فرصت طلبی(نویسنده:عبدالرسول عمادی )

سرویس یادداشت

دیشب اخبار ساعت بیست و یک شبکه اول تلویزیون میزبان آقای دکتر عباس آسوشه معاون مرکز فضای مجازی  بود. موضوع مورد بحث نیز نرم افزارهای داخلی و خارجی فعال در این فضا بود.

آقای دکتر آسوشه تا همین  یکی دو ماه پیش به عنوان مشاور وزیر همکار ما در وزارت آموزش و پرورش بود و ایشان را انسانی فرهیخته و با شخصیت می دانستم.

ایشان صاحب تخصص و تجربه در حوزه فناوری اطلاعات است و آنچه دیشب از زبان ایشان شنیدم مایه شگفتی بود.

آقای آسوشه می گفتند که اقبال خوبی به نرم افزارهای داخلی شده و انحصار تلگرام شکسته شده است. شاهد ایشان هم این بود که اکنون نرم افزارهای تازه فعال شده داخلی ۲۵ میلیون عضو دارند و از هنگامی که تلگرام فیلتر شده شصت درصد از بازدیدها در فضای تلگرام کاسته شده است.

ایشان صفحه ای را که نموداری بر روی آن رسم شده بود برای اثبات این کاهش شصت درصدی نشان داد و آنچنان بر روی شکسته شدن انحصار تلگرام مانور کرد که وقتی زمان برنامه به پایان رسید هم اجازه خواست که باز بگوید که این انحصار شکسته شده و امکان بازگشت به گذشته وجود ندارد.

نکته دیگری که ایشان بر آن تاکید کرد این بود که تعداد کانال های موجود در تلگرام در همین فاصله نصف شده است.

در مورد مصاحبه آقای دکتر آسوشه نکات زیر را قابل ذکر می دانم.

یک.

در کجای دنیا وقتی رقیبی را با فیلتر کردن از صحنه خارج می کنند می گویند انحصارش را شکسته ایم باید بگوئید او را از صحنه رقابت خارج کرده ایم. شکستن انحصار یعنی وقتی بازیگری در یک‌میدان بی رقیب است رقیب قدری وارد میدان شود و با نشان دادن قابلیت های خود بخشی از میدان را از دست بازیگر منحصر به فرد خارج‌کند.

مثلا در عرصه ساخت و عرضه اتومبیل شرکت سایپا می تواند بگوید من انحصار ایران خودرو را شکسته ام اگر قبل از او  ایران‌خودرو تنها شرکت اتومبیل سازی در ایران بوده باشد ولی اگر تعرفه چند برابری بر قیمت اتومبیل های شرکت بنز هنگام ورود به ایران بسته باشند و عملا مصرف کننده ایرانی امکان خرید اتومبیل های شرکت بنز را نداشته باشد ایران نمی تواند ادعا کند که به وسیله ایران‌خودرو و سایپا انحصار بنز را در ایران شکسته است. و شنیدن این سخنان از دکتر آسوشه که آدمی منطقی به نظر می رسد بسیار بعید بود.

دو.

تلگرام در ایران فیلتر شده است مقام‌قضایی که دستور فیلتر کردن آن را داده در دستور خود آورده است که باید به صورتی فیلتر بشود که امکان دسترسی به آن از طریق هیچ فیلتر شکنی وجود نداشته باشد. دستگاههای حکومتی هم با تهدید و ارعاب زیر مجموعه های خود را از رفتن به فضای تلگرام بر حذر داشته اند بنابر این نباید اکنون هیچ ایرانی در فضای تلگرام فعال باشد ولی تنها برخی کانال های دستگاههای حکومتی در تلگرام تعطیل شده اند و برخی کانال ها و گروههای مربوط به عوامل دولت و حکومت نیز به قوت به کار خود ادامه می دهند.

چند روز پیش از طریق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام شد که از ۴۵ میلیون ایرانی فعال در تلگرام‌تنها یک میلیون نفر تلگرام را ترک‌کرده اند و این یک‌میلیون هم احتمالا کسانی از کارمندان دولت بوده اند که امنیت و آینده شغلی خود را در خطر می دیده اند و یا کسانی که از دسترسی مجدد به این‌نرم‌افزار مایوس شده اند. مرکز تحت معاونت آقای دکتر آسوشه هم‌در مورد آماری که از سوی وزیر ارتباطات ارائه شد اظهار نظری نکرده است.

سه.

بعد از این‌که نرم‌افزارهای داخلی فعال شدند طبیعی بود که برخی از ایرانیان در آنها عضویت پیدا کنند و این امر به معنای ترک‌فضای تلگرام‌توسط آنها نیست برخی از ایرانیان با حفظ عضویت در تلگرام در برخی از این‌نرم افزارها  هم عضو شده اند اگر چه آمار ۲۵ میلیونی آقای دکتر آسوشه به شدت محل تردید است.

همین دیروز از قول یکی از نمایندگان مجلس که کانالش در تلگرام را با فیلتر شکن فعال نگه داشته است شنیدم که‌گفته چون در نرم افزارهای داخلی مخاطب چندانی وجود ندارد به تلگرام بازگشت کرده ام.

چهار.

این‌که آمار بازدیدها از تلگرام کاهش یافته نه به دلیل بی اقبالی مردم نسبت به تلگرام بلکه حاصل فیلترینگ است. آقای دکتر آسوشه هم‌مثل ما می داند که مردم برای یافتن فیلتر شکن مناسب و فعال نگه داشتن خود در فضای تلگرام‌متحمل رنج زیادی هستند و مرتبا ارتباط برقرار شده توسط فیلتر شکن ها قطع می شود و علت کم شدن بازدیدها قطع مکرر و اعصاب خرد کن ارتباط است و نه بی اقبالی مردم به تلگرام و این که مردم به زحمت افتاده اند و ارتباطشان با نرم افزار مورد علاقه شان توسط شما قطع شده است هیچ جای پایکوبی و شادمانی ندارد آقای آسوشه!  این یک‌مردم آزاری دهها میلیونی توسط امثال جنابعالی است.

واقعا خوشحالید از این‌که مردم با این میزان از رنج و مرارت به حق قانونی خودشان برای استفاده از یک ابزار مشروع الکترونیکی می رسند؟ آقای آسوشه حرف های دیشب شما فقط به درد یک‌چیز می خورد و آن هم خوش رقصی

 

منبع:کانال هفت جوش(کانال شخصی عبدلرسول عمادی)

1 نظر در “فرصت طلبی(نویسنده:عبدالرسول عمادی )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *