معرفی کتاب روابط معلم و دانش آموز

معرفی کتاب

نام کتاب:روابط معلم و دانش آموز

مولف:هایم گینات

مترجم:سیاوش سرتیپی

انتشارات:فاخته، علم

فصل های کتاب:

معلم ها درباره خودشان گفتگو میکنند/بهترین معلم/بد ترین معلم/سازگاری در ارتباط/خطرات تمجید/انضباط/وقتی معلم و دانش آموز با هم نمی سازند، تکلیف چیست؟/تکالیف خانه ی دانش آموز/چگونه در دانش آموز انگیزه ایجاد کنیم/رسم ها و رویه های سودمند/بزرگتر ها با هم ملاقات میکنند/دانش آموزانمعلمانشان را به یاد می آورند

 

روزی روزگاری، مردی دچار گرفتاری شدیدی شد و برای کمک نزد خاخام رفت. خاخام به درد دل این مرد گوش فرا داد و چنین نصیحتش گفت: «به پروردگارت توکل کن. روزی ات را خواهد داد.» آن مرد در پاسخ گفت: «بله، جناب خاخام. اما بفرمایید تا آن موقع چکار کنم ؟» . . معلمان نیز چنین سؤالهایی دارند؛ آنان می پرسند: «تا آن زمان که نظام آموزشی تغییر بکند، چطور می توانم دوام بیاورم؟» «در زمان حال کار می توانم بکنم تا روابط کلاسی بهتر بشود؟»

تلاش ما در این کتاب برای پاسخ دادن به این سؤالات است.(بخشی از فصل اول کتاب)

حسن بزرگ کتاب این است که تمام موارد را با مثال های جالب و واقعی بیان میکند.

 

بخش هایی از کتاب:

 

*فرانک، دانش آموز پنج ساله، دوستش سام را نیشگون گرفت. سام تلافی کرد. داد و بیدادی به راه افتاد که نگو و نپرس. آقامعلم که ناظر این ماجرا بود، به فرانک گفت: «من دیدم چی شد. آدمها برای نیشگون گرفتن نیستند.» فرانک گفت: «متأسفم.» آقا معلم جواب داد:

تأسف خوردن یعنی اینکه آدم از ته دل تصمیم بگیرد و رفتارش را عوض کند.» فرانک جواب داد: «چشم، آقامعلم.» و رفت پیش سام تا بازی اش را از سر بگیرد.

 

*هارولد: «فاصله‌ی بین علم و عمل را نمی‌توان از بین برد. یکی از فیلسوفان قدیم می‌گوید: قدرتی که با محبت پیوند خورده باشد خیلی مؤثرتر از قدرتی است که مبتنی بر زور باشد. امّا ما از زور استفاده می‌کنیم و به تدریج در دل‌ها نفرت پدید می‌آوریم. این آقا مدیر ما می‌فرماید: «تا وقتی که از شما حرف شنوی دارند، اشکال ندارد از شما متنفّر باشند.» امّا همگی می دانیم که دانش‌آموز از معلم مورد نفرتش به این راحتی‌ها درس یاد نمی‌گیرد.»

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *