب را گفتم؟چون که این نوع تنهایی زمانی حاصل می شود که فرد هیجان خود را بیش از حد کنترل کند و یا هیجانات شخصی خود را سرکوب نماید یا اینکه به باید ها و نباید های آموزشی و فرهنگی و خانوادگی تن دهد. و قسمت وحشتناک اینجاست این افراد به خود باور ندارند و توانایی های خود را نادیده می گیرند و از آرزوهایشان دست می کشند!
حال با توجه به این مسایل به نظرم بسیاری از جوانان و نوجوانان از این مشکل به طور اساسی رنج میبرند و غصه های خود را پنهان می کنند که اصلا خوب نیست.

سرمشق نیوز:بیش ترین قشر نسبت به این آسیب ها چه کسانی هستند؟

نیک پرور : قاعدتا.لازم به ذکر است که با پیشرفت تکنولوزی در عصر حاضر سن بلوغ در دنیا به طرز فجیعی پایین آمده است که کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و بعید نیست در آینده ای نه چندان دور شاهد این باشیم که کودکان جامعه هدف آسیب های اجتماعی شده باشند.

سرمشق نیوز:وضعیت امروز جامعه و خانواده برای قبول این واقعیت مناسب است؟
نیک پرور : اتفاقا دیروز مطلبی درباره چرخه قاعدگی زنان میخواندم که باید این تابو نسبت به این قضیه طبیعی شکسته شود و برای خودم جالب و تاسف آور این بود که اکثرا انسان های تحصیل کرده به این موضوع با دید بدی نگاه می کنند و رسما طبیعت زنانگی را یا به تمسخر می گیرند یا سعی می کنند که این مساله را کتمان کنند و درک درستی از این موضوع ندارند که این نگاه نه تنها در مردان،بلکه زنان هم نگاه این چنینی دارند.

سرمشق نیوز:راهکار شما برای کاهش این آسیب ها چیست؟

نیک پرور : نکته مهمی که برای رفع اینگونه مسایل وجود دارد این است که باید دید خانواده ها را به کمک رسانه های جمعی بازتر کرد،البته این کار فقط مربوط به این تابو شکنی ها نیست بلکه در تربیت فرزند هم نقش به سزایی دارد،به عنوان مثال وقتی کودک از آرزوهای خود می گوید که من می خواهم دکتر یا مهندس شوم نباید در جواب او بگوییم حتما با این درس خواندنت به این چیزها هم فکرمیکنی با این کار رسما عزت نفس را از او گرفته ایم و در طولانی مدت علاوه بر انزوای کودک،این واقعیت را به او قبولانده ایم که آینده خوبی در انتظار او نیست و به طبع او هم برای رسیدن به آرزوهایش تلاشی نمیکند.
مورد دیگری که نسبت به کودکان حایز اهمیت است،این است که به کودک نباید گفت؛((تو الان بزرگ شدی))،((تو خانم یا آقا شدی))یا ((مرد که گریه نمیکنه))تمام این جملات عملا کودک را به بزرگ سالی می برد و پیش خود فکر می کند که کارهای بچه گانه نباید انجام دهد.به همین دلیل سیکل طبیعی فرد دچار مشکل شده و نه تنها از کودکی خود لذت نمیبرد بلکه با این بلوغ زودرسی که پیدا می کند دچار دوگانگی شخصیت می شودو اگر نتواند از عهده کارهای بزرگ سالی بر بیاید اعتماد به نفس خود را از دست خواهد داد.
سرمشق نیوز؛خب خانواده چه کارهای دیگری برای آگاهی های جنسی می تواند انجام دهد؟

نیک پرور : کنجکاوی های کودکان نشان دهنده رشد ذهنی و شناختی آنهاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *